Návod

Jak postavit palisádu kolem záhonu

Jak postavit palisádu kolem záhonu

Betonové palisády jsou kulaté, půlkulaté nebo hranaté, zašpičatělé nebo zkosené, jednořadé nebo dvouřadé. Můžete je zakoupit jednotlivě nebo v blocích. Dřevěné palisády lze zakoupit z lokálního dřeva a v různých průměrech. V tomto návodu vám poradíme, jak takovou palisádu postavit.


Na tento projekt budete potřebovat

Krok za krokem

01

Pro vestavbu palisád vyhlubte příkop o hloubce 1/3 délky palisády plus 20 cm.

 Jak postavit palisádu
02

U dřevěných palisád vytvořte 20 cm vrstvu štěrku. Ta je důležitá z toho důvodu, aby se zabránilo hromadění vody. U nenosných podkladů vytvořte vrstvu štěrku (10 cm) také u betonových palisád.

 Jak postavit palisádu
03

Palisády poté umístěte z 1/3 délky do připraveného příkopu, vyrovnejte na výšku a do roviny a dřevěné palisády ještě popřípadě zajistěte ze strany přibitou latí. Při nosném podkladu můžete betonové palisády zasadit rovnou do cca 10 cm silného betonového lůžka. Pokud podklad není nosný, je nejprve nutné vytvořit únosnou vrstvu.

 Jak postavit palisádu
04

Přitom palisády stabilizujte ze strany pomocí betonové vzpěry. Po vytvrdnutí betonu můžete příkop vyplnit vodopropustným materiálem (např. štěrk). Jako svrchní vrstvu můžete v případě potřeby doplnit a udupat zahradní substrát. U dřevěných palisád nakonec odstraňte přibitou lať.

 Jak postavit palisádu
05

Ze svažité strany zabudujte za palisádami zábranu (např. pomocí střešní lepenky).

 Jak postavit palisádu
06

A pak z té samé strany vyplňte zeminou. A hotovo!

 Jak postavit palisádu