0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.02.24 v 10:21 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Nemusíte se hned stěhovat, když toužíte po něčem novém. Zkuste změnit členění místností pomocí odlehčených stěn. Je s nimi snadná práce a jsou tak robustní, že na ně můžete připevnit poličky a závěsné skříňky. Připravte si na projekt vše, co budete potřebovat. S námi to zvládnete!

Vše si dobře naplánujte

Než se pustíte do práce, tak si dobře rozmyslete, kde chcete provést vestavbu dveří a kde budete potřebovat elektrické rozvody a vypínače. Pokud přemýšlíte třeba o koupelně v podkroví, zohledněte i sanitární instalace (ideálním řešením je použití předstěnové instalace, která by zakrývala vodovodní rozvody).

Jak naplánovat dělící stěnu

Nejprve si vyznačte průběh stěny na podlahu. Dlouhé, rovné linie můžete vytvořit pomocí křídové šňůry. Potom zakreslete průběh stěny na zdi a také na strop. Dlouhé, svislé linie můžete zakreslit pomocí rovnací latě s vodováhou. Linie na stropu a podlaze musí navzájem probíhat v kolmé poloze.

Dbejte na maximální povolenou stavební výšku stěny. Povolená stavební výška se řídí podle CW profilu, rozestupů stojanů a použité desky. Mnoho dalších příkladů naleznete v tabulkách výrobců.

Vyznačte průběh stěny, výřez na dveře nebo rozvětvení pomocí lepicích pásek.

Čím lépe si předem vše naplánujete, tím lépe se vám potom bude pracovat.
Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Příklad

• Profil: CW 100 • Rozestup stojanů: 625 mm • Obklady: Sádrokarton 12,5 mm
• Povolená výška stěny: 5,10 m

Vyztužení stěny suché výstavby a naplánování upevnění

Stěny suché výstavby jsou skvělá věc. Vždy mají pro každou potřebu to správné řešení. Lze na ně bez starostí zavěsit dokonce i těžké kuchyňské skříně. Kdo již předem ví, na kterém místě se má stěna výrazně zatížit, může zabudovat univerzální příčky. Ty jsou z vícevrstvých desek a pozinkovaných profilů z ocelového plechu a upevňují se na CW profily pomocí samořezných vrutů.

Alternativou je stěnu před nanesením sádrokartonových desek obložit OSB deskami.

Výhodou přitom je, že si ještě nemusíte stanovit, kam připevníte poličku či závěsnou skříňku. Stěnová konstrukce bude ale o něco silnější.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Stěna se pak obloží jako obvykle sádrokartonovými nebo sádrovláknitými deskami. A pokud se nanese ještě zadní stěna z dlaždic, měl by se u sádrokartonových desek provést obklad o dvojnásobné tloušťce 12,5 mm.

Pokud pracujete se sádrovláknitými deskami a spojujete je pomocí lepené spáry, pak postačí jednoduché obložení.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

 • Mírné zátěže, jako jsou např. obrazové rámy, lze na stěnu připevnit pomocí jednoduchých, běžných háčků na obrazy bez dodatečné výztuže. U jednoduchého obložení sádrokartonovými deskami o tloušťce 12,5 mm (GKB) lze na stěnu zavěsit pomocí tří hřebíků zátěž až 15 kg. Na sádrovláknité desky lze tímto způsobem zavěsit dokonce 37 kg.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

 • Také lehké a středně těžké konzolové zátěže, jako např. konzole na televizi, lze připevnit přímo na sádrovou desku pomocí dutých hmoždinek. Na každou hmoždinku unese jedna stěna z 12,5 mm sádrokartonové desky hmotnost až 30 kg. Sádrovláknitá deska silná 12,5 mm zvládne dokonce 50 kg.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

 • Se sklopnými hmoždinkami můžete na 12,5 mm sádrovláknité desky zavěsit celých 35 kg. Sklopné hmoždinky jsou také vhodné na připevnění předmětů na strop.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

 • Tyto hmoždinky do sádrokartonu vyvinuté speciálně pro sádrokartonové desky lze zatížit v tahu až 6 kg a jsou tak vhodné např. jako pojistka proti převrácení u vysokých regálů. Upevněný předmět může být silný až 27 mm.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

