Návod

Jak namontovat shrnovací dveře

Doba čtení: 4 min.
Jak namontovat shrnovací dveře

Máte pocit, že klasické křídlové dveře vám budou v prostoru ubírat spoustu zbytečného místa? Bojujete s každičkým centimetrem a navíc jste limitováni rodinným rozpočtem?

Pokud jste na výše uvedené otázky odpověděli kladně, pak je řešení v podobě shrnovacích dveří určeno právě vám. Nejen, že vám v místnosti ušetří spoustu místa, ale také jsou cenově dostupné a jejich zabudování je s trochou šikovnosti hračka.

Výhody shrnovacích dveří

  • Šetří prostor v místnosti.
  • Nevyžadují žádné stavební úpravy stěn.
  • Jsou cenově dostupné.
  • Nabízí široké spektrum nabízených doplňků (madla, kliky, prosklení).
  • Nespočet materiálových řešení a dekorů.
  • Plastoví jezdci zavěšení v plastovém nosném profilu zajišťují naprosto hladký a tichý chod.
  • Prostor zádveří se dá optimálně využít.
  • Bez problémů se přizpůsobí různým šířkám dveří díky regulaci počtu lamel.

Jaký typ shrnovacích dveří vybrat?

Plast anebo koženka?

Nejpopulárnějším druhem shrnovacích dveří jsou ty plastové. Vynikají svou dlouhou životností a snadnou údržbou. Navíc je můžete v případě potřeby rozšířit pomocí několika dalších přídavných lamel. Vybírat si můžete jednobarevný dekor anebo vzhled, který svým povrchem imituje dřevo.

Nesmírně oblíbené jsou ale také shrnovací dveře z koženky, na jejichž výrobu se používá sololit, dřevotříska a koženka s podšitím. I zde si můžete vybírat z mnoha zajímavých dekorů a provedení. Údržba koženkových dveří je však o něco náročnější, než údržba dveří plastových.

Harmonikové anebo skládací dveře?

Při výběru shrnovacích dveří budete stát také před rozhodnutím, zda zvolit harmonikové anebo skládací dveře. Ve složeném stavu zasahují harmonikové skládací dveře do obou prostor, které oddělují. Jejich křídlo vždy začíná poloviční lamelou.

V případě skládacích dveří je možno zvolit jednokřídlové i dvoukřídlové provedení. Jejich hlavní přínos tkví v tom, že se skládají směrem do stavebního otvoru a uspoří tak část prostoru proti otevřenému jednomu křídlu klasických dveří. Obě dvě jejich lamely jsou stejně velké a montují se do dřevěné zárubně.

Na tento projekt budete potřebovat

Materiál

Krok za krokem

Příprava

01

Vše potřebné pro montáž dveří bývá součástí balení. Vy budete potřebovat pouze vrtačku nebo aku šroubovák a ostrou pilku s jemným ozubením, kterou může nahradit pilka na kov.

Montáž dveří

02

Začneme tím, že si do stranových prolisů v bocích výplní vsuneme spojovací díl nahrazující panty. Stejně tak pak postupujeme u dílů dalších. Spojovací díl se ale musí dávat střídavě opačně, aby bylo zachováno harmonikové skládání dveří. Takto jednoduše spojíte všechny části dveří.

Jak namontovat shrnovací dveře
Jak namontovat shrnovací dveře
03

Jakmile složíme střední část, na jedné straně nasuneme oba plné díly výplně. K nim přidáme tenkou stranovou kotvící lištu, kterou budou shrnovací dveře připevněny na straně k zárubním.

Jak namontovat shrnovací dveře
Jak namontovat shrnovací dveře
04

Přesuneme se k druhé straně, kde bude nasunut jen jeden plný díl, ve kterém bude připevněn úchyt a jistící magnet. Jakmile jsou všechny díly spojeny, složíme dveře do harmoniky, čímž zkontrolujeme správnost našich předchozích kroků.

Následně dveře vložíme mezi zárubně a rozložíme je. V tomto kroku máme možnost naposledy se rozhodnout, zda se budou dveře otevírat doleva anebo doprava.

05

Přistoupíme k připevnění plastových úchytek pro vodící konzoli dveří. Po celé délce zárubně připevníme tři úchytky rovnoměrně daleko od sebe. V tomto kroku můžeme zkrátit vodící konzolku na požadovanou délku.

Jak namontovat shrnovací dveře
Jak namontovat shrnovací dveře
06

Dalším krokem je připojení vodících koleček. Ty vložíme do profilu dveří a zajistíme rozpěrným vrutem. Dveře opět poskládáme a nasadíme vodící kolejničku pro plastové kluzáky.

Jak namontovat shrnovací dveře
Jak namontovat shrnovací dveře
07

Dveře i s vodící lištou vložíme mezi zárubně a důkladně přeměříme. Délkový přesah přesně označíme. Změřenou délku zakreslíme na jednotlivé lamely pomocí úhelníku. Přesahující lamely zkrátíme pilkou.

Jak namontovat shrnovací dveře
Jak namontovat shrnovací dveře
08

Následuje nacvaknutí dveří do horních patek a připevnění úchytů.

Jak namontovat shrnovací dveře
Jak namontovat shrnovací dveře

Kontrola dveří

Jakmile shrnovací dveře nasadíte, zkontrolujte jejich funkčnost opakovaným otevíráním a zavíráním. Pokud dveře drhnou, bude potřeba opakovaně zkrátit některou z jejich lamel.

Jak namontovat interiérové dveře

Teď přichází ta chvíle, kdy se precizně vybrané interiérové dveře chystáte zabudovat do prozatím prázdných děr ve zdi. Není to nic těžkého. Spolu s našimi odborníky jsme pro vás vytvořili podrobný video návod z projekt ...více