0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.03.23 v 10:50 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak namíchat maltu

Doba čtení: 2 min.
Jak namíchat maltu

Kdo staví zdi, musí mít také dobré pojivo. Pálené cihly a vápenopískové cihly se spojují dohromady pomocí malty, kterou lze snadno vyrobit podle speciální receptury.

Písek + cement + vápenný hydrát

Pro výrobu malty budete potřebovat písek, cement a vápenný hydrát. Poslední jmenovaný materiál zajistí vláčnost a tvárnost a bude zabraňovat tomu, aby malta při tvrdnutí mezi kameny mizela či se potrhala. Pokud se venkovní stěny neomítají, budete potřebovat „tučnou směs“ (tj. více cementu). U všech ostatních stěn postačí „normální směs“.

Pro menší množství se doporučuje předem namíchaná suchá malta, kterou lze běžně dostat v již předpřipravených pytlovaných množstvích. Poté ji jednoduše smícháte s příslušným množstvím vody a můžete se pustit do práce. Začněte ale nejprve s malými množstvími, jelikož rozmíchaná malta poměrně rychle tvrdne a pak ji již nelze použít.

Míchání malty vyžaduje čistou podložku nebo míchačku, dvě čisté lopaty, které se budou používat odděleně na písek a na maltu, a jedno vědro s odměrkou. Na vybrané čisté ploše se maltová receptura smíchá pomocí lopaty a přiléváním vody. Míchačku stačí pouze zapnout a naplnit.

Jak namíchat maltu

Skupiny malty podle pojiva

Poměr přimíchání pojiva: Pálené vápno Písek Cement
P I: Skupina vápenná malta 2 díly 6 dílů 1 díl
P II: Skupina vápenocementová malta 1 díl 6 dílů 1 díl
P III: Skupina cementová malta 6 dílů 1 díl

Uvedené poměry smíchání jsou průměrné hodnoty nezávisející na příslušných výrobcích. V případě odchylek se prosím řiďte podle údajů od výrobce.

Jak namíchat maltu

Rychleji to jde s univerzální maltou

Na menší práce s menším množstvím se doporučuje předem namíchaná suchá malta, kterou lze běžně dostat v již předpřipravených pytlovaných množstvích. Suchý prášek plus voda a je hotovo.

Požadované množství dejte do velkého plastového kbelíku a smíchejte dohromady. Ideálně pomocí velkého míchacího nástavce, který upnete do upínadla vaší vrtačky. Dolévejte vodu a vše smíchejte dohladka a bez bublin.

Univerzální malta Baumit je speciálně určena pro málo savé cihly jako jsou např. kameninové cihly. Pokud by bylo nutné zpracovat silně savé cihly, je nutné je nejprve navlhčit (na chvíli ponořit do vody), aby se zamezilo roztavení malty.

nahoru