0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 08.12.23 v 1:31 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

4 tipy, jak vybrat dveře

4 tipy, jak vybrat dveře

Traduje se, že štěstí přeje připraveným. Abyste i vy měli při výběru nových interiérových dveří, vchodových dveří nebo vchodových dveří do bytu šťastnou ruku a jasnou představu, připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších údajů a zároveň přehled nejčastějších otázek našich prodavačů směrem k vám, zákazníkům v prodejnách HORNBACH.

Jaký typ dveří potřebujete?

4 tipy, jak vybrat dveře

Vchodové dveře

Ať už se vracíte do svého domu, bytu nebo přicházíte do práce, vchodové dveře jsou těmi prvními, kterým při vstupu do budovy stisknete kliku. Při vašich příchodech a odchodech se setkáte s mnoha typy vchodových dveří, jejichž společným prvkem je to, že by se vždy měly otevírat směrem dovnitř.

4 tipy, jak vybrat dveře

Interiérové (pokojové, koupelnové)

V interiéru samotném se setkáváme s dalšími typy dveří. Záleží na vašich potřebách. Budou se vám do pokojů hodit dveře z laminátu, masivní, s 3D fólií, skleněné nebo posuvné? A nebo dveře shrnovací, protože prostě potřebujete ušetřit spoustu místa?

4 tipy, jak vybrat dveře

Speciální - bezpečnostní a protipožární

Tento typ dveří má upravenou konstrukci podle účelu použití. Setkáváme se tak s dveřmi protipožárními, které jsou odolné vůči plamenům a teplu nebo s dveřmi bezpečnostními, které mají zabudované prvky proti proražení či vypáčení.

Montáž bezpečnostních dveří přenechte odborníkovi

Aby funkce bezpečnostních dveří byla zaručena, musí tyto dveře instalovat pouze odborník. Jsou dodávány se třemi, resp. pěti bezpečnostními body. Od bodového zamykání přes prvky proti vysazení, vylomení, kukátka až po hlukový útlum. Doporučujeme zakoupit k těmto dveřím i bezpečnostní kování.

Samozřejmostí bezpečnostních dveří je požární odolnost, masivní rámová konstrukce. Mějte na paměti, že vstupní dveře do bytu s protipožární úpravou je dle stavebního zákona, nutné zasadit do protipožární obložkové zárubně.

Jaký materiál a povrch dveří preferujete?

Vchodové dveře rozdělujeme podle konstrukce materiálu a povrchu na:

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Ocelové dveře vchodové

  Používají se jako dveře vchodové. Díky své robustnosti a na první pohled drsné image mohou kovové dveře odradit kdejakého nenechavce. Nemění tvar, jsou odolné proti světlu a žáru a dobře se udržují. Ocelové dveře mají většinou zabudované bezpečnostní prvky. Jejich montáž tedy přenechte odborníkovi, aby dobře plnily svou funkci.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Plastové dveře vchodové

  Jsou dostupné v různých barevných provedeních, jejich podoba se dá navíc kombinovat s plastovými okny. Tou největší výhodou je jejich snadná údržba. Nevýhodou je u některých, méně kvalitních plastových dveří fakt, že se mohou vlivem podmínek začít kroutit a přestat dobře těsnit.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Dřevěné dveře vchodové

  Tento typ dveří je nestárnoucí klasikou. K jejich výrobě se používá třeba smrk, modřín, dub a z venkovní strany mohou být chráněny dalším materiálem, například hliníkem. V nabídce najdete dveře se skleněnou či dřevěnou výplní. Dřevěné dveře také rozdělujeme na hladké (rámové) nebo na dveře masivní.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Hliníkové dveře vchodové

  • Konstrukcí jsou tepelně izolační třídutinkové profily, hloubka vestavby 65 nebo 82 mm, ve vysoce pevném spojení HLINÍK plast. Výplň je 24 mm sendvičový plast nebo 24/38 mm sendvičový hliník s ocelovou výztuží. Těsnění je dorazové vnitřní obvodové, vnější trojhranné. Povrch je bílý, dekor nebo RAL podle výběru. Panty vchodových dveří: 3 vysoce výkonné panty.

Interiérové dveře rozdělujeme podle konstrukce materiálu a povrchu na:

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Hladké dveře interiérové

  Hladké dveře se skládají z lehkého dřevěného rámu, který je z obou dvou stran opláštěn krycí vrstvou. Rám dveřního křídla není viditelný.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Rámové dveře interiérové

  Rámové dveře se také vyrábějí z lehkého dřevěného rámu. Rám dveřního křídla je viditelný a je vyplněn výplní. Výplň může být jak ze stejného materiálu, tak například ze skla.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Masivní dveře interiérové

  Tzv. venkovské dveře jsou výplňové dveře z masivního dřeva s frézovanými profily ze slepovaného masivního dřeva (borovice nebo smrk).

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Plechové dveře interiérové

  Plechové dveře se nejčastěji používají v technických místnostech, sklepích nebo půdních vestavbách. Jejich povrch tvoří pozinkovaný plech a jsou velmi nenáročné na údržbu. Ač na první pohled mohou tak působit, nemají žádnou protipožární odolnost.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Skleněné dveře

  Skleněné dveře se zpravidla skládají z 8mm bezpečnostního skla. To může být strukturované, zkrášlené sítotiskem nebo opískované.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Posuvné dveře interiérové

  Tyto prostorově úsporné dveře jsou k dostání ve dvou provedeních. Mohou zajíždět před stěnu nebo do stěny. Hlavní výhodou těchto dveří je, že v místnosti nepotřebují žádný prostor pro otevírání.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Shrnovací dveře interiérové

  Vyrábějí se z plastu, v různých barevných variantách a dekorech a lze je v případě potřeby rozšířit pomocí přídavných lamel. Je možné je nasadit jak do stávajících dřevěných nebo kovových zárubní, tak i do zděných otvorů. Při jejich montáži si sami určíte směr otevírání.

