Použití samolepicích fólií

Samolepicí fólie je vlastně druh tapety, ale na rozdíl od většiny tapet je fólie omyvatelná. Můžete ji použít na vše, co má hladký a nesavý povrch - sklo, umakart, dlažba, zrcadlo, plech nebo lakované dřevo.

Fantazii se meze nekladou - zrcadlo orámujete jemnou linkou, okna odstíníte, sprchový kout zneprůhledníte. Stejně tak kuchyňskou linku nebo dveře s ní ozdobíte podle svých představ. Umakartové jádro v koupelně můžete „obložit“ samolepicí fólií ve vzoru dlažby.

Nábytek snadno a rychle zrenovujete ve vámi vybraném vzoru. A pokud budete chtít třeba postavit domeček pro panenky nebo dinosauří jeskyni pro vaše nejmilejší, i tehdy sáhněte po samolepicí fólii. Využití fólií je opravdu široké a je jen na vás, jak si s výběrem poradíte.

Jak lepit samolepicí fólie

Z jakých vzorů vybírat?

Vybrat si můžete vzory přesně podle vašich požadavků a představ. Na okna jsou ideální transparentní světlopropustné fólie, které sníží viditelnost vašich oken.

Tónovací fólie vás chrání před UV zářením a fólie proti nahlížení jednoduše zneprůhlední váš interiér před zvědavci zvenku. To však neplatí když rozsvítíte - tím váš interiér stane výkladní skříní.

Ve sprchovém koutu vám zajistí soukromí neprůhledná transparentní fólie. Zcela neprůhledné samolepicí fólie jsou na výběr například v těchto vzorech – kov, kůže, kámen, mat, lesk, velurový vzor, samet a to vše v různých barvách a motivech.

Dětem do pokoje se hodí tabulová samolepicí fólie. Stačí dokoupit křídy a zábava je na světě. Whiteboard film vám zase nahradí omyvatelnou tabuli v kanceláři, na kterou můžete psát fixem.

Jak lepit samolepicí fólie

Typy samolepicích fólií