Návod

Jak namontovat interiérové dveře

Teď přichází ta chvíle, kdy se precizně vybrané interiérové dveře chystáte zabudovat do prozatím prázdných děr ve zdi. Není to nic těžkého. Spolu s našimi odborníky jsme pro vás vytvořili podrobný video návod z projektové dílny HORNBACH. Pusťte se do práce a až za sebou poprvé dveře zavřete, pochvalte se. Zvládli jste to levou zadní.

Na tento projekt budete potřebovat

Krok za krokem

01

Obložková zárubeň je dodávaná s pantem, ale pant k ní není přišroubován. Je tedy nutné, abyste kování, resp. vnitřní část pantu, dle návodu od výrobce nejdříve přišroubovali.

 Jak namontovat interiérové dveře

TIP

Může vás vyděsit, že jste si koupili špatné dveře ve chvíli, kdy zjistíte, že panty mají otvor pro usazení nahoře. Panika není na místě! Panty totiž šroubuje robot. Stačí tedy pant přetočit do správné polohy.

02

Položte části zárubní, límcem obložky směrem dolů do tvaru písmene U. Na plochu šikmého řezu naneste bílé lepidlo a části zárubní spojte.

 Jak namontovat interiérové dveře
03

Na spojené části zárubní dveří do příslušných otvorů upevněte upínací výstředníky (excenty). Otáčením plastové části se tak upínací třmeny pevně napnou. Jako alternativu můžete použít i závitový šroub se zubatou maticí.

 Jak namontovat interiérové dveře
04

Do rohů spojů na jedné straně, zastrčte ocelové svorky do jedné ze dvou drážek a kladívkem zatlučte do příslušné protilehlé drážky (podívejte se do návodu od výrobce, postup tohoto kroku může mít svá specifika)
TIP: Někdy jsou ocelové svorky nahrazeny vrutem, případně plastovým trnem.

 Jak namontovat interiérové dveře
05

Zárubeň dveří už můžete postavit do otvoru ve zdi. Panty nasaďte a napevno přišroubujte do již připravených plechů/vnitřní části pantů (viz krok 1) a to ve vzdálenosti asi 2 mm od obložení s drážkou. Zafixujte zárubeň v horních rozích dřevěnými klínky.

Zárubeň musí mít od jakékoliv podložky vzdálenost 2 mm. Podložte jí nějakými destičkami.

TIP: Pokud je pod zárubní dlažba z obkladů, tak se potom vzniklá spára vyplní silikonem.

 Jak namontovat interiérové dveře
06

Nyní je nejdůležitější, abyste zárubeň kolmo usadili. Použijte vodováhu na svislé části zárubně. Pokud zjistíte odchylky, musíte provést opravu. To znamená, ještě jednou zopakovat usazení zárubně.

 Jak namontovat interiérové dveře
07

Pokud už vše sedí, vložte mezi bočnice zárubně tři rozpěry. Může to být jak kus prkna, tak speciální dveřní rozpěry, které koupíte v našich prodejnách. Výztuže by měly být umístěny ve výšce závěsů a zavíracího plechu.

 Jak namontovat interiérové dveře
08

U nových dveří jsou zámky již namontovány. Vy potřebujete jen vhodné kování. Kování lze použít štítkové i rozetové.
U zde zobrazené rozetové soupravy se nejprve zafixují spodní části rozety na křídle dveří dvěma šrouby. Části rozety se smí utáhnout jen tolik, kolik je nutné, protože jinak by mohlo dojít ke stlačení zámku.

TIP: Předtím, než na zkoušku zavěsíte dveřní křídlo, namontujte na ně kování. Přece byste neradi, aby se dveře hned při prvním pokusu zabouchly.

 Jak namontovat interiérové dveře

TIP

Na závěr se ještě nasadí kryt. Klika se po spojení zespodu zafixuje červíkovým šroubem.
Při výměně vnitřního zámku (standardně jsou dveře osazeny zámkem pro BB kování – „klasický klíč“), lze použít WC kování nebo zámek pro fabku (vložku).

09

Co nemusí na první ostrý pokus fungovat?
Pokud dveře dřou o podlahu zkuste znovu doštelovat panty. Pokud se dveře špatně dovírají, tak je potřeba poupravit usazení zárubně ve stavebním otvoru.

 Jak namontovat interiérové dveře
10

Funkčnost dveří je ideální, vše sedí tak jak má. Je čas začít vyplňovat otvory, v ideálním případě dvoucentimetrový prostor mezi zárubní a zdí, nízkoexpanzní montážní pěnou.

Vyplňujte s citem, zohledněte rozpínání objemu pěny, protože i nízkoexpanzní pěna se rozpíná. Před vyplněním prostoru mezi stěnou a zárubní montážní pěnou oblepte dveřní zárubeň na styku se zdí malířskou krepovou páskou. Tak zůstane zárubeň čistá. Po zatvrdnutí pěny lze její přebytky odstranit nožem.

 Jak namontovat interiérové dveře
11

Instalovat druhý díl obložky, tedy díl zakrývací, je možné hned po zaschnutí pěny. Nelze to udělat dřív, než se sundá rozpěra! Stačí obložku nasadit, zamáčknout a v případě potřeby zafixovat silikonem na několika bodech.

 Jak namontovat interiérové dveře
12

Nyní zavěste křídlo dveří a odstraňte výztuže. Dodatečná úprava funkčnosti dveří se provádí pomocí závěsů. Podle provedení mají závěsy různé nastavovací šrouby a umožňují nastavení jak ve vodorovném, tak ve svislém směru. Výškové nastavení se provádí na dolním závěsu a horní závěsy se jen přizpůsobují.

 Jak namontovat interiérové dveře