 • Také upevňovací šrouby jsou vhodné jako pojistka proti převrácení. Pro každý typ desky jsou k dostání vhodná provedení, které se liší délkou a druhem závitu. Na sádrokartonové desky lze přišroubovat předměty o tloušťce max. 12 mm. Každý šroub lze zatížit v tahu až 4 kg. U sádrovláknitých desek o tloušťce 12,5 mm unese každý šroub až 30 kg.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Správné šrouby pro suchou výstavbu

V suché výstavbě se používají převážně sádrokartonové a sádrovláknité desky, které se šroubují na stojanovou konstrukci z kovových profilů nebo dřeva. Takové rychlomontážní šrouby jsou vybaveny hrubými či jemnými závity. Podle použití mohou být také vybaveny samořeznou špičkou. Nápadné je u rychlomontážních šroubů jejich černé fosfátování. Tato barevná úprava chrání šrouby před korozí a zvyšuje klouzavost.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

1. rychlomontážní šroub s jemným závitem pro sádrokartonové desky na kovové spodní nosné konstrukci s plechem o tloušťce max. 0,7 mm

2. rychlomontážní šroub s hrubým závitem pro sádrokartonové desky na dřevěné spodní nosné konstrukci

3. rychlomontážní šroub s vrtací špičkou na sádrokartonové desky na kovové spodní nosné konstrukci s plechem o tloušťce max. 2 mm

4. rychlomontážní šroub s frézovaným žebrováním a závitem s hlubokými stranami nebo s velkým stoupáním pro sádrovláknité desky

5. šrouby pro desky DIAMANT s protiběžným závitem pro upevnění tvrdých sádrových desek

6. natloukací hmoždinky pro připevnění UW a CD profilů k podlaze, stropu a na stěnu

7. šroub do plechu pro přišroubování CD profilů na přímé závěsy.

Výběr šroubů


Šrouby pro sádrokartonové desky

Výrazně se liší od šroubů pro sádrovláknité desky. Na přišroubování sádrokartonových desek do kovových profilů s plechem o tloušťce až 0,7 mm je zapotřebí jemný závit.


Šrouby pro sádrovláknité desky

Jsou šrouby se závity s hlubokými stranami nebo s velkým stoupáním. Spodní strana hlavičky šroubu má frézované žebrování. To při zašroubování šroubu do materiálu vytvoří frézovaný spoj a zabrání tomu, aby se okraj desky vyboulil.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Tip

Při výběru délky šroubu myslete na to, aby šroub zasahoval alespoň 10 mm do kovového profilu. U vícevrstvého obložení se musí vybrat šrouby delší.

Při zašroubování šroubů je nutné, aby nepronikly příliš hluboko a deska již neměla žádné uchycení. Hlavička šroubu také nesmí přečnívat, jinak by ji před vytmelením bylo nutné pracně šroubovat ručně. Všemu můžete předejít díky šroubovacímu nástavci. Ten se ve správné hloubce zapuštění automaticky vysune. Magnetický doraz drží šroub pevně na bitu, který lze vyměnit.

Při šroubování sádrokartonových desek na stojanové profily záleží na tloušťce plechu profilu. Běžně mají profily plech o tloušťce max. 0,7 mm. Šrouby s jemným závitem lze zašroubovat bez předvrtání. Pro plechy o tloušťce do 2 mm, např. u UA profilů, jsou zapotřebí samořezné šrouby, které lze do materiálu zašroubovat bez předvrtání.

Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu

Když se šroubují sádrokartonové desky na dřevěné stojany nebo dřevěné spodní nosné konstrukce, jsou zapotřebí šrouby s hrubým závitem. Tento závit je podobný jako závit šroubu do dřeva.

Také při šroubování smíšeného obložení s OSB deskou je zapotřebí hrubý závit. Stejně tak to platí při šroubování na stojanovou konstrukci z kovových profilů.

Rozestupy šroubů

Maximální rozestupy šroubů se řídí podle:

 • použité desky (např. sádrovláknitá)
 • uspořádání desek (např. vertikální)
 • počtu obložení (např. dvojnásobné)

Spodní deska - je možný větší rozestup šroubů.

Horní deska - vyžaduje rozestup šroubů jednovrstvého obložení.

 • 
				Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu
 • 
				Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu
 • 
				Jak naplánovat a postavit příčku ze sádrokartonu
nahoru