0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 04.12.23 v 14:53 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 tipů, jak správně založit vyvýšený záhon

6 tipů, jak správně založit vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony mají skoro samá plus. Nemusíte se k nim moc ohýbat, v kombinaci s pařeništěm v nich můžete začít pěstovat dřív a nezaberou moc místa ani na balkóně. Co dalšího byste měli o pěstování ve vyvýšených záhonech vědět?

V čem je vyvýšený záhon tak dokonalý?

S každým prknem nabírá výšku, s každým úderem kladiva roste k nebi. Vyvýšený záhon má co nabídnout nejen vašim zádům, ale i vašim rostlinám.
Zvýšený záhon podporuje rychlý růst vašich rostlin díky teplu z půdy a vrstvené struktuře. Nabízí také lepší ochranu před plevelem, slimáky a hlodavci. A co je úplně nejlepší? Nemusíte se hrbit a nemusíte ho překopávat, protože vyvýšený záhon se snadno udržuje.

Jak založit vyvýšený záhon

Jaký vyvýšený záhon by pro vás mohl být ten pravý?

 • Vyvýšené záhony ze dřeva, betonu, plastu nebo klasického kovu pro zahradu.
 • Flexibilní vyvýšené záhony, pokud chcete využít rohy nebo vybudovat několik stupňů.
 • Vyvýšené záhony na nohách. Ty jsou vhodné i na balkony nebo terasy.
 • Vertikální vyvýšené záhony, takže váš vyvýšený záhon si najde místo i na malém balkoně.

Jak vyrobit vyvýšený záhon v několika krocích?

Body, které byste měli při stavbě vyvýšeného truhlíku mít na paměti:

 • Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit.
 • Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny.
 • Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit. Okrasné rostliny, ovoce a zelenina nebo bylinky.
 • Pokud plánujete do vyvýšeného záhonu vysadit ovoce, zeleninu nebo bylinky, ujistěte se, že je orientován na sever/jih. Vaše rostliny potřebují hodně světla.
 • Vyvýšený záhon umístěte blízko přívodu vody. V opačném případě budete muset nosit konve se zálivkou. Vzhledem ke kypré půdě vyvýšeného záhonu je třeba jej vždy dobře zalévat, protože v teplých obdobích půda rychleji vysychá.
 • Základnu vyvýšeného záhonu zakryjte drátěným pletivem s jemnými oky, abyste zabránili vniknutí nežádoucích návštěvníků, například hlodavců.
 • Pokud máte dřevěný vyvýšený záhon: Stěny vyvýšeného záhonu pokryjte jezírkovou fólií nebo bublinkovou fólií. Tím zabráníte příliš rychlému vysychání půdy.
 • Vyvýšený záhon ochraňte před slimáky a plži pomocí plechu se šikmým okrajem směrem dolů na horním okraji záhonu nebo měděné pásky.

Vyvýšený záhon pro okrasné rostliny se vrství jinak než vyvýšený záhon pro ovoce a zeleninu.
Jak založit vyvýšený záhon

Čím naplnit vyvýšený záhon?

Naplnit vyvýšený záhon jen zeminou nestačí, jinak se ztrácí skutečná výhoda: tlení. Teplota půdy a celková výhřevnost ve vyvýšeném záhonu zajišťuje dobré podmínky pro růst. Nakonec je váš vyvýšený záhon také jakýmsi kompostérem, s jehož pomocí můžete recyklovat zahradní odpad, zbytky rostlin, posekanou trávu, organický odpad a získat tak bohatou úrodu.

Optimální podmínky pro ovoce a zeleninu vytvoříte tak, že budete pracovat po vrstvách. Vyvýšený záhon naplníte ve spodní části hrubým materiálem a směrem nahoru se vrstvy stávají jemnějšími a jemnějšími. Většina vyvýšených záhonů je vysoká asi 80 cm, vrstva větví by měla být hluboká asi 20 cm, kompost a zemina z květináčů asi 15 cm.

 Jak založit vyvýšený záhon
Zobrazit produkty +

1. Vrstva chrastí: Na základu tenkých větví se další vrstvy udržují v dostatečné vzdálenosti od země. To umožňuje odtok vody a cirkulaci vzduchu. Tato vrstva se časem v důsledku hniloby zhroutí, proto dbejte na její dobré zhutnění.

2. Obrácené drny nebo posekaná tráva: Vrstvu chrastí pokryjte posekanou trávou nebo obrácenými drny. Ty se do vyvýšeného záhonu ukládají kořeny směrem nahoru a pomáhají rostlinám růst.

3. Kompost: Střední vrstvu vyvýšeného záhonu vyplňte polorozloženými, drobnějšími rostlinnými zbytky, zahradním odpadem, organickým odpadem a posekanou trávou. Použijte k tomu např. odřezky keřů, listí a/nebo drcené odřezky keřů.

