Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
27. 9. 2023 7:00 - 19:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 25.09.23 v 11:01 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

5 tipů pro výběr dveřního kování

5 tipů pro výběr dveřního kování

Víte, jaké jsou rozdíly v kování a jak si vybrat to správné? A podle čeho vybírat kování, které bude splňovat všechny vaše požadavky? Ve spolupráci s odborníkem z úseku železářství na prodejně HORNBACH Čestlice, jsme pro vás připravili souhrn toho, co byste měli vědět, než půjdete kupovat kliky a kování.

Kování se vyrábí z mnoha materiálů jako je např. nerez, chrom, nikl, kov, bronz, mosaz nebo eloxovaný hliník. Každý materiál má své přednosti i nevýhody a jinak reaguje na venkovní podmínky nebo frekvenci užívání. Je jen na vás, který typ se vám hodí. Interiérové dveře se prodávají s BB otvorem, vchodové už mají otvor na cylindrickou vložku. Držíme palce, ať vám dělají jen radost.

Typy kování

 • Exteriérové - používá se na vstupní branky, je u něj kladen větší důraz na materiály, které musí dobře snášet venkovní podmínky.
 • Bezpečnostní - používá se jak u vchodových dveří, tak na interiérových dveří. Záleží na potřebách majitele. Také jsou vyžadovány pojišťovnami.
 • Protipožární - používá se dohromady s bezpečnostními zámky, musí odpovídat všem normám a požadavkům.
 • Interiérové - používá se nejčastěji, je vždy dobré přihlédnout k frekvenci používání. Jiné nároky má kování u domovních dveří, v bytě nebo v kancelářích. Velmi vysokou frekvenci užívání má kování v místech, kde se pohybuje velké množství lidí, např. hotely, nákupní centra nebo letiště.


Interiérové kování se dělí na dvě základní skupiny:

Štítové kování - je kování z jednoho kusu, který překrývá jak otvor pro kliku, tak i klíčovou dírku. U tohoto typu kování musíte před nákupem znát rozteč. Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Vyrábí se jak pro BB otvor, tak pro cylindrickou vložku i WC a to v provedení s hranatým nebo oválným štítem.

Rozetové kování - také nazývané dělené. Rozety se sešroubovávají k sobě skrze celé dveře. Zkontrolujte tedy, zda otvory ve dveřích jsou provrtané skrz. Vybírat můžete z kulatých, hranatých či oválných rozet. Samozřejmostí je také možnost výběru mezi BB, PZ i WC kováním a v kombinacích klika/klika a koule/klika.

Typy otvorů (klíčových dírek)

 • 
				5 tipů pro výběr dveřního kování


  Otvor BB - tak se označuje otvor pro interiérový klíč (dózický klíč)

 • 
				5 tipů pro výběr dveřního kování

  Otvor PZ - tak se označuje otvor pro cylindrickou vložku (klasickou fabku)

 • 
				5 tipů pro výběr dveřního kování

  Otvor WC/koupelna - tak se označuje WC sadu s namontovaným klíčem

Kování podle orientace dveří

Pokud se chystáte vybírat a kupovat kování v kombinaci klika/koule, klika/madlo nebo bezpečnostní kování, potřebujete vědět směr otevírání vašich dveří.

Levé dveře s levou klikou mají viditelné panty na levé straně a otevíráte je tedy směrem doleva.

Pravé dveře s pravou klikou mají viditelné panty na pravé straně a otevíráte je tedy k sobě směrem doprava.

5 tipů pro výběr dveřního kování

Rozteč

5 tipů pro výběr dveřního kování

Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky (čtyřhranem) a osou klíče. Tuto vzdálenost je nutné znát v případě, že kupujete štítové kování.
Otvory ve dveřích jsou totiž od výrobce připraveny ve standartních rozměrech 72 mm a 90 mm. U bezpečnostního kování je to 92 mm.

Stáhněte si a vytiskněte šablonu na měření vzdálenosti rozteče (PDF, 77 KB). Šablona je připravena ve skutečné velikosti, není potřeba nijak upravovat.

Tloušťka dveří

Ač se na první pohled může zdát tento údaj zbytečný, není tomu tak. Může vám výběr správného kování ulehčit. Tloušťku dveří je nutné znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, které zakoupíte v sadě s kováním.

Ale nezoufejte, i tento "problém" se dá ihned řešit, a to pomocí prodlužovací sady, která obsahuje delší čtyřhran a montážní šrouby.

Jak namontovat interiérové dveře

Teď přichází ta chvíle, kdy se precizně vybrané interiérové dveře chystáte zabudovat do prozatím prázdných děr ve zdi. Není to nic těžkého. Spolu s našimi odborníky jsme pro vás vytvořili podrobný video návod z projekt ...více

nahoru