0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 2:27 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

3 otázky při výběru automatického zavlažování

Doba čtení: 5 min.
3 otázky při výběru automatického zavlažování

Rádi byste vyrazili na krásnou, dlouhou letní dovolenou? Nechcete ale zažít, že se vrátíte a zjistíte, že vaše zahrada zhnědla více než Vy? Samozřejmě, kdo vložil do své zahrady mnoho lásky a úsilí, ten ji nebude chtít nechat příliš dlouho na suchu. A ne vždy se o zahradu může postarat známý, kamarád nebo příbuzný. Od toho je tu automatické zavlažování.

Výhody zavlažovacího systému

Výhody automatizovaného zavlažovacího systému se odvíjí v závislosti na velikost a bujnost vaší zahrady. Na čase, dni ani době trvání zavlažování přitom nezáleží – zavlažovací počítač za vás v tomto ohledu převezme příslušnou práci a ušetří vám tak čas i nervy.

 • Cílené a šetřící vodou
  Ušetřete! Až 70 procent nižší spotřeba vody.
 • Flexibilní
  Lze připojit např. na vodovodní kohout, dešťový barel, ...
 • Kompatibilní
  Hodí se pro všechny běžné systémy
 • Využitelné téměř všude
  Chytré zavlažování pro zahradu, terasu, balkon, ...

3 otázky při výběru automatického zavlažování

Jaký druh zavlažovacího systému vybrat?

Ruční řízení

Ovládání jednoho rozvodu
Ruční ovládání je dostatečné při jednom jediném zásobovacím vedení.

Ovládání několika rozvodů
Při několika vedeních se připojí 2cestný nebo 4cestný rozvaděč.

Automatické řízení

Ovládání jednoho rozvodu
Zavlažovací počítač ovládá přímo připojené zavlažovací vedení.

Ovládání několika rozvodů
Přes automatický rozvaděč vody lze připojit až šest zavlažovacích rozvodů.

3 otázky při výběru automatického zavlažování

Automatické postřikovací a kapkové zavlažování

Pro všechny oblasti mimo trávník je k dispozici pro automatické zavlažování postřikovací a kapková metoda, která zavlažuje cíleně v blízkosti kořenů a tím také šetří vodu. Začátek systému tvoří základní přístroj, který snižuje tlak a zároveň filtruje vodu. Další část systému tvoří položená trubka či rozvodná trubka, která dopravuje vodu do požadovaných míst. Tento systém lze využívat univerzálně, např. pro balkonové truhlíky, terasové rostliny, živé ploty a keře nebo pro květinové a zeleninové záhony, jakož i pro skleníky.

Zavlažovací zařízení se skládá z celé řady součástí:

 • Pro balkonové truhlíky se nabízí řadový odkapávač, který existuje také ve variantě jako regulovatelný odkapávač pro rostliny s různou potřebou vody.
 • Pro řady rostlin a živé ploty je zde koncový odkapávač.
 • Pro zavlažování a novou výsadbu se hodí mlhové trysky a pro úzké plochy s rostlinami pásové trysky.

Díky jednoduché spojovací technice lze zařízení kdykoli bez problémů přizpůsobit podle změn v rozmístění rostlin.

Zejména pro živé ploty či zavlažování v blízkosti kořenů v rostlinných záhonech se hodí odkapávací trubky, ve kterých jsou jednotlivé odkapávače pevně zabudované v rozestupu 30 cm. Ty lze zabudovat jak pod zem tak nad zem.

Flexibilní alternativu pro květinové záhony nabízí odkapávací trubka s průměrem pouhých 4,6 mm, kterou lze mimořádně snadno položit, a tím zavlažuje optimálně také menší rostliny.

3 otázky při výběru automatického zavlažování

Jak funguje automatické řízení?

 • Pro plně automatické řízení libovolného počtu zavlažovacích rozvodů jsou k dispozici kabelové i nekabelové řídící jednotky. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač uložit několik různých zavlažovacích programů, různé instrukce pro na sebe navazující dni nebo, v jednoduché variantě, pouze jeden denní čas zavlažování.
 • Zavlažovací zařízení pracující bez kabelu pracují s individuálně programovatelnými řídícími jednotkami, které jsou pevně spojeny s ventily. Ventily poté, v závislosti na programu, připojují a opět odpojují jednotlivé zavlažované zóny. Tímto způsobem lze na vaší zahradě zavlažovat různé oblasti s rozdílně silnou intenzitou.
 • Existují zavlažovací počítače, které jsou propojeny přes dálkové ovládání s měřičem vlhkosti země. Počítač vyhodnotí zaslané informace a sám nastaví potřebný druh zavlažování. Sami musíte rozhodnout již jen o požadovaném okamžiku.
 • Jiná varianta řízení zavlažování se řídí podle evapotranspirace. Zařízení měří pomocí čidel pravidelně stupeň vypařování z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek. Z toho poté vypočítává množství vody, které rostliny potřebují. Kromě toho se zohledňuje také stáří rostliny a její druh, složení půdy, druh zadešťování a další údaje. Tato metoda je velmi přesná a šetří tím obrovské množství vody.
 • Většina zavlažovacích počítačů má solární buňku, ze které odebírá proud pro svůj provoz. Před příchodem prvních mrazů je tento přístroj nutné odšroubovat od vodovodního kohoutku a uložit na místo chráněné proti mrazu.

3 otázky při výběru automatického zavlažování


Značka Hydrologic

Značka Hydrologic představuje inteligentní zavlažování šetřící vodní zdroje. Toto zavlažování je automaticky ovládáno pomocí elektronického systému a půdního senzoru vlhkosti umístěného v zemi.

Podle potřeby můžete řídit jeden, dva nebo čtyři různé vývody. Zavlažovací počítač for_q Hydrologic je vhodný pro všechny rozbočky.

Naši řadu Hydrologic Line lze kombinovat s výrobky všech značek zavlažovacích systémů.

nahoru