0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 25.02.24 v 21:58 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak používat řetězovou pilu a jak se o ni starat

Jak používat řetězovou pilu a jak se o ni starat

Řetězová pila je přístroj s velmi širokým spektrem využití. Od kácení a zpracování dřeva v lese, zpracovávání palivového dřeva v domácnosti, tesařských prací na stavbách až k ořezům stromů na zahradě. Trochu zvláštním použitím je tvorba soch a zajímavého nábytku. Jak zvolit nejvhodnější pilu?

Výkon a pohon

Lesáci používají pily s výkonným spalovacím motorem a dlouhou lištou. Pro tzv. farmářské využití mají pily menší výkon a lištu o střední délce, obvykle okolo 50cm. Na využití v zahradě a k řezu palivového dřeva vám stačí pila malá s lištou do 40cm.

Pohon řetězové pily zajišťuje buď spalovací, obvykle dvoutaktní, motor nebo motor elektrický. Spalovací motor musíte občas nechat odborně seřídit. Pro řezání je třeba, aby motor jel vždy na plné otáčky. Nevýhodou je také potřeba namíchání pohonné směsi, která delším skladováním stárne a mění vlastnosti. Změny mohou vést až k poškození motoru.

U elektrických pil jsou stále častěji využívány jako zdroj energie velkokapacitní Li-Ion akumulátory. Akumulátor lze využít i k jiným přístrojům (sekačka, křovinořez) od stejného výrobce. Akumulátorové systémy mají v domácí a zahradní technice velký potenciál a budoucnost.

Elektrické pily jsou tiché (neruší sousedy) a akumulátor zajišťuje nezávislost na připojení do sítě. Motor nevyžaduje téměř žádnou údržbu a je vždy připraven k použití. Dřívější sen drobných hospodářů vzít elektrickou řetězovou pilu do lesa nebo k remízku už je dnes skutečností.

Jak používat řetězovou pilu a jak se o ní starat

Komponenty řetězové pily

Řezný orgán

Řezný orgán pily se skládá z vodící lišty a řetězu. Jejich délka komunikuje s výkonem motoru a určuje velikost zpracovávaného materiálu.

Lišta

Je třeba ji udržovat čistou s dobře promazaným ložiskem na jejím konci. Je třeba občas kontrolovat a odstraňovat otřepy vznikající pohybem řetězu na hranách vodící drážky lišty.

Řetěz

Pro dobré řezné vlastnosti a využití plného výkonu pily musí být řetěz ostrý, se správnou výškou omezovacích zubů. K ostření řetězu používejte speciální kruhové pilníky s daným průměrem a k nim dodávaný přípravek pro usnadnění udržení úhlu, na omezovací zuby pak pilník plochý.

Řetěz je potřeba přibrušovat i v průběhu práce. Není to složité, ale chce to trochu praxe. Pro hlavní broušení řetězu jde koupit speciální brusku a nebo si nechat řetěz jednou za čas odborně nabrousit.

Velmi důležité je správné napnutí řetězu. Příliš napnutý řetěz omezuje výkon pily, zbytečně se protahuje do délky, opotřebovává lištu i pohonné ozubené kolo (rozetu). Málo napnutý řetěz vypadává z drážky a může ohrozit obsluhu pily. Je výhodné mít jeden či dva řetězy náhradní. Řetěz je potřeba kontrolovat i co do délky. Po čase se materiál řetězu roztáhne, to znemožňuje jeho správné napnutí.

Jak používat řetězovou pilu a jak se o ní starat

Údržba a bezpečnost

Řetěz je mazán ztrátovým mazáním speciálním bio olejem z nádržky na pile. Nepoužívejte, s ohledem na životní prostředí, ale i životnost pily, jiné oleje. Je potřeba v průběhu práce kontrolovat stav oleje a pravidelně jej doplňovat. Pohon řetězu zajišťuje řetězové kolo. I jeho stavu věnujte pozornost. Nevyžaduje zvláštní údržbu, ale po čase se opotřebovává a změní se na něm tvar zubů, takovou rozetu je potřeba vyměnit.

Řetězová pila je přístroj velmi nebezpečný. Dojde-li ke zranění, tak obvykle nebývá lehké. Při práci buďte velmi opatrní. V pracovním okruhu by neměly být děti, zvířata a nepoučení spolupracovníci. Zejména kácení stromů bez profesionála a zkušeností je velmi nebezpečné.

Neřežte horní ranou a nebo špicí lišty! Při takovém použití může dojít ke zpětnému vrhu pily (řetěz no něco zachytí a pila je vržena směrem k obsluze). Řežte tak, aby se zpracovávaný materiál opíral o zuby na spodní části tělesa motoru.

Jak používat řetězovou pilu a jak se o ní starat

Pily jsou povinně vybaveny několika bezpečnostními prvky. Jedná se o zachycovač řetězu, to je ten malý kousek kovu vespod před rozetou. Ten má za úkol zachytit roztržený, či spadlý řetěz tak, aby neohrozil obsluhu a nepoškodil hnací kolo nebo celou pilu. Velmi důležitá je brzda. Ta při sepnutí pákou zastaví okamžitě pohyb řetězu. Pilu je proto nutné držet vždy za k tomu určená madla oběma rukama. Před prací vždy zkontrolujte stav a funkčnost brzdy.

Nedoporučuje se používat elektrické pily s přívodním kabelem ke kácení. Přívodní kabel může být zásadní překážkou při potřebě náhlé změny stanoviště.

Při práci používejte oděv odolný proti prořezu a ochranný štít. Pro ochranu sluchu při práci s pilou se spalovacím motorem použijte ochranná sluchátka.

Jak používat řetězovou pilu a jak se o ní starat
nahoru