0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.02.24 v 11:52 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 tipů, jak vychováte kočku a naučíte ji aportovat

6 tipů, jak vychováte kočku a naučíte ji aportovat

Kočka je hrdé stvoření, které na povely moc neužije. Přesto ji dokážete naučit mnoha dovednostem. Poradíme vám, jak na to.

Kočka není pes

Kočky jsou hrdé a dělají si, co chtějí. Nečekejte, že ji vycvičíte jako psa. Kočka bude plnit některé z vašich povelů jen ve chvíli, kdy pro ni budou mít přidanou hodnotu. Například, když dostane něco dobrého k snědku nebo ji vaše připravená zábava rozptýlí v lenošení.

Žádné fyzické tresty

Plácli jste někdy svého psa, když zlobil? Tyto praktiky na kočku nezkoušejte. Proč? Žádné fyzické tresty na ni neplatí. Maximálně se na pár dnů urazí a příště už si s vámi nebude chtít hrát. Nezapomeňte, že doma máte krále zvířat. Vaše kočka je sice o něco menší než lev, ale její hrdost a sebedůvěra za tou lví rozhodně nepokulhává.

1. Kočičí toaleta

Kočky jsou velmi čistotná stvoření. Během dne je často uvidíte mýt si kožíšek a tlapky. Kočky vychovávané doma se proto velmi rychle naučí na kočičí toaletu. Vykonal váš mazlíček svou potřebu mimo záchod? Přeneste ho na kočkolit nebo stelivo a rukou napodobte hrabání. Vaše kočička se to velmi brzy naučí. Uvidíte.

Pokud je kočka nečistotná a trucovitě vykonává svou potřebu po bytě, netrestejte ji. Na vině může být:

  • zdravotní problém,
  • stres,
  • pocit osamění,
  • málo pohybu a zábavy,
  • nevyhovující podmínky k životu.

Vemte ji na kontrolu k veterináři a zamyslete se, co by vašeho čtyřnohého mazlíčka mohlo trápit.

6 tipů, jak vychováte kočku a naučíte ji aportovat

2. Zábava pro divokou šelmu

Kočky jsou divoká zvířata a doma mohou napodobovat své chování v přírodě. To znamená skákat po nábytku, obrušovat si drápky o dveře nebo šplhat po záclonách. Pokud nechcete mít zdemolovaný byt, zařiďte vaší kočce zábavu. Jak? Hrajte si s ní s míčkem nebo plyšovou myší, přetahujte se o klubko vlny a pořiďte ji škrabadlo. Nehty stačí naznačit škrábání a vaše kočička rychle pochopí, co má dělat. Ideální je několikapatrové, po kterém může skákat a pořádně se vyřádit.

3. Příchod na zavolání

Kočky velmi dobře rozeznávají lidský hlas, znají své jméno a umí přijít na zavolání. Páníček však může být jen jeden. Kočka musí mít důvěru v člověka, který ji přivolává. K cizím lidem je velmi nedůvěřivá a pozoruje je z povzdálí. Počítejte také s tím, že ne vždy k vám váš mazlíček přiběhne. Zrovna loví myši nebo se vyhřívá na sluníčku? Pokud pro ni nemáte lepší nabídku, raději to vzdejte. Ztrácíte zbytečně čas.

4. Aportování

6 tipů, jak vychováte kočku a naučíte ji aportovat

I kočku naučíte aportovat, chce to ale jiné metody než při výchově psa. Nezapomeňte také na to, že kočka se vám nikdy nebude snažit udělat radost. Pokud chce někoho potěšit, je to ona sama. K výchově si tedy pořiďte dostatek výborných pamlsků, kterými můžete svého mazlíčka uplatit. Jak na aportování?

- Pořiďte si malý míček nebo plyšovou hračku.

- Vzbuďte u kočky zájem o hru.

- Udělejte z hračky kořist. Zatřeste s ní nebo ji na chvíli schovejte.

- Nechte kočku, aby se za hračkou rozeběhla a ulovila ji.

- Volejte na ni jménem, aby se vrátila.

- Hračku ji neberte a nedělejte prudké pohyby.

- Pokuste se hračku vyměnit za pamlsek.

- Svou kočku stále chvalte.

- Cvičte takové aportování pravidelně každý den.

5. Používání vodítka

Bydlíte v bytě a chcete své kočičce dopřát svobodný pohyb mimo čtyři stěny? Pokud se nebojíte, pusťte ji ven samotnou. Když ji naučíte vrátit se na zavolání, máte vyhráno. V opačném případě si vemte na pomoc vodítko. Jak na to?

- Vodítko nechte položené na zemi, aby se s ním mohla kočička seznámit.

- Opatrně jí ho nasaďte a po chvíli zase sundejte.

- Trénujte tak dlouho, dokud si na vodítko nezvykne.

- Povedlo se vám vaši kočku zvyknout na vodítko? Skvěle! Nyní vyrazte na procházku.

Počítejte ale s tím, že kočka nechodí na vodítku tak dobře jako pes. Často se zastavuje, utíká z cesty a u nohy ji zřejmě chodit nenaučíte.

6 tipů, jak vychováte kočku a naučíte ji aportovat

6. Cestování

Pokud chcete se svým čtyřnohým kamarádem cestovat, zvykněte ho na přepravní box. Počítejte ale s tím, že kočky jsou velmi vázané na místo, kde žijí. Nejsou jako pes, který jde tam, kam jdete vy. Při přesunech možná bude vaší kočce špatně a bude ve stresu. Pokud to jinak nejde, zajistěte ji co nejlepší podmínky.

- Zvykněte ji na cestovní box. Nejdříve ho nechte ležet na zemi, aby se s ním kočička mohla seznámit.

- Umístěte dovnitř její deku a pamlsek.

- Ideální je, pokud si do boxu vleze sama. V opačném případě ji dovnitř jemně posaďte, aby si neublížila nebo neskřípla tlapky.

- Cestovní box řádně uzavřete, aby nevypadla.

Pokud se vám podaří vycvičit kočku, můžete být na sebe pyšní. Zkrotili jste divokou šelmu.

nahoru