4. Půdní aktivátor: půdní aktivátor obsahuje mnoho důležitých minerálů, zlepšuje strukturu půdy a aktivuje její úrodnost.

5. Půda pro výsadbu nebo půda pro vyvýšené záhony: Pokud chcete vysazovat mladé rostliny zeleniny nebo bylinky, je vhodná půda pro vyvýšené záhony, nebo pokud chcete vysévat přímo na záhon, můžete použít i výsevní půdu.

Opravdu chcete na vyvýšeném záhonu pěstovat pouze bylinky? Pak se při plnění vyvýšeného záhonu obejděte bez vrstvy chvojí a místo ní použijte jen trochu vyzrálého kompostu a více záhonové zeminy. Dbejte však na to, abyste položili kvalitní drenážní vrstvu ze štěrku nebo keramzitu, aby voda mohla dobře odtékat.

Jakmile je záhon naplněn, můžete si ušetřit každoroční okopávání. Proces hnití způsobuje, že se vyvýšený záhon ročně propadne o 10 až 20 centimetrů. Na jaře můžete tento rozdíl vyrovnat zeminou a kompostem. Přibližně každých 5 let byste měli vyvýšený záhon znovu převrstvit.

Co zasadit do vyvýšeného záhonu?

Naplnění vyvýšeného záhonu máte za sebou, nyní to chce do vyvýšeného záhonu něco zasadit. Do vyvýšeného záhonu lze vysadit mnoho druhů ovoce a zeleniny, protože v něm poroste téměř cokoli.

Abyste našli ty správné rostliny do vyvýšeného záhonu, měli byste mít na paměti tři body:

 • Jaké mají rostliny požadavky na výživu?
 • Jak velké rostliny porostou?
 • Které rostliny jsou ve vyvýšeném záhonu kompatibilní?

Správné střídání plodin na vyvýšeném záhonu

Sledujte přirozené změny v zásobování živinami a podle toho optimálně vybírejte rostliny. V prvních dvou letech obsahuje vyvýšený záhon nejvíce živin, proto se vyplatí osázet vyvýšený záhon zpočátku tzv. vysoce výnosnými rostlinami. Ty při svém růstu čerpají z půdy velké množství živin, zejména dusíku. Vysoce úživné rostliny jsou rychle rostoucí rostliny, které mají tendenci plodit velké plody. Patří mezi ně např: rajčata, okurky, pór, brokolice, květák nebo jiné odrůdy zelí.

Vysoce výnosné rostliny můžete také kombinovat se středně výnosnými rostlinami. Mezi ně patří například mangold, červená řepa, kedlubny nebo cibule. Od třetího roku jsou vhodné také rostliny s nižšími nároky na živiny, jako je salát, fazole, hrách, ředkvičky a špenát.

Jak založit vyvýšený záhon

Pro vyvýšený záhon jsou v zásadě vhodné téměř všechny druhy zeleniny a bylinek. Při výběru odrůdy byste však měli zohlednit vitalitu a výšku, protože prostor ve vyvýšeném záhonu je omezený a je třeba ho využít chytře.

 • U rajčat doporučujeme keříčková balkonová nebo révová rajčata (např. odrůdy 'Primabell' nebo 'Primagold').
 • Totéž platí pro fazole. Fazole na keřích ano, fazole na tyčích ne. Sladký hrášek ano, sladká kukuřice ne.
 • Na vyvýšené záhony se hodí okurky, nejlépe ty odrůdy, které se nemusí vyvazovat vysoko. Dobrou volbou je například okurka 'Kenya'.
 • Ředkvičky, salát a mangold, žlutá řepa a červená řepa, cibule a pórek nebo celer a řapíkatý celer nejsou problém.
 • Cukety, melouny nebo dýně jsou nad rámec vyvýšeného záhonu.

Pokud před výsadbou vyvýšeného záhonu zvážíte velikost ovoce a zeleniny, můžete pro ně naplánovat správné místo.

Rostliny, jako jsou papriky nebo rajčata, by měly být umístěny uprostřed vyvýšeného záhonu, aby neubíraly slunce ostatním rostlinám. Okurky ve vyvýšeném záhonu je vhodné umístit po stranách vyvýšeného záhonu, pak se o něj mohou opřít. Totéž platí pro jahody ve vyvýšeném záhonu, ty se také rády sklánějí po bocích.

Míchat nebo nemíchat?

Některé se mají rády, jiné ne - to platí i pro rostliny. V rostlinné říši existuje jev, že některé rostliny se navzájem pozitivně ovlivňují, zatímco jiné se navzájem potlačují.
To je důležité na záhonu, ale ještě více na vyvýšeném záhonu, kde mají různé druhy růst společně na velmi malém prostoru.

