0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 05.12.23 v 0:33 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Tipy, jak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaických systémů

Tipy, jak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaických systémů

Elektřina zdražuje a zároveň jí v každodenním životě potřebujeme stále více. Pokud chcete být soběstačnější, tak je ten pravý čas začít používat nejmodernější přístroje na výrobu elektřiny. Ukážeme vám, jak to funguje.

Výroba energie pomocí fotovoltaických systémů

V současné době se elektřina ze sluneční energie nejčastěji vyrábí pomocí fotovoltaických systémů. Fotovoltaické moduly se montují na střechu. Jejich fotočlánky nebo solární články přeměňují sluneční světlo na elektřinu.

Plocha 6 metrů čtverečních solárních panelů vyrobí přibližně 1 000 kWh elektřiny. Zatím se však stále jedná o stejnosměrný proud. S tím většina domácích spotřebičů nic nezmůže. Musí se tedy změnit na střídavý proud. O to se stará střídač, kterému se také říká zařízení pro napájení ze sítě. Vyrobená elektřina se pak buď spotřebovává v domácnosti, nebo se dodává do sítě.

Zkontrolujte počet hodin slunečního svitu

Instalace fotovoltaického systému nemá smysl na každé střeše. Aby byl systém rentabilní, musí být po celý rok dostatek slunečního svitu. Nejlepší je nechat si to ověřit odbornou firmou.

Jak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaických systémů

Svou vlastní elektřinu si můžete vyrábět jak ve vlastním bytě, tak i v bytě pronajatém. Pomocí fotovoltaiky na balkón můžete část solární energie vyrábět jak na balkoně, tak na terase a spotřebovávat ji.
A pokud hledáte řešení pro altán nebo osamělou chatu v lese, pak by pro vás mohl být řešením off-grid systém, kdy se energie ukládá do baterie.

Větrná elektrárna

Větrnou turbínu si dnes už můžete namontovat i na svůj dům. Samozřejmě větrná turbína není tak obrovská, princip výroby energie je však stejný. Vítr pohání kolo, které pohání generátor, jenž vyrábí elektřinu. Stejně jako u fotovoltaického systému je elektřina buď spotřebována uživatelem, nebo je dodávána do sítě.

Takže zhodnoťte sami nebo s odborníky, zda je v místě dostatečně větrno a o investici do větrné elektrárny můžete začít přemýšlet. Instalaci určitě proberte se stavebním úřadem.

Kogenerační jednotka nebo vytápění palivovými články

Třetí možností vlastní výroby elektřiny je kogenerační jednotka nebo topný systém s palivovými články. Kogenerační jednotka využívá principu kogenerace. To znamená, že teplo i elektřina jsou vyráběny spalovacím procesem.
Je to, jako by se váš plynový topný systém doma staral nejen o to, abyste měli teplo, ale také vyráběl elektřinu. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
12345678

Výhodou je, že k výrobě elektřiny a tepla je zapotřebí jen málo paliva. Pořízení kogenerační jednotky je však velmi složité a nákladné. V soukromém sektoru se proto vyplatí téměř jen tehdy, pokud ji chcete použít pro zásobování bytového domu a spojí se několik zájemců.

U vytápění palivovými články je situace jiná. Zde se také využívá kombinovaná výroba tepla a elektřiny, ale "studené spalování" v palivovém článku je chemickou reakcí mezi vodíkem a kyslíkem.
I zde se uvolňuje energie ve formě tepla a elektřiny. Na rozdíl od kombinované výroby tepla a elektřiny se vytápění palivovými články vyplatí i pro rodinné domy.

Otázky a odpovědi - výroba elektřiny v domácnosti


Mohu si doma vyrábět elektřinu?

Ano, v zásadě si můžete vyrábět elektřinu doma. Musíte pouze dodržovat předpisy týkající se množství vyrobené elektřiny a absolvovat všechna potřebná licenční řízení pro příslušný systém. To však silně závisí na typu výroby elektřiny.

Kolik elektřiny mohu vyrobit?

Jmenovitý elektrický výkon vašeho systému může být až 2 megawatty. Pokud se pohybujete pod touto hranicí, není výroba elektřiny problém. Pokud chcete vyrábět více elektřiny, musíte si zaregistrovat živnost a platit poplatek, protože pak jste považováni za komerčního výrobce elektřiny.

Jak mohu skladovat vyrobenou elektřinu?

Pro ukládání vlastní vyrobené elektřiny jsou k dispozici zásobníky elektřiny vhodné pro daný systém. Elektřinu v nich můžete skladovat, dokud ji nebudete potřebovat.

Jaký typ výroby energie je pro mě vhodný?

Chcete-li se rozhodnout, který typ výroby elektřiny je pro vás vhodný, musíte zvážit různé faktory. Pokud žijete ve velmi stinné oblasti, fotovoltaika nepřipadá v úvahu. Na větrnou elektrárnu musíte získat povolení, a pokud bydlíte v hustě zastavěné oblasti, jsou šance spíše mizivé. Kogenerační jednotka se vyplatí pouze v případě, že s ní chcete vytápět bytový dům. Nejlepší je nechat si poradit od specializované firmy.

Jak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaických systémů

Energie na cesty

Nejen doma si můžete vyrábět vlastní elektřinu a snížit tak své účty a přispět k ochraně klimatu. Také na cestách jsme stále méně ochotni obejít se bez určité úrovně komfortu. Dříve bylo kempování spojeno s mnoha nedostatky - bez ledničky, bez elektrického světla a bez elektrických spotřebičů. To už ale leckde neplatí.
Ekologickou solární energii můžete vyrábět a skladovat i na cestách.

Při kempování, na stavbě nebo kdekoli jinde je nejlepší spolehnout se na sílu slunce. Přenosné solární panely a zásobníky na jimi vyrobenou energii vám umožní vyrábět a skladovat vlastní elektřinu kdekoli na světě - i daleko od civilizace.
A je to opravdu jednoduché a nekomplikované. Potřebujete pouze tři komponenty: solární panel, propojovací kabel a elektrárnu.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
123
nahoru