0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 13:14 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak ochránit dřevo lazurou

Doba čtení: 9 min.
Jak ochránit dřevo lazurou

Venku působí na dřevo mnohem více vlivů: slunce, déšť, vítr, mráz. Správným nátěrem ochráníte dřevěné fasády, zahradní domky, zahradní nábytek nebo dřevěné terasy a tím prodloužíte jejich životnost a sobě radost.

Práce s lazurou

Zárukou úspěšné práce při lazurování je pečlivé obroušení povrchu dřeva. Čím lépe je lazurovaná plocha obroušena, tím lepší je konečný výsledek. U dřevěných ploch poškozených povětrnostními vlivy pomůže jen odstranění poškozených míst. Obruste je tak, aby bylo opět vidět zdravé, světlé dřevo.

K lazurování použijte kvalitní štětec, takový, který má správnou šířku. Úzký štětec používaný při aplikaci na široký materiál znamená moc tahů a hrozbu nestejnoměrného povrchu. Když použijete široký štětec na úzký materiál, bude vám barva stékat po hranách.

1. krok

Ještě neošetřené dřevěné plochy pečlivě očistěte a pak natřete základním nátěrem složeným z 25% směsí lazury a vody (1 díl vody na 3 díly lazury). Pro práci s vodou ředitelnými lazurami a laky jsou nejvhodnější štětce s polyesterovými štětinami. Kromě toho by se nemělo kvůli rychlému zasychání pracovat na celé ploše. Velké plochy je lepší zpracovávat v pruzích.

2. krok

Po základním nátěru proveďte jeden nátěr lazurou, což je zpravidla zcela dostačující. Při obnovujícím nátěru se podklad nejprve obrousí nebo louhem zdrsní a natře jednou až dvakrát požadovanou lazurou. Kdo chce dřevo v interiéru chránit, ale neměnit přitom jeho charakter, může pracovat s bezbarvými čirými laky – samozřejmě jsou také ředitelné vodou a neobsahují rozpouštědla.

Jak ochránit dřevo lazurou

Tipy

  • Je obvyklé, že se kolem domu nacházejí nejrůznější materiály, například dřevo v kombinaci s minerální omítkou, kovem nebo plasty. Tady se na nový nebo obnovující nátěr nemusí použít lazura.
  • Alternativní možností je použití krycích laků ředitelných vodou. Jejich výhodou je univerzální oblast použití na nejrůznějších podkladech. Například lze zvýšit dojem dřevěného pilíře hrázděné stěny, apod.
  • Při novém nátěru se přirozeně provádí impregnace základním ochranným nátěrem na dřevo, pro nátěrovou mezivrstvu lze namíchat nátěrovou hmotu s vodou v poměru 2:1 (dva díly barvy, jeden díl vody), závěrečný nátěr se pak provádí bez ředění.
  • Při obnovujícím nátěru se dřevo nejprve až na podklad vyčistí, surová místa se impregnují základním ochranným nátěrem na dřevo – podkladový a závěrečný nátěr se pak provádí stejně jako první nátěr. Vždy respektujte pokyny a doporučení výrobce uvedené na etiketě výrobku.

Co to jsou lazury?

Lazury lze rozdělit na:

  • lazury na bázi alkydové pryskyřice (tvrdnou chemickou reakcí prostřednictvím látek urychlujících vysychání) s obsahem rozpouštědel,
  • akrylátové
  • a vodou ředitelné lazury bez obsahu rozpouštědel.

V interiéru se používají vodou ředitelné lazury, které obsahují minimum aromátů. Tyto lazury mají chránit především proti mechanickému opotřebení a zachovat, příp. ještě posílit přirozený charakter dřeva.

V exteriéru se používají tenkovrstvé a silnovrstvé lazury. Tenkovrstvé lazury, nanášené v tenké vrstvě, obsahují menší podíl látek působících proti zamodralosti, napadení houbami a jiným škůdcům. Silnovrstvé lazury jsou naproti tomu vhodné k použití na rozměrově stálé stavební prvky. Vedle dekorativního účinku chrání dřevo před UV zářením a vodou.

Lazury na dřevo jsou silně pigmentovány, jsou transparentní a nechají vyniknout krásu kresby a barevné souhry ve dřevě. Existují lazury v klasických barevných odstínech, můžete si však nechat namíchat lazuru do vaší požadované barvy. Čím tmavší je odstín, tím vyšší bude UV ochrana.

