Návod

Jak postavit nadzemní bazén

Jak postavit nadzemní bazén

Co může být krásnějšího, než se za horkých letních dnů svlažit ve vodě? Přece možnost vykoupat se ve vlastnoručně postaveném nadzemním bazénu! Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a seznam toho, co budete při realizaci vašeho letního projektu potřebovat, najdete v našem HORNBACH návodu.

Jaké má nadzemní bazén výhody?

  • Pro stavbu nadzemního bazénu nemusíte hloubit žádnou jámu.
  • Na jaře se voda v nadzemním bazénu ohřívá rychleji než v bazénu, který je zapuštěný do země.
  • Vysoký okraj bazénu zabraňuje tomu, aby člověk nechtěně spadl do vody. To je velkou výhodou zejména pro rodiče s malými dětmi.
  • Nadzemní bazén si postavíte v několika málo krocích (především nafukovací bazény).
  • U nadzemních bazénů s ocelovou vanou byste si nicméně měli pro stavbu přizvat nějaké pomocníky.
  • Bazén lze také kdykoli bez problémů demontovat, aniž by na zahradě zůstala hluboká jáma.

Na stavbu nadzemního bazénu budete potřebovat

Materiál: nadzemní bazén, lahev, mouka, jemnozrnný písek, jezírková fólie

Nářadí: tužka, aku šroubovák, měřicí pásmo, metr a pravítko, vrtačka, rýč, hrábě, nůž, vodováha, kolečko, vidlicový klíč, rukavice, štětec, šroubovák, šňůra, kovová tyč, hranol, zahradní hadice, ochranná lazura na dřevo, oblouková pila, trávníkový válec.

Jak postavit nadzemní bazén krok za krokem

Příprava podkladu

Půda na vaší zahradě by měla být pevná a rovná. Člověk si to musí umět představit. 1000 litrů vody váží jednu tunu! Mělo by se tedy jednat o původní zeminu, nikoli nasypanou. Místo je nutné zhutnit, aby se bazén nepropadl.
Podklad musíte očistit od kamenů, kořenů a ostatních předmětů, které by mohly poškodit fólii bazénu. Nerovnosti zakryjte tenkou vrstvou písku (hrubost max 1 cm).

01

Nejprve si dobře připravte tvar, na kterém nadzemní bazén bude stát. Kruh nejlépe nakreslíte pomocí plastové láhve naplněné moukou, kterou připevníte na šňůru. Šnůra by měla být o cca 10 cm delší než je poloměr bazénu. Obrys kruhu viditelně vyryjte do země nebo tvar obsypejte pískem. Do středu upevněte kovovou tyč, abyste mohli vyznačit kulatý tvar.

 Jak postavit nadzemní bazén
02

Rýčem odstraňte travní drny.

 Jak postavit nadzemní bazén
03

Plochu urovnejte a přitom odstraňte všechny kameny a zbytky kořenů. Zkontrolujte místo pomocí vodováhy a popřípadě ještě upravte.

 Jak postavit nadzemní bazén
04

Na rovnou plochu naneste jemnozrnný písek a stáhněte hráběmi do roviny. Tuto vrstvu pak jemně zavlažte.

 Jak postavit nadzemní bazén
05

Pomocí zahradního válce nebo vibračního stroje písčitou plochu pořádně uválcujte a rovnost povrchu ještě jednou zkontrolujte vodováhou.

 Jak postavit nadzemní bazén
06

Na připravenou plochu se nyní rozloží jezírková fólie a všude se uhladí. Textilii můžete ustřihnout s přesahem až 20 cm.

 Jak postavit nadzemní bazén
07

Před vztyčením kovové konstrukce se spodní profilová lišta spojí do kruhu. Průměr musí splňovat rozměry stanovené výrobcem. Ten můžete upravit zkrácením jednotlivých částí.

 Jak postavit nadzemní bazén
08

Kovovou stěnu nyní můžete postavit na plochu a rozvinout. Při této práci noste kvůli nebezpečí poranění pracovní rukavice.

 Jak postavit nadzemní bazén
09

Kovovou stěnu nasaďte do spodní profilové lišty.

 Jak postavit nadzemní bazén
10

Kovová stěna se přišroubuje. Hlavičky šroubů jsou přitom uvnitř bazénu.

 Jak postavit nadzemní bazén
11

Pro ochranu bazénové fólie se hlavičky šroubů ještě zakryjí plastovými pásy.

 Jak postavit nadzemní bazén
12

Bazénovou fólii položte dovnitř a rozložte. Okraj fólie položte směrem nahoru přes okraj kovové stěny.

 Jak postavit nadzemní bazén
13

Fólie se dočasně připevní pomocí kolíčků na prádlo.

 Jak postavit nadzemní bazén
14

Fólie vyrovnejte tak, aby obvodový svařovaný šev fólie ležel přesně na přechodu kovové stěny ke dnu. Tento pravoúhlý šev fólie musí být taktéž v pravém úhlu. Pak je fólie umístěna správně.

 Jak postavit nadzemní bazén
15

Bazénová fólie se připevní k hornímu okraji kovové stěny pomocí obvodové profilové lišty. Kolíčky na prádlo už odstraňte. Dovnitř nalijte několik centimetrů vody. Záhyby na fólii lze nyní zahladit.

 Jak postavit nadzemní bazén
16

Nyní můžete namontovat vnější stranu bazénu. Montáž začíná stěnovým prvkem, ve kterém jsou umístěny připojovací otvory. Stěnový prvek je nutné vyrovnat tak, aby otvory ve dřevu seděly přesně s otvory v kovové stěně. Na boční okraj stěnového prvku se nyní přišroubuje spojovací dřevo a následně se sešroubuje s dalším stěnovým prvkem. A můžete kompletně smontovat vnější stranu bazénu. Kryt horního okraje přišroubujte na příslušný stěnový prvek.

Dřevěné obklady bazénu se opatří ochranným nátěrem na dřevo. Čelní strany se natřou dvakrát. Dřevo jednou ročně, vždy před začátkem koupací sezóny, ještě jednou přetřete.

17

Pro montáž zpětného ventilu se bazénová fólie ve stěně bazénu vyřízne pomocí odlamovacího nože na do kruhového tvaru a poté se spolu sešroubuje vnitřní a vnější díl.

 Jak postavit nadzemní bazén
18

Nyní lze vytvořit hadicový spoj vedoucí k čisticímu zařízení a naplnit celý bazén vodou až do výšky 4 cm pod tento otvor. Přesná montáž se řídí podle vlastností příslušného modelu.

 Jak postavit nadzemní bazén
19

V otvoru na stěně bazénu se napříč vyřízne fólie pro skimmer.

 Jak postavit nadzemní bazén