V následující tabulce najdete přehled dobrých a špatných kombinací rostlin a také obzvláště užitečných rostlinných kultur, které svou vůní nebo svými složkami dokonce odhánějí nebo hubí škůdce.

Mají se rádi:
 • Rajčata a petržel
 • Mrkev, hlávkový salát a pažitka
 • Fazole a červená řepa
 • Rajčata a celer
 • Salát, ředkvičky a kedlubny
 • Saturejka, okurka a kopr
Nemají se rádi:
 • Brambory a rajčata
 • Hrách a fazole
 • Brambory a slunečnice
 • Rajčata a fenykl
 • Salát a petržel
 • Cibule a zelí
Chrání před škůdci:
 • Levandule (mšice na růžích)
 • Šalvěj, tymián, máta peprná (bejlomorka kapustová na zelí)
 • Celer (svilušky a housenky na zelí)
 • Nasturtium (plísně na rajčatech a plodech)
 • Saturejka (černé mšice na keříčkových fazolích)
 • Měsíček lékařský (hubí háďátka v půdě)

Vyvýšený záhon může být plný květin

Na každém vyvýšeném záhonu se mohou dít velké věci. I když v něm nechcete pěstovat ovoce nebo zeleninu. Okrasné rostliny jsou pro vyvýšené výsadby velmi vhodné. Pak je budování vrstev, které vyvýšený záhon zaplní, ještě snazší.

Vyvýšený záhon s okrasnými rostlinami je ideální například jako zástěna soukromí nebo k ohrazení či rozdělení terasy.
 Jak založit vyvýšený záhon
Zobrazit produkty +

1. Vrstva drenáže (keramzit, kamínky) zabraňuje zamokření.

2. Zahradní textilie odděluje půdu pro výsadbu od keramzitu.

3. Zemina do květináčů nebo vyvýšených záhonů přizpůsobená příslušné okrasné rostlině poskytuje záhonu správné živiny a umožňuje vašim rostlinám prospívat.

Vyvýšený záhon s pařeništěm? Ideální kombinace

Dejte svým rostlinám náskok před ostatními. Díky vyvýšenému záhonu s pařeništěm si můžete prodloužit období sklizně. Když totiž zasadíte dříve, a to klidně už v únoru, můžete také dříve sklízet.

Pokud máte vyvýšený záhon, můžete si k němu jednoduše koupit pařeniště. Případně si můžete postavit vlastní nástavec na vyvýšený záhon z několika latí a plastové fólie.

Jak se starat o pařeniště?

Pařeniště se zahřívá i při slabém slunečním světle. Teplo vyzařované půdou je však v záhonu zadržováno krytem. Při optimálním využití si můžete o hodně prodloužit období sklizně a dokonce očekávat vyšší úrodu.

 • Každé jaro byste měli obnovit vrstvu (vrstvy) hnoje a půdy.
 • Pařeniště musí být umístěno na slunném, chráněném místě. Teplota uvnitř by měla dosahovat maximálně 22-25 °C. Zejména malá pařeniště se mohou rychle přehřát.
 • Stejně jako velký skleník je třeba pařeniště pravidelně větrat. Čím menší je, tím větší jsou výkyvy teplot. To lze kompenzovat včasným větráním nebo zakrytím lůžka izolačními materiály (např. bublinkovou fólií) na noc a v chladných dnech.
 • Semena lze vysévat přímo do půdy.
 • Pařeniště používají především hobby zahrádkáři k pěstování zeleniny s dlouhou pěstební dobou. Po výsevu rostliny ještě jednou vypíchnete a poté je přenesete na větší záhon. Mezi oblíbené druhy patří všechny druhy zelí, rajčata, salát a okurky.
 • Semena zeleniny nebo květin lze do pařeniště vysévat také do vícedílných misek nebo jednotlivých květináčů.

Únor
 • Řeřicha zahradní
 • Ředkvičky
 • Ředkev
 • Rané odrůdy salátu
 • Špenát
Březen
 • Různé druhy zelí a salátů
 • Některé letní květiny (měsíček lékařský, kalifornský mák, modřenec)
Duben
 • Doma předpěstované rostliny
Podzim
 • Ředkvičky
 • Hlávkový salát
 • Čekanka
Září, Říjen
 • Salát

Pár tipů navíc

 • Na podzim do vyvýšeného záhonu zasaďte cibuloviny a na jaro budete mít vše připraveno.
 • Pokud chcete něco na celý rok, použijte k osázení vyvýšeného záhonu letničky.
 • Pomocí směsi semen vhodné pro včely můžete ve vyvýšeném záhonu pro včely vytvořit přímo hostinu.
 • Pokud chcete, aby obyvatelé vaší okrasné zahrady byli vytrvalí, zasaďte trvalky nebo trávy. Každé jaro vyraší nové výhonky a lze je použít jako zástěny. Měly by být vysazeny v září.

nahoru