Návod

Jak namontovat umyvadlo

Doba čtení: 5 min.

Umyvadlo je nedílnou součástí vybavení koupelny. Pokud potřebujete vědět, jak umyvadlo připevnit, jste tu správně. A navíc můžete na vlastní oči vidět, jak se to dělá. S videonávodem z projektové dílny HORNBACH to zvládnete!

Na tento projekt budete potřebovat

Krok za krokem

Příprava

01

Pokud budete muset odmontovat staré umyvadlo, odšroubujte nejprve vodovodní potrubí. Pro jistotu ještě jednou pusťte vodu, abyste se přesvědčili, že se v trubkách nenachází žádný tlak.
Pokud je staré umyvadlo vyspárováno u stěny silikonem, rozřízněte tuto spáru pomocí univerzálního nože. Zbytky silikonu budete moci odstranit později.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo

Postavte pod staré umyvadlo prázdné vědro. Odšroubujte přívody baterie na rohových ventilech. Zbývající vodu nechte vytéct do vědra. Připojovací trubku sifonu vytáhněte ze stěnového přípoje a nechte odtéct zbývající vodu. Povolte šroubení umyvadla na spodní straně. Dávejte pozor, aby vám umyvadlo nesklouzlo ještě před sundáním ze závitových tyčí.

Na upevnění nového umyvadla použijte stávající závitové tyče. Zkontrolujte odstup, protože musí vyhovovat montážním bodům nového umyvadla. Pokud instalujete nové stěnové upevnění, vyrovnejte ho tak, aby horní okraj umyvadla dosahoval do výšky cca 85 cm.

U montáže umyvadla na montážní prvek, např. u předstěnové instalace, jsou závitové tyče namontovány již předem v předepsaném odstupu. V tomto případě je nutné vybrat vhodné umyvadlo.

02

Při výměně starého umyvadla za nové by se měly vždy vyměnit oba dva rohové ventily. U nové montáže umyvadla by se měly nejprve vyšroubovat obě stavební zátky ze stěnových přípojů. Pokud zjistíte, že závit pro rohové ventily sedí příliš hluboko ve zdi, můžete rozdíl vyrovnat pomocí prodloužení kohoutu. Ten je k dispozici v různých délkách. Na zašroubování prodloužení kohoutu budete potřebovat vhodný nástrčný klíč a univerzální ráčnový klíč.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
03

Závit na prodlouženích kohoutu se omotá těsnicím konopím a namaže těsnicí pastou. Aby těsnicí konopí nesklouzávalo po hladkém povrchu závitu, vezměte pilový list a přejeďte jím po závitech. Tak ho zdrsníte.

Oba dva rohové ventily na závitu tedy omotejte těsnicím konopím a zašroubujte do stěnových přípojů resp. prodloužení kohoutu. V některých případech mají rohové ventily konopí již zabudované. V takovém případě není nutné utěsnění konopím provádět.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
04

Rohové ventily nejprve zašroubujte ručně a potom nástrčným klíčem nebo kleštěmi na vodovodní baterie. Po dosažení správné polohy již ventily nevyšroubovávejte, jinak nebudou závity těsnit. Pokud by ventil nebylo možné zašroubovat do správné polohy, ještě jednou ho úplně vyšroubujte a omotejte menším nebo větším množstvím konopí a opět zašroubujte.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo

Montáž umyvadla

05

Umyvadlovou baterii namontujte ideálně ještě před našroubováním umyvadla na stěnu. Tak se ještě pohodlně dostanete ke všemu šroubení. Podle příslušného návodu k montáži se ještě přišroubují obě připojovací hadice k baterii a zašroubují podpěrné čepy. Všechny těsnicí kroužky a baterie s připojovacími hadicemi se zasunou do otvoru na kohout. A zespodu zašroubují.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo

Pokud jste si koupili baterii s montáží shora - typ „Top Mount“ - můžete takovou baterii nainstalovat až na závěr montáže umyvadla.

06

Před nasazením umyvadla na obě závitové tyče je nutné ještě připevnit protihlukovou izolaci. Ta také zabraňuje pnutí materiálu při dotahování umyvadla. Deska se nasadí na závitové tyče. Sada protihlukové izolace obsahuje plastové objímky a podložky, které by se měly použít na ochranu keramiky. Pokud nemáte k dispozici žádnou vhodnou protihlukovou izolaci, můžete na zadní stranu umyvadla nalepit zoubkovanou rychlomontážní pásku.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
07

Umyvadlo můžete nasadit na závitové tyče a přišroubovat ho přiloženými maticemi a podložkami k závitovým tyčím. Nejprve matice našroubujte ručně a zkontrolujte umyvadlo položenou vodováhou. Až bude vše sedět, můžete opatrně dotáhnout nástrčným klíčem.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
08

Přesahující protihlukovou izolaci odřízněte kolem dokola pomocí univerzálního nože. Okraj se později vyspáruje sanitárním silikonem a uhladí hladítkem na spárování.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
09

Odtokový ventil, např. „odtokový ventil push-open“, se zasune shora do otvoru na odtok. Použijte přiložené těsnicí kroužky. Pak přišroubujte odtokový ventil zdola se spodní částí ventilu.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
10

K montáži sifonu budete potřebovat přišroubovat ponornou trubku (svislá část) ke spodní části odtokového ventilu. Potom můžete naměřit požadovanou délku odtokové trubky (vodorovná část). Vždy budete potřebovat cca 3 cm hloubky zasunutí navíc pro stěnový přípoj a pro nasazení do sifonu. Případně trubku zkraťte.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
11

Pokud používáte pilku na kov s malými zoubky, řeznou hranu bruste opatrně pilníkem nebo brusným papírem. Dávejte pozor, abyste nepoškrábali viditelné části trubky. Nasaďte stěnovou připojovací trubku do stěnového přípoje a spojte se sifonem. Aby bylo možné trubku zastrčit snadněji, můžete nanést na konec trubky trochu maziva.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo
12

Pokud jste ještě nenamontovali umyvadlovou baterii, tak vyspárujte okraj mezi umyvadlem a stěnou sanitárním silikonem vhodné barvy. Silikon pak rovnoměrně stáhněte hladítkem na spárování.

Jak namontovat umyvadlo
Jak namontovat umyvadlo

Jak namontovat umyvadlovou baterii Top Mount

Umyvadlovou baterii Top Mount můžete pohodlně namontovat do již pevně zabudovaného umyvadla. Vyměnit nebo připojit umyvadlovou baterii Top Mount nebude s naším video návodem z projektové dílny HORNBACH žádný problém!