0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
Hornbach Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
193 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 29.09.22 v 16:18 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Patrovitost rostlin

Krásný trvalkový záhon se většinou skládá z několika výškových úrovní, které se navzájem doplňují. Ano, trvalky mají svá takzvaná patra a je dobré mít je v záhonu pokrytá všechna.

Důležité je nezapomínat především na to spodní, pokryvné patro, kam patří rostliny, které nám vytvoří na povrhu půdy jakýsi zelený koberec. Tím ji jednak chrání před nadměrným odpařováním vody z půdy, jednak minimalizují množství plevelu v záhonu, takže vy nakonec méně plejete a víc si zahradu užíváte.

Solitéry - kosterní trvalky

01

Jsou to rostliny tvořící kostru záhonu, solitéry, rostliny s výraznou architekturou, bývá jich v záhonu spíše méně. V kompozici jsou v zadní třetině záhonu, popřípadě uprostřed, pokud je pohledový z více stran.

Příklady: Festuca mairei, Aster cordifolia, Miscanthus,
Cephalaria gigantea, Perovskia, Paeonia
.

Solitéry
Solitéry

Skupinové rostliny

02

Ty tvoří hlavní masu záhonu, vyplňují místo mezi kosterními rostlinami, mohou se dávat do skupiny téhož druhu nebo se mohou promíchat s ostatními skupinovými rostlinami. V záhonu jsou většinou rozmístěny po celé ploše.

Příklady: Sesleria autumnalis, Salvia nemorosa, Rudbeckia fulgida, Echinacea purpurea, Achillea.

Skupinové rostliny
Skupinové rostliny

Výplňové - vtroušené rostliny

03

Ve výsadbě příliš dlouho nevydrží, nicméně jsou velmi důležité pro první 2 nebo 3 roky od založení, protože jsou to rychlé kytky, které pěkně a dlouho kvetou. Často se mohou ve výsadbě dlouhodobě udržet samovýsevem.

Příklady: Gaura, Nassella, Verbena bonariensis, Aquilegia,
Linum perenne, Lychnis coronaria, Rudbeckia triloba.

Výplňové utroušené rostliny
Výplňové utroušené rostliny

Půdopokryvné

04

Jak název napovídá, jejich funkce je především zakrýt půdu, vytvořit nejnižší patro v záhonu, uzavřít plochu. Umísťují se především k okrajům záhonu, není podmínkou, aby ostatním rostlinám určily rámec.

Příklady: Geranium x cantabrigiense, Gallium odoratum, Fragaria vesca, Ajuga reptans, Phlox subulata, Epimedium, Waldsteinia, Vinca.

Půdopokryvné
Půdopokryvné
Někdy mohou mít stejné rostliny v různých typech záhonů různou funkci. Např. Salvia nemorosa může být v nízkém záhonu skupinová rostlina, ve společenstvu vyšších trvalek půdopokryvná.
Hornbach
1 2 3 4 5 6 8 9 7
Trvalkový záhon
1
Mavuň červená

Centranthus ruber 'Coccineus'

2
Šalvěj hajní

Salvia nemorosa 'Ostfriesland'

3
Baptisie jižní

Baptisia australis

4
Třtina chloupkatá

Calamagrostis brachytricha

5
Divizna černá

Verbascum nigrum 'Album'

6
Kostřava atlasská

Festuca mairei

7
Dobromysl

Origanum vulgare

8
Česnek kulatohlavý

Allium sphaerocephalon

9
Kakost himalájský

Geranium himalayense 'Gravetye'

Proměnlivost během celého roku

Proměnlivost zahrady během dne i během roku je právě jedna z jejích nejkrásnějších vlastností, kterou nám statický byt nikdy nedá. A obzvlášť u trvalek si tuto vlastnost zahrady můžeme užívat dnes a denně, protože rostliny vykvétají, zbarvují listy a v zimě nám nabízí svá krásná spící květenství ojíněná mrazem.

Ferdinand radí:

Nevybírejte si trvalky jen podle barvy květu. Především ve stinné části zahrady využívejte rostliny, které nabízí různé tvary a velikosti listů a především různé odstíny zelené. Je dobré pamatovat také na použití některých trvalek, které si udrží strukturu v zimě. Tento efekt velmi dobře nabízejí traviny, třapatky nebo sápa.
nahoru
HORNBACH