0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 02.04.23 v 14:46 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

8 způsobů, jak pracovat se sádrokartonem

Doba čtení: 5 min.
8 způsobů, jak pracovat se sádrokartonem

Najdete ho v koupelnách místo původních umakartových jader, v podobě příček, stropních podhledů, ale i podlah, vnitřního opláštění montovaných budov či dřevostaveb rámové konstrukce. Může odolávat požáru, stejně jako vodě, existuje i modrý s vysokým zvukovým útlumem. Sami vidíte, že jen trochu málo zručný kutil propadne kouzlu sádrokartonu raz dva – než se ale pustí do jeho montáže nebo povrchových úprav, měl by si osvojit následující pravidla.

Vyberte správný typ sádrokartonu

Například v řadových domech nemůžete v podkroví použít jiný sádrokarton než ten červený/růžový, který má vyšší odolnost vůči vysokým teplotám při požáru. Do koupelny dejte naopak zelený – je impregnován a má tudíž zvýšenou odolnost vůči vlhkosti.

Běžný sádrokarton je bílý/šedý, prodává se ale také modrý typ s vysokým zvukovým útlumem. Chcete-li tvarované stropní podhledy, je třeba použít sádrokartonové desky, které lze ohýbat.

Vyberte správný typ tepelné a protihlukové izolace

Volíte nejen typ konkrétní izolace, její materiálovou skladbu a fyzikální vlastnosti, ale i tloušťku a tedy schopnost izolovat – teplo i zvuk.

Od izolace sádrokartonové podlahy očekáváte dostatečný kročejový útlum, od izolace příček zase ochranu před hlukem ze sousedních místností, od izolace stropních podhledů a obvodových stěn včetně šikmých střech minimalizaci úniků tepla. Platí staré osvědčené "dvakrát měř, jednou řež".

Nosná konstrukce

Sádrokarton musí být nějak a něčím nesen. Prodávají se chytré systémové komponenty tenkostěnných nosných sdk profilů z hliníku včetně kotvícího materiálu, lze ho však ukotvit i na dřevěné rošty.

Příslušenství sádrokartonových konstrukcí

Mezi příslušenství sádrokartonových konstrukcí patří:

  • krokvové závěsy, stavěcí třmeny, přímé závěsy, pérové rychlozávěsy
  • spojky profilů, dráty s okem, pérové spojky, křížové rychlospojky, úhlové kotvy
  • více typů šroubů a vrutů, zatloukací a kovové hmoždinky.

Neobejdete se ani bez příslušného nářadí – vodováha, vrtačka, vrtáky, šroubovák, měřící pomůcky, nože s vyměnitelným ostřím, tužka, nůžky na plech, pila ocaska, nerez stěrky, brusné mřížky, hoblík na hrany, nerez hladítko, špachtle a nebozez.

8 způsobů, jak pracovat se sádrokartonem

Jak pracovat se sádrokartonovou deskou

Sádrokartonové desky řežte nožem. Nejprve nařízněte lícový povrch desky, poté desku otočíte a zlomíte v místě naříznutí. Nakonec dořízněte rubový karton.

Ke složitějším výřezům si vezměte na pomoc pilu ocasku a hrany řezů upravte pomocí hoblíku na hrany. A na otvory vezměte nebozízek, nářadí s nejpoetičtějším názvem.

Připevňování sádrokartonových desek

Jak tedy do sádrokartonu vrtat?

Sádrokartonové desky se připevňují k podkonstrukci šrouby typu TN. Pokud připevňujete do kovové podkonstrukce, musí být hloubka zašroubování šroubu skrz kovový profil alespoň 10 mm, čili k jednoduchému opláštění deskou tloušťky 12,5 mm použijete TN šrouby dlouhé 25 mm.

V případě dřevěné podkonstrukce je třeba, aby hloubka zašroubování do dřeva byla alespoň taková jako tloušťka desky, ovšem minimálně 20 mm.

8 způsobů, jak pracovat se sádrokartonem

Tmelení spár a hran šroubů

Jak brousit a tmelit sádrokarton?

Postup tmelení sádrokartonu je snadný. Nejprve sáhněte po práškových spárovacích tmelech, které se po zaschnutí přebrušují, pro finální vrstvu se používají tmely pastové. A nezapomeňte na během tmelení spár na výztužné pásky!

Nalepte je na suché desky a přetmelte je. Můžeme také použít skelnou pásku, která se vkládá do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu a poté se přetáhne lehce hladítkem (tmelem). Finální povrchovou úpravu pastovým tmelem po zaschnutí přebrušte brusnou mřížkou, pozor však na to, aby nebyla porušena výztužná páska a přiléhající povrch sádrokartonových desek.

O něco obtížnější je tmelení vnitřních koutů a vnějších rohů, stejně jako napojení tmelených desek na okolní konstrukce – obzvláště tam může v budoucnu dojít k prasklinám a poškození, pokud nebudete postupovat správně. Proto neváhejte zavolat příteli na telefonu nebo přímo k nám do HORNBACHu.

8 způsobů, jak pracovat se sádrokartonem

Povrchová úprava sádrokartonových desek

Po zatmelení a přebroušení je vhodné povrch desek penetrovat, aby došlo k sjednocení nasákavosti povrchu. Jinak lze po zaschnutí penetrace použít jakoukoli běžnou povrchovou úpravu – malování, tapetování, keramický obklad atd. Vždy je jen třeba vybrat materiály, které jsou vhodné pro nanášení na sádrokartonové povrchy.

Malujte válečkem a nebo barvu nastříkejte – klasická malířská štětka se v tomto případě nedoporučuje. Jelikož je sádrokarton obkladovým materiálem, rozhodně jej nezakrývejte dřevěnými palubkami – ty se kotví přímo na nosnou mříž z latí.

8 způsobů, jak pracovat se sádrokartonem
nahoru