Barvy na dřevo jsou vysoce pigmentovány, kryjí a schovají přírodní strukturu dřeva. Zato však poskytují vyšší a trvalejší UV ochranu.

Oleje na dřevo jsou obecně vhodné pro tvrdé druhy dřeva. Chrání a ošetřují dřevo, to je díky nim odolné a lze jej více zatížit. Přírodní charakter dřeva se zdůrazní a zůstane zachována typická povrchová struktura. Pro venkovní prostor by neměl být použit bezbarvý olej, neboť neposkytuje dostatečnou UV ochranu. Oleje na dřevo jsou tónované pro příslušné dřevo, například teak nebo modřín.

Ochrana dřeva je důležitá

Dřevo jako organicky rostoucí surovina se skládá z mnoha miliónů buněk nejrůznějších druhů a disponuje mimořádně vysokou pevností. Z bezpočtu druhů listnatých a jehličnatých stromů přicházejí jako stavební materiál v úvahu jen některé. Převážná část není vhodná kvůli omezeným možnostem zatížení.

Nutnost ochrany dřeva je zřejmá, bereme-li v úvahu faktory, které mohou přírodní materiál napadat a nakonec zničit. Tři největší nepřátelé dřeva jsou vlhkost v jakékoliv formě, UV záření a škodlivé organismy v nejširším slova smyslu.

Vlhkost škodí hned v několika ohledech. Když už se jednou dostane do dřeva, „pracuje“ nejen při přímém slunečním záření nebo v mrazu, ale vždy, když dochází k silným rozdílům teplot. Dřevo praská a dovnitř se může dostávat ještě více vlhkosti.

Vnější vlivy jako teplo, chlad nebo mráz zesilují destruktivní účinky vody, která kromě toho vytváří ideální živnou půdu pro škodlivé organismy. Sluneční svit škodí především kvůli UV záření. Paprsky UV uvolňují v nechráněném dřevu lignin, důležitou složku dřeva, a rozkládají jej na hnědé produkty štěpení, které jsou pak vyplavovány deštěm. Zůstane jen světlá celulóza, dřevo šedne a stává se křehkým.

Jak ochránit dřevo lazurou

Pokud je dřevo již jednou poškozeno povětrnostními vlivy, rychle se objeví řasy, mechy, houby způsobující zamodralost, insekty a jiné organismy, škodlivé pro dřevo, které je pak většinou velmi rychle a zcela zničí. Včas provedená opatření na ochranu dřeva, jako např. odpovídající nátěry, které jsou pravidelně kontrolovány a opakovány, zabraňují předčasnému rozpadu stavebních prvků dřeva a zajišťují jeho trvalou pevnost.

Konstruktivní ochrana dřeva

U dřeva, které je umístěno ve svislé poloze, může voda pronikat hluboko do pórů dřeva a voda stojící na povrchu může vést k tvorbě plísní. Lepší je povrch dřeva, případně spodní hrany, zkosit. To usnadňuje odtékání vody.

Ochrana rozměrově stálých stavebních částí

Na rozměrově stálé stavební části, jako jsou např. okna a dveře, se používají lazury na okna a dveře. Tyto lazury mají vysokou propustnost vodních par, velmi vysokou elasticitu a vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. Všechny rozměrově stálé stavební části musí splňovat vysoké nároky. I přes kolísání vlhkosti a teploty se nesmí deformovat a musí být trvale chráněny proti napadení houbami jinými škůdci.

Postup při natírání lazury na okna a dveře:

1. krok

Neošetřené surové dřevo nejprve zbavte zbytků pryskyřice, lepidla a mastnoty, nejlépe omytím nitroředidlem.

2. krok

Pak proveďte základní nátěr impregnačním nátěrem, který vytvoří film a pronikne hluboko do dřeva, které pak dlouhodobě chrání proti zamodralosti a napadení houbami.

3. krok

Následně dvakrát proveďte nátěr silnovrstvou lazurou. Toto není jen dekorativní povrchová ochrana, nátěr zabraňuje také pronikání vody do dřeva a zároveň umožňuje výměnu vlhkosti, čímž zabraňuje tlení.

