0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 zavřeno
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.03.23 v 10:50 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak brousit parkety

Doba čtení: 3 min.
Jak brousit parkety

Už nějakou dobu uvažujete, že se nadobro zbavíte zašlapaného koberce anebo linolea, které hyzdí vaši podlahu. Jaké je ale vaše překvapení, když pod kobercem či jinou podlahovou krytinou objevíte dřevěné parkety! Aby byly opět jako nové, poradíme vám s jejich broušením.

Analyzujte stav podlahy

Vizuální kontrolou zjistíme, v jakém jsou stávající parkety stavu. Pokud jsou pouze sešlé časem a sem tam se na nich objevuje tmavší flíček, není potřeba žádného razantnějšího řešení.

V případě, že jsou parkety poničené, zvažte jejich částečnou (anebo úplnou) výměnu. Jestliže nejste v oboru profík, raději se obraťte na odborníky, kteří vám s výměnou rádi pomohou.

Připravte si vše potřebné

Usoudili jste, že parkety nepotřebují výměnu? Pak není nic lehčího, než přejít ke kroku č. 2. Počítejte s tím, že před samotným broušením je potřeba podlahu připravit a dokoupit odpovídající vybavení.

Co by vám nemělo chybět:

  • škrabka na barvu,
  • vybavení na lakování, případně tmelení,
  • nářadí k odstranění podlahových lišt.

Pozor

Důkladně zkontrolujte, zda v podlaze nezůstal nějaký hřebík, který by na ni mohl způsobit nevzhledné rýhy.

Broušení parket

Samotné broušení není žádná věda. I přesto je však potřeba dodržovat určitá pravidla. U podlah, které nejsou příliš poničené, stačí obrousit povrchový lak. Bruskou byste tak měli pracovat pouze do hloubky jednoho milimetru. U více poškozených podlah můžete být ještě důraznější. Zde můžete parkety zbrousit o dva až tři milimetry.

Broušení provádějte ve třech chodech vždy šikmo směrem k vláknům dřevěných parket. Nejdříve použijte brusný papír o zrnitosti brusiva P40, pokračuje P60 a nakonec použijte papír P100.

Jak brousit parkety

Odstraňte nečistoty

Po obroušení parket vysypejte piliny usazené v odpadkovém koši. Pokud by se zde objevil hřebík, existuje riziko jeho zahřátí a následného zapálení okolních pilin. Poté si připravte si vysavač, kterým vysajete všechny chlupy, vlasy, prach a nerovnosti povrchu.

Na tmelení je ten správný čas

V případě, že jste se rozhodli podlahu tmelit, učiňte tak teď. K tmelení použijte piliny z nejhrubšího broušení smíchané s tmelící hmotou. Vždy postupujte podle instrukcí, které se dočtete na zakoupeném parketovém tmelu.

Finální úprava parket

Po obroušení jste se pravděpodobně rozhodli parkety nalakovat, což může způsobit mírné komplikace. Je totiž potřeba dodržovat dobu schnutí, která je uvedená na obalu konkrétního výrobku. Tento čas můžete využít k instalaci obvodových lišt. Po zatvrdnutí základního laku je nutné parkety lehce přebrousit, a to bud ručně nebo brusnou mřížkou o zrnitosti 100.

Olejování

Rozhodnete-li se parkety naolejovat, nejlépe tak učiníte pomocí široké nerezové špachtle a štětce. Aby bylo vtírání oleje do parket ještě jednodušší, přizvěte si na pomoc rotační brusku s tvrdší a odolnější houbičkou. Druhou vrstvu nátěru aplikujte dle instrukcí výrobce laku.

Jak brousit parkety

Co s nábytkem?

Možná vás zajímá, za jak dlouho je možné nastěhovat na zbroušené a obnovené parkety nábytek. Konkrétní doba záleží na tom, jakou úpravu parket jste ve finále zvolili.

Pokud jste parkety lakovali, můžete po nich začít chodit druhý den. Přestěhovat sem můžete i lehčí nábytek. Ten těžší sem ale stěhujte až zhruba týden po zaschnutí.

Jiná situace je u olejování. To byste měli provádět zhruba tři dny. Jakmile se olej do parket vsákne (zhruba po týdnu), můžete sem nastěhovat nábytek.

Jak položit korkovou podlahu

Korek je skutečně všestranným materiálem. Korková podlaha je přirozená, elastická a příjemná při chůzi. V našem videonávodu z projektové dílny HORNBACH se dozvíte, jak položit korkovou podlahu a na co byste si měli dát p ...více

nahoru