0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 12:06 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

4 nejčastější otázky při výběru domácí vodárny

Doba čtení: 4 min.
4 nejčastější otázky při výběru domácí vodárny

Domácí vodárny potřebujete všude tam, kde není k dispozici vodovod. Nebo tam, kde vám naopak voda přebývá a vy ji potřebujete chytře rozvádět a využívat – třeba ze studny nebo nádrže s dešťovou vodou.

Zalévání zahrady nebo sprcha na chatě?

Při výběru vodárny je nejdůležitější si rozmyslet, k čemu budete vodu z vodárny využívat. Na zalévání zahrady je ideální čerpadlo s hydrokontrolou. V domě pak lépe a efektivněji využijete vodárnu s expanzní nádobou. Pro vaše bezpečí však vždy, když odjíždíte z chalupy, vodárnu vypněte a nechte vytéct zbytkovou vodu.

Vodárna s expanzní nádobou

Tato vodárna je ideálním zdrojem vody do domu, chaty a chalupy, kde jí využijete například na mytí, sprchování, praní nebo splachování. Její nespornou výhodou je, že expanzní nádoba si udržuje tlak a vodárna nespíná tak často. To pro vás znamená úsporu energie.

Vždy vybírejte nerezovou vodárnu, s ohledem na životnost materiálu. Pozor - v expanzní nádobě je nezbytná pravidelná kontrola tlaku pomocí barometru. Snížení tlaku způsobuje jednak častější spínání vodárny, a jednak opotřebovávání měchu, který tlak neustále vyrovnává.

Čerpadlo s hydrokontrolou

Skvěle se hodí na zalévání zahrad. Jednoduše jej napojíte na všechny zavlažovací systémy: postřik hadicí, kapénková závlaha, sprinklery nebo průsakové hadice.

Díky konstantnímu tlaku, který je udržován častým spínám, je však spotřeba energie o něco vyšší. Čerpadlo s hydrokontrolou vzniklo spojením dvou přístrojů – čerpadla a tlakového průtokového spínače. Ten zajišťuje, že po skončení čerpání vody se čerpadlo samo vypne.

obr 4 nejcastejsi otazy pri vyberu domaci vodarny 04

Podle jakých hodnot vybírat?

Dopravní výška

Tu u domácí vodárny vypočítáme jednoduše. Dopravní výška je součet výšky sací a výtlačné.

Sací výška

Sací výška udává, z jaké hloubky a vzdálenosti vodárna vodu nasává. Tedy například od hladiny studny až po vstup do domácí vodárny. U svislé části potrubí počítáme 1 metr délky jako 1 metr sací výšky. 10 metrů vodorovné délky potrubí počítáme jako 1 metr sací výšky.
Pro vodárny je klíčové, že sací výška nemůže kvůli fyzikálním zákonům být větší než 8-9 metrů. Do větší výšky přístroj zkrátka vodu nenasaje. Pokud je tedy hladina níž nebo vodárna dál, je nutné použít čerpadlo ponorné, které vodu naopak vytlačuje nahoru.

Výtlačná výška

Udává, do jaké vzdálenosti a výšky vodárna vodu vytlačuje. Tedy od domácí vodárny po vodovodní kohoutek. A také zde platí, že svislou část potrubí počítáme 1 metr délky jako 1 metr výtlačné výšky. Deset metrů vodorovné délky potrubí počítáme jako jeden metr výtlačné výšky.

Pozor

Nezapomeňte na tlakovou rezervu - i ten nejvzdálenější a nejvýše položený kohoutek potřebuje dostatečný tlak. Při výpočtu výtlačné výšky tak přidáváme v průměru 20 metrů výtlačné délky, což odpovídá rezervnímu tlaku 2 bary.

Kam vodárny umístit?

Pro oba přístroje je důležité suché a relativně teplé místo. Venku jim hrozí mráz a ve studni vytopení při tání sněhu. V domě vodárny umístěte ideálně v technické místnosti – spínání vodárny a její provoz je poměrně hlučný.

Tip

Pokud chcete z nějakého důvodu umístit čerpadlo do studny, ponorné čerpadlo opatřete hydrokontrolou. Čerpadlo ponořte do studny, hydrokontrolu umístěte v horní části studny a čerpejte.

Jaké příslušenství potřebujete k zapojení?

K zapojení vodárny potřebujete jen pár věcí. Pamatujte, že zahradní hadice musí být vždy jednocoulová, jinak si zúžíte průtok.

1. Hadice sací – pletená s výztuží, aby se tlakem nezdeformovala. Opatřená košem a zpětnou klapkou, která automaticky zalévá čerpadlo a zajišťuje, aby voda netekla zpět.

2. Hadice výtlačná – hadice, které vedou z vodárny. Použijte, podle potřeby buď zahradní, nebo hadice do interiérů.

3. Gekaspojka – spojka mezi vodárnou a hadicí zajišťuje bezproblémové napojení.

4. Předfiltr – prodlouží životnost vodárny. Pro jejich čištění je ideální kombinovat ventil – předfiltr – ventil; jednoduše odšroubujete 1 ventil, vyčistíte filtr bez úniku vody z vodárny a opět našroubujete.

5. Pancéřová hadice – snadno formovatelná hadice, kterou využijete, pokud již máte vodárenský systém a potřebujete zakomponovat novou.

4 nejčastější otázky při výběru domácí vodárny
nahoru