4. krok

Při opravném nátěru se poškozená místa zbrousí až na zdravé dřevo, zbylý starý nátěr se zdrsní brusným papírem nebo ve vodě rozpuštěným louhem.

5. krok

Otevřená poškozená místa se nejprve natřou impregnačním nátěrem jako základem, až pak se provede dvojí závěrečný nátěr silnovrstvou lazurou.

Ochrana rozměrově nestálých stavebních částí

Rozměrově nestálé stavební části, jako např. obklady, ploty nebo zahradní nábytek, vyžadují ochranu dřeva proti povětrnostním vlivům třeba ochrannou lazurou. Ta obzvláště odpuzuje vodu a chrání dřevo proti UV paprskům i mechanickým vlivům.

Na rozměrově nestálé stavební části zcela postačí několikanásobný nátěr tenkovrstvou lazurou. Jemný elastický film po nátěru těmito lazurami, které působí do hloubky, kopíruje všechny pohyby dřeva, aniž by pop raskal. Tak je lazury chrání proti vlhkosti a UV záření a také – po přidání malého množství biocidů – proti napadení houbami způsobujícími zamodralost, resp. proti jiným škodlivým organismům.

Základní pravidlo zní: Plochy, málo vystavené povětrnostním vlivům, se natírají dvakrát, plochy, které jsou jim vystaveny silně, třikrát.

1. krok

Povrch vyčistěte od zbytků pryskyřice, lepidla a mastnoty.

2. krok

Pak natřete, podle zatížení povětrnostními vlivy, dvakrát až třikrát. Při obnovujícím nátěru zašedlé části zbruste až na zdravé (světlé) dřevo.

3. krok

Teprve pak je možné provést nový nátěr.

Jak ochránit dřevo lazurou

Lazura na dřevo v interiéru

Profilové dřevo, desky a dveře jsou místa, kde se požívají lazury vhodné do interiéru. Tyto lazury kopírují pohyby při smršťování a bobtnání dřeva, aniž by popraskaly. Lazury na nábytek se používají k prvnímu ošetření a zušlechtění povrchů nábytku.

Lazury interiéru zušlechťují, ošetřují a dodávají krásu všemu dřevu v interiéru. Tyto lazury obsahují minimum aromátů, jsou ředitelné vodou a lze je vzájemně míchat. Platí, že nejprve je nutné zkoušet namíchanou barvu na vzorku dřeva tak dlouho, až se dosáhne požadovaného odstínu.

K nanášení používejte plochý štětec s umělými štětinami.

1. krok

Základní nátěr lazurou do interiéru vyžaduje jen lehké zbroušení a podle požadované intenzity barevného odstínu jeden až dva nátěry. Lazury na nábytek plní především dekorativní účel a jsou k dostání k různých odstínech, které lze vzájemně míchat.

2. krok

Před použitím by se měla lazura vyzkoušet na vzorku dřeva, aby se zjistilo, jestli namíchaný barevný odstín odpovídá představám.

3. krok

Lazuru je nutné nechat přes noc zaschnout, poté lehce zbrousit a podle požadované intenzity barevného odstínu nanést ještě jednou až dvakrát.

Pár tipů na závěr

  • Lazuru lze pohodlně a kvalitně nanášet i válečkem. Výhodou je, že molitanový váleček pojme větší množství nátěrové hmoty, nepouští chlupy a jeho tahy nejsou tak vidět, jako u štětce. Stejně jako u štětce zvolíme nejprve vhodnou šířku válečku.
  • Lazurovací barvy a laky mohou být bezbarvé i v mnoha dřevěných nebo pastelových odstínech. Při jejich použití vynikne přirozená krása dřeva a jeho kresba a struktura se zvýrazní a probarví. Za to může nestejná hustota buněk při střídání jarního a letního dřeva.
  • Téměř všechny mají přísady tvořící UV filtr a chránící barvu proti „vyšisování“ slunečními paprsky. Venkovní sorty bývají často doplněny přísadami proti plísním a hnilobám, což zvyšuje ochranu dřeva a prodlužuje životnost nátěru. Vzhled povrchu barev, ale především bezbarvých laků, může být matový nebo lesklý. Nejkvalitnější druhy lazur se pyšní nezávadností a certifikátem pro použití na dětské hračky.

nahoru