Návod

Jak postavit zeď

Tak tohle je projekt pro opravdové machry, kteří chtějí vytvořit něco, co bude existovat navěky. Něco, co odolá větru a dešti. V našem návodu se dozvíte, jak postavit zeď.

Jak postavit zeď

Na tento projekt budete potřebovat

Materiál
    Nářadí

      Speciálně na zpracování tvárnic budete potřebovat:

      • pilu na pórobeton
      • lžíci na lepidlo
      • gumovou palici
      • hladítko
      • hoblík na pórobeton

      01

      Příprava zdicí malty

      Zdicí malta se připravuje převážně jako směs z kameniva, pojiva a vody. Podle podílu přísad se zdicí malta rozděluje do několika skupin. Pro většinu použití lze nicméně použít následující poměr:

      • 6 dílů maltového písku (kamenivo)
      • 1 díl cementu
      • 1 díl omítacího a stěnového pojiva
      • voda dle potřeby

      Smíchání přísad se provádí ve vědru na maltu. Menší množství lze smíchat také ve kbelíku nebo v kolečku. Suché složky se musí v uvedeném poměru dobře smísit a poté za přilévání vody zpracovávat neustále na kašovitou hmotu. Zkontrolujte konzistenci malty pomocí lžíce: pokud se kus malty ihned odlepí, je malta příliš řídká. Pokud se hmota naproti tomu odlepuje příliš ztěžka, je malta ještě příliš hustá.

      Tip

      Míchání malty není pro každého. Zejména u menšího množství jsou vhodné hotové výrobky. Ty zaručují bez přesných znalostí přípravy malty pevné, čisté a trvalé zdivo. Tyto výrobky se smíchávají do hotového produktu s předepsaným množstvím vody.

      02

      Aby do zdi nestoupala vlhkost, je nutné vytvořit pod první řadou cihel izolační vrstvu, která bude z vrstvy cementové malty, pásu izolační fólie a další vrstvy cementové malty.

      03

      Cihly lze uspořádat v podélném nebo příčném směru ke zdi. Cihly v podélném směru se nazývají běhouny, příčně uložené cihly jsou vazáky. V ohledu na uspořádání cihel se odlišuje systém zdění resp. vazba.

      04

      Maltové spáry by se měly vyplnit rovnoměrně a celoplošně. Pokud je kladen mimořádný důraz na vzhled např. u viditelného zdiva, lze provést vyspárování také dodatečně. Vyčištěná a vyškrabaná spára o hloubce 1,5 cm se vyspáruje pomocí spárovací lžíce tak, aby se v ní nemohla hromadit dešťová voda, ale mohla volně odtékat.

      11,5 cm zdivo

      05

      U první řady cihel je nutné vytvořit silné maltové lůžko pro přesné vyrovnání. Zasaďte první cihlu do lůžka a vyrovnejte ji.

      Po nejspodnější řadě cihel se doporučuje vyzdívat konce zdi schodovitě. Díky tomu tak potom jde přesně vyrovnávat a dodržet lícování. Ke stálým pomocníkům při zdění patří, stejně jako vodováha, také rovnací šnůra. Napněte šnůru u každé řady pro přesné vyrovnání cihel.

      Používejte co nejčastěji olovnici pro kontrolu svislého průběhu stěny. Vodováha samotná na to nestačí.

      06

      Délka zdiva: když je délka zdiva volitelná (např. zahradní zdivo), měla by být násobek délky cihly např. 25 cm (24 + 1) mínus 1 cm.

      07

      Rohy se zakládají tak, aby jednotlivé vrstvy cihel probíhaly směrem k vnějšímu okraji střídavě. U odboček se vždy každá druhá řada cihel provede s vazbou (spojení na ozub). Toto takzvané ležaté nebo stojaté spojení na ozub lze provést u odboček ze stejného materiálu. Tupý (nespojený na ozub) spoj má naproti tomu výhody u cihel různých formátů. U cihel s různou hrubou hustotou se u tohoto tupého spojení nevyskytují žádné tepelné mosty. Navíc se tím výrazně usnadní pracovní postup – zejména, pokud se pracuje s určitým časovým odstupem. U odboček spojených natupo by se měla směrem ke stropu vložit dodatečná konstrukční ocel jako hmoždinka. V každém případě dbejte na statistické propočty vašeho stavebního záměru.

      24 cm zdivo

      08

      24 cm silná zeď se hodí jako nosná vnitřní příčka a na obvodové stěny s dodatečnou tepelnou ochranou. Převážně se vytváří v blokovém či křížovém spoji. Nejspodnější vrstva cihel se provádí jako vazáková vrstva. U sudého počtu cihel (vztaženo na délku zdi) začíná druhá řada ¾ cihlou a jedním vazákem.

      09

      U lichého počtu cihel začíná pouze ¾ cihlami. Zbývající cihly z této vrstvy se zdí jako běhouny.

      10

      Další vrstvy cihel se opakují v tomto pořadí.

      11

      U křížového spoje se střídají vrstvy běhounů a vazáků – stejně jako v blokovém spoji. U lichého počtu cihel začíná a končí každá 2. vrstva běhounů ¾ cihlami a jedním vazákem.

      12

      U sudého počtu cihel se střídají v každé 2. vrstvě běhounů ¾ cihly a vazáky na začátku a konci řad.

      36,5 zdivo

      13

      U 36,5 cm zdiva sestávají všechny vrstvy z běhounů a vazáků. Vrstvu od vrstvy leží na pohledové straně vždy jednou běhouny a jednou vazáky. Začíná se nejspodnější řadou s ¾ cihlami ve směru běhounů.

      14

      Další krok začíná ¾ cihlami ve směru vazáků. 36,5cm zdivo se používá zejména u vícepatrových staveb.

      Lepení pórobetonu

      15

      Pórobetonové tvárnice se nespojují jako běžné cihly pomocí malty, ale lepí se takzvanou metodou lepení do tenkovrstvého lože. Kvůli vysoké přesnosti rozměrů a snadnému zpracování jsou tyto tvárnice velmi oblíbené také při stavbě svépomocí. Pro vytvoření menších tvárnic či dořezů se tvárnice řežou pilou s velkými zuby (pila na pórobeton) podél řezacího úhelníku.

      16

      Lepení se provádí pomocí tenkovrstvé malty, která se smíchá s vodou a vytvoří se tak hotová hmota připravená k použití. Lepidlo nanášíte pomocí lžíce. Dalším speciálním nástrojem z tohoto systému je hladítko. Pomocí něho lze před pokračováním ve zdění obrousit nerovnosti v průběhu každé řady.