0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 13:25 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat laminátovou podlahu

Doba čtení: 6 min.
Jak vybrat laminátovou podlahu

Proč jsou laminátové podlahy tak oblíbené? Laminátové podlahy mají nejen velké množství designů, ale také vysokou zatížitelnost, stabilitu, snadno se udržují a montují. V názorném videu z projektové dílny HORNBACH se dozvíte vše, co jste chtěli o laminátové podlaze vědět.

Výhody laminátových podlah

  • jsou robustní, snadné na údržbu, hygienické a s nízkým obsahem emisí
  • rychle a snadno se pokládají na téměř jakýkoli podklad
  • vzhledem ke své nízké konstrukční výšce jsou ideální pro renovaci a modernizaci interiérů
  • lze po nich jezdit kolečkovým křeslem

Upozornění

Laminátové podlahy jsou podlahovou krytinou citlivou na vlhkost, a proto nejsou vhodné pro použití ve vlhkých místnostech – ledaže by se jednalo o speciální laminátovou podlahu do interiérů se zvýšenou vlhkostí.

Mějte také na paměti, že laminátové podlahy nejsou vhodné pro celoplošné slepení s podkladem, jelikož lepením se zamezí přirozené roztažnosti laminátové podlahy.

Tip

Jelikož mají laminátové podlahy dutý zvuk a může se jimi přenášet do spodních místností velké množství kročejového hluku, měli byste sáhnout po vhodných izolačních materiálech.

Jak vybrat laminátovou podlahu

Struktura laminátových podlah

Laminátová podlaha je složená z povrchové vrstvy, dekorové vrstvy a také nosné desky a spodní/zadní strany. Podlaha je vyrobena z 90 % ze dřeva, dekor je nicméně pouze imitací přírodního dřeva. Podívejte se na přehled nejdůležitějších informací o struktuře materiálů této podlahové krytiny a jejích jednotlivých vrstvách.

Povrchová vrstva

Spodní vrstva je vyrobená z horkem tvrzené melaminové pryskyřice. Ta je odolná proti oděru a chrání tím tak dekorový papír před opotřebením. Dále je zde použit UV lak, díky kterému jsou laminátové podlahy odolné proti UV záření a tím také proti změnám barev.

Dekorová vrstva

Dekor je viditelnou součástí laminátové podlahy. Dekorová vrstva je vyrobena z papíru, který je potištěn dekory (většinou se vzhledem dřeva) z organických barev reprodukovanými náročnou fototechnickou metodou. Díky tomuto výrobnímu postupu je u laminátových podlah tak enormní rozmanitost barev a dekorů. Pro co možná nejatraktivnější a nejpřirozenější vzhled je u dekoru předem naplánována rozdílnost barev a barevné kontrasty v takové podobě, jak se také vyskytují u příslušných přírodních materiálů.

Jak vybrat laminátovou podlahu

Nosná deska

Základem laminátové podlahy je nosná deska ze dřeva, které tvoří 90 % materiálu. Nosná deska je u laminátové podlahy vyrobena z dřevotřískové desky, MDF desky (Medium Density Fibre = středně hustá vláknitá deska) nebo HDF desky (High Density Fibre = vysoce hustá vláknitá deska). Kvalita nosné desky je rozhodující pro pevnost laminátu.

Spodní strana

Spodní a zadní strana laminátové podlahy, nazývaná také protitah, má vodoodpudivé vlastnosti a vyrovnává pnutí, které vzniká strukturou materiálu. Tato vrstva je většinou vyrobena z fenolové pryskyřice.

Správná souhra jednotlivých vrstev je rozhodující pro celkovou kvalitu celé laminátové podlahy. Volitelně jsou dostupné některé laminátové podlahy také se zabudovanou kročejovou izolací.

Jak vybrat laminátovou podlahu

Pečeť kvality laminátových podlah

Často naleznete v obchodě u laminátových podlah velké cenové rozdíly. Ty v první řadě souvisí s rozdíly v kvalitě, kterou si jako zákazník nemůžete hned vyzkoušet.

V HORNBACHu máme tu pravou laminátovou podlahu pro jakékoli nároky a použití, pečeť kvality vám přitom pomůže při rozhodování. Čím více hvězdiček pečeť má, tím kvalitnější laminátová podlaha je. Otázka je, na základě čeho se určuje počet hvězd? HORNBACH do výsledku promítá čtyři následující vlastnosti kvality:

  • Tloušťka: Jak silná a tím pádem také stabilní je lamela?
  • Nosný materiál: Jak moc voděodolná je použitá HDF deska?
  • Užitná třída: Jak moc odolný je povrch proti oděru?
  • Q+: Existují další povrchové úpravy?

Pomocí tohoto systému dokáže HORNBACH pro každou laminátovou podlahu zaručit dobrý poměr ceny a kvality. Jak jsou odstupňovány jednotlivé vlastnosti kvality ukazují níže uvedené tabulky.

Tloušťka

Laminátové podlahy existují v tloušťkách od 6 do 12 mm. Čím silnější podlaha je, tím je také odolnější.

6 mm 7 mm 8 mm 9 mm
Minimum + ++ +++

Nosný materiál

HDF desky jsou vysoce husté vláknité desky. Mají uzavřený povrch a také vysokou hustotu. Nosný materiál vykazuje různé vlastnosti. Zde rozlišujeme následující:

HDF ve standardním provedení HDF se zapečetěnými okraji nebo sníženou bobtnavostí HDF se zábranou proti bobtnání
+ ++
Minimum Pro zamezení pronikání vlhkosti shora a snížení bobtnání v oblasti okrajů je nutné okraje při zapečetění opatřit speciální voskovou vrstvou. U snižování bobtnavosti se naproti tomu zapečetí celá deska. Přidáním speciálních prostředků bude ochráněna celá deska.
Jak vybrat laminátovou podlahu

Užitné třídy

Horní vrstva laminátové podlahy určuje její odolnost proti oděru. Podle tloušťky této užitné vrstvy se laminátové podlahy zařazují do různých užitných tříd:

Obytné prostory
NK21 NK22 NK23
Minimum
Mírné namáhání, např. pokoj pro hosty a ložnice. Běžné namáhání, např. obývací pokoj a jídelna. Intenzivní namáhání, např. předsíň a kuchyně.
Komerční prostory
NK31 NK32 NK33
+ ++ +++
Mírné namáhání, např. konferenční prostory. Běžné namáhání, např. kanceláře. Intenzivní namáhání, např. podlaha v nákupních domech.

Speciální povrchová úprava

Q+

Další výhodu získají laminátové podlahy díky speciální povrchové úpravě. Informace k tomu naleznete na příslušné produktové etiketě, např. antistatické, antibakteriální, surface resist atd.

Pro vás to při výběru vaší nové podlahy znamená: Čím více hvězdiček bude vaše nová laminátová podlaha mít, tím kvalitnější také bude. Její kvalitu tak poznáte na první pohled.

Jak vybrat laminátovou podlahu

HORNBACH kvalita

V HORNBACHu klademe přirozeně velký důraz na to, abychom vám mohli nabízet laminátové podlahy špičkové kvality. A z toho důvodu stavíme na jednom z našich největších dodavatelů v této oblasti: KAINDL. KAINDL nabízí vysoce kvalitní a certifikované laminátové podlahy za přiměřenou cenu!

nahoru