0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík

5 tipů pro výběr dveřního kování

5 tipů pro výběr dveřního kování

Víte, jaké jsou rozdíly v kování a jak si vybrat to správné? A podle čeho vybírat kování, které bude splňovat všechny vaše požadavky? Ve spolupráci s odborníkem z úseku železářství na prodejně HORNBACH Čestlice, jsme pro vás připravili souhrn toho, co byste měli vědět, než půjdete kupovat kliky a kování.

Doba čtení: 2 min.

Kování se vyrábí z mnoha materiálů jako je např. nerez, chrom, nikl, kov, bronz, mosaz nebo eloxovaný hliník. Každý materiál má své přednosti i nevýhody a jinak reaguje na venkovní podmínky nebo frekvenci užívání. Je jen na vás, který typ se vám hodí. Interiérové dveře se prodávají s BB otvorem, vchodové už mají otvor na cylindrickou vložku. Držíme palce, ať vám dělají jen radost.

Typy kování

  • Exteriérové - používá se na vstupní branky, je u něj kladen větší důraz na materiály, které musí dobře snášet venkovní podmínky.
  • Bezpečnostní - používá se jak u vchodových dveří, tak na interiérových dveří. Záleží na potřebách majitele. Také jsou vyžadovány pojišťovnami.
  • Protipožární - používá se dohromady s bezpečnostními zámky, musí odpovídat všem normám a požadavkům.
  • Interiérové - používá se nejčastěji, je vždy dobré přihlédnout k frekvenci používání. Jiné nároky má kování u domovních dveří, v bytě nebo v kancelářích. Velmi vysokou frekvenci užívání má kování v místech, kde se pohybuje velké množství lidí, např. hotely, nákupní centra nebo letiště.


Interiérové kování se dělí na dvě základní skupiny:

Štítové kování - je kování z jednoho kusu, který překrývá jak otvor pro kliku, tak i klíčovou dírku. U tohoto typu kování musíte před nákupem znát rozteč. Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Vyrábí se jak pro BB otvor, tak pro cylindrickou vložku i WC a to v provedení s hranatým nebo oválným štítem.

Štítové dveřní kování k sortimentu

Rozetové kování - také nazývané dělené. Rozety se sešroubovávají k sobě skrze celé dveře. Zkontrolujte tedy, zda otvory ve dveřích jsou provrtané skrz. Vybírat můžete z kulatých, hranatých či oválných rozet. Samozřejmostí je také možnost výběru mezi BB, PZ i WC kováním a v kombinacích klika/klika a koule/klika.

Rozetové dveřní kování k sortimentu

Typy otvorů (klíčových dírek)

Kování podle orientace dveří

Pokud se chystáte vybírat a kupovat kování v kombinaci klika/koule, klika/madlo nebo bezpečnostní kování, potřebujete vědět směr otevírání vašich dveří.

Levé dveře s levou klikou mají viditelné panty na levé straně a otevíráte je tedy směrem doleva.

Pravé dveře s pravou klikou mají viditelné panty na pravé straně a otevíráte je tedy k sobě směrem doprava.

5 tipů pro výběr dveřního kování

Rozteč

5 tipů pro výběr dveřního kování

Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky (čtyřhranem) a osou klíče. Tuto vzdálenost je nutné znát v případě, že kupujete štítové kování.
Otvory ve dveřích jsou totiž od výrobce připraveny ve standartních rozměrech 72 mm a 90 mm. U bezpečnostního kování je to 92 mm.

Stáhněte si a vytiskněte šablonu na měření vzdálenosti rozteče (PDF, 77 KB). Šablona je připravena ve skutečné velikosti, není potřeba nijak upravovat.

Tloušťka dveří

Ač se na první pohled může zdát tento údaj zbytečný, není tomu tak. Může vám výběr správného kování ulehčit. Tloušťku dveří je nutné znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, které zakoupíte v sadě s kováním.

Ale nezoufejte, i tento "problém" se dá ihned řešit, a to pomocí prodlužovací sady, která obsahuje delší čtyřhran a montážní šrouby.

Dveřní mechanika k sortimentu

Jak namontovat interiérové dveře

Teď přichází ta chvíle, kdy se precizně vybrané interiérové dveře chystáte zabudovat do prozatím prázdných děr ve zdi. Není to nic těžkého. Spolu s našimi odborníky jsme pro vás vytvořili podrobný video návod z projekt ...více

nahoru

HORNBACH používá Cookies. Pokud si dále budete prohlížet naše stránky, souhlasíte s využíváním Cookies. Dozvědět se více

x