U dřevěných dveří máte na výběr z několika povrchů

 • Dekor
  Povrch těchto dveří tvoří robustní fóliový potah s 3D efektem, který se snadno udržuje a má maximálně přírodní kresbu. Tento povrch se hodí pro všechny oblasti použití, ve kterých musí dveře něco vydržet.
 • Lakování
  Lakované dveře jsou prostřednictvím náročného procesu opatřeny několika vrstvami akrylátového laku, který je tvrzený proti UV záření. Jejich povrch je díky tomu hedvábně matný, třpytivý a mimořádně kvalitní.
 • Laminát (CPL)
  Tyto dveře mají laminátový potah a jsou díky tomu obzvláště odolné vůči poškrábání, oděru a nárazům. Z hlediska designu jsou tyto dveře dostupné ve formě přírodních dřevěných imitací, které dlouhodobě vyzařují krásu a eleganci.
 • Dýha
  Pokud se rozhodnete pro krájenou dýhu, dostanete dveře vybrané kvality. Dveře jsou chráněny a zušlechtěny několika vrstvami ekologického akrylátového laku, který je tvrzený proti UV záření. U těchto dveří se jedná o unikáty z přírodního produktu, dřeva.
 • Masiv
  U masivních dveří se používají výhradně přírodní materiály, díky kterým jsou dveře mimořádně robustní. U masivního zpracování záleží na kvalitě povrchové úpravy. Dveře koupíte i bez této úpravy, takže máte možnost si je upravit k obrazu svému.

4 tipy, jak vybrat dveře

Vnitřní struktura dveří

Dveře by měly nejen splňovat svou funkci, ale měly také ladit s ostatními prvky interiéru. Dalším důležitým znakem kvality dveří, resp. dveřního křídla, je jeho vnitřní struktura. Na složení struktury totiž závisí kvalita a stabilita dveří. A tak je na vašem rozhodnutí, zda budete denně používat.

4 tipy, jak vybrat dveře

Voštinové jádro

Díky voštinové struktuře jsou dveře mimořádně lehké, přesto mají vynikající povrch a vydrží vysoké plošné zatížení.

4 tipy, jak vybrat dveře

Odlehčená dřevotřísková výplň

Pokud kladete důraz na dobrou stabilitu a základní zvukovou izolaci, měli byste se při nákupu rozhodnout pro dveře s vložkou z odlehčené dřevotřísky.

4 tipy, jak vybrat dveře

Dřevotřísková výplň

Pro oblasti s vysokou hlukovou zátěží jsou vhodné dveře, jejichž jádro z masivní překližky. Příkladem mohou být bytové dveře ve vícegeneračních domech.

Jak správně určit orientaci dveří? Levé nebo pravé dveře?

Představte si, že před dveřmi stojíte. Rozhodnout se musíte mezi dveřmi, kterým se říká "pravé" nebo mezi dveřmi, kterým se říká "levé".

4 tipy, jak vybrat dveře

"Pravé dveře"

Pravé dveře mají usazení pantů na pravé straně a kliku vlevo. Dveře otevíráte pravou rukou směrem k sobě.

"Levé dveře"

Levé dveře mají usazení pantů na levé straně a kliku vpravo. Dveře otevíráte levou rukou směrem k sobě.

4 tipy, jak vybrat dveře

Jaký rozměr dveří potřebujete a jak ho změříte?

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Šířka průchodu mezi zárubněmi

  Pokud už doma máte zabudované zárubně (futra) a vybíráte už jen dveřní křídlo, potřebujete vědět přesné rozměry čistého průchodu (tzv. světlost). To znamená, změřte šířku

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Výška průchodu mezi zárubněmi

  Pokud už doma máte zabudované zárubně (futra) a vybíráte už jen dveřní křídlo, potřebujete vědět přesné rozměry čistého průchodu (tzv. světlost). To znamená změřit výšku od zárubně k zárubni. Podle výsledného rozměru pak vyberte i rozměr dveří.

 • 
				4 tipy, jak vybrat dveře

  Stavební otvor, tloušťka stěny

  V případě, že vybíráte kompletní dveře se zárubní a případně i obložkou, potřebujete vědět přesné rozměry stavebního otvoru a také tloušťku stěny. Připravený stavební otvor změřte nejlépe na třech místech, a to v horních i dolních rozích a uprostřed.

Jaké jsou nejoblíbenější trendy ve světě dveří?

Jasným vítězem mezi zákazníky je odolný laminát a extra kvalitní 3D fólie.

Nejoblíbenější jsou rámové dveře z odolného laminátu masivní konstrukce, s šířkou rámu 14 cm a výplní MDF (středně zhuštěná dřevovláknitá deska) o síle 12 mm, s extra kvalitní 3D fólií.
V těsném závěsu jsou pak voštinové dveře se šířkou rámu 55 mm, s výplní z lepené voštiny a oblými hranami bez viditelného spoje.

Jak namontovat interiérové dveře

Teď přichází ta chvíle, kdy se precizně vybrané interiérové dveře chystáte zabudovat do prozatím prázdných děr ve zdi. Není to nic těžkého. Spolu s našimi odborníky jsme pro vás vytvořili podrobný video návod z projekt ...více

nahoru