0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 12:17 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Hladká stěna = nudná stěna: Mrkněte na netradiční druhy štuků!

Doba čtení: 4 min.
Hladká stěna = nudná stěna: Mrkněte na netradiční druhy štuků!

Není štuk jako štuk. Jak vybrat ten správný? Záleží na mnoha okolnostech. Chcete ho na venkovní omítku nebo spíše do interiéru? Jakou má mít zrnitost? Možností je spousta. Pojďme probrat ty méně tradiční.

Štuk marocký, benátský štuk, tekutá omítková směs… druhů štukových omítek je nepřeberné množství. Není jich nějak moc? Jak se v nich vlastně vyznat? Ale který vybrat? Nejdříve si musíme položit pár základních otázek:

Co mě musí zajímat při výběru štuku:

  • Je interiérový nebo venkovní?
  • Dá se přetřít barvou?
  • Hodí se k finální úpravě zdí?
  • Na jaké povrchy se hodí?
  • Je nezbytná předúprava stěny? Jaká?
  • Jakou plochu stěny lze materiálem při standardním postupu pokrýt?
  • Hodí se omítka pro finální úpravu v reprezentativních nebo spíše v méně náročných prostorách?
  • Při jaké teplotě by se měla práce s materiálem provádět?
  • Je zakoupená štuková hmota již hotová nebo ji musíme teprve namíchat?

A ještě pár dalších, ke kterým se ještě dostaneme. A teď už si probereme avizované netradiční druhy štuku.

Netradiční druhy štuku - příklad použití - tmavý štuk

Dovnitř i ven keraštuk

Tekutý štuk pro okamžité použití (např. Keraštuk) je v posledních letech poměrně málo používaný. Hodí se na vnitřní i venkovní úpravy. Oproti benátskému a marockému štuku vyniká i výrazně nižší cenou. Tenké omítky tvořené "keraštukem" se používají na interiéry i exteriéry, vnější varianty dobře odolávají povětrnostním vlivům.

Stěna jako ve starověkém chrámu: benátský štuk

Představíme si i jednu opravdovou lahůdku – benátský štuk. Skládá se z vápence a prášku vzniklého z rozdrcení mramoru. Vypadá opravdu exkluzivně, trochu jako leštěný kámen. Používá se jako levnější varianta mramoru, i tak ovšem ceny většiny ostatních druhů omítky značně převyšuje. Jeho hlavní výhoda je vzhled, proto se často používá na celé stěny, klidně i kolem krbů, v obývacích pokojích a jiných reprezentativních prostorách.

Není beton jako beton: štukové napodobeniny

Pokud chcete na povrchu stěny vytvořit vzhled imitující beton, můžete použít ruční tenkovrstvé dekorativní štuky, jež právě tento materiál dobře imitují.

Odolá větru i dešti: marocký štuk

Na pohled se podobá benátskému, nicméně díky příměsím, které obsahuje navíc, odolá drsnějším podmínkám, především vodě. Vlhkosti vzdoruje do takové míry, že se používá dokonce i na omítání van, umyvadel a celých koupelen.

Netradiční druhy štuku - příklad použití

Symetrické není vždy nejlepší: dekorativní štuky s plastickými vzory

Na závěr tu máme jednu lahůdku, u které jde nejen o druh, ale i o způsob nanesení a úpravu. Povrchy stěn se obvykle snažíme mít pěkně vyhlazené a rovné, ovšem lze to dělat i jinak. Vytvořením plastického vzoru docílíte vzhledu stěny, který jen tak někdo nemá. Na tvarování můžete použít leccos – hladítko, mořskou houbu nebo třeba malířskou štětku. Záleží na vzoru, který chcete na zdi mít.

Mimochodem, víte, jak správně štukovat? To se vám hodí na jakýkoliv typ úpravy stěny. Přečíst si návod není ostuda, žádný učený z nebe nespadl. Detaily závisí na konkrétním druhu. Existují povrchové stěrky z písku a vápna na různé typy podkladu od betonu přes zdivo až po omítku, kterými můžeme stěny finálně upravovat a opravovat. Dále přetíratelné vápnocementové omítky na interiér i exteriér a různé materiály včetně například pórobetonu, na sádrokartonové desky nebo na armovací stěrku v zateplovacím systému.

A co na drobné opravy zrnitých povrchů a štukových omítek či vysprávky rohů a drobných nedilatujících prasklin na fasádách? Na ty používejte disperzní štukové tmely. A nezapomeňte podklad zdrsnit nebo zvlhčit, jestliže to daný typ štukové omítky vyžaduje.

Ať už děláte novostavbu, rekonstrukci, nahrazujete starou omítku novou nebo opravujete stěnu, která dávno nevypadá tak, jak by měla, přejeme vám zdar nejen při štukování.

Netradiční druhy štuku

Jak obložit stěnu přírodním kamenem

Přemýšlíte o změně? Potřebuje váš interiér oživit? Pak jsou dekorativní obklady z přírodního kamene tou správnou volbou. Jak obložit stěnu přírodním kamenem vám názorně ukážeme ve skvělém videonávodu z projektové dílny H ...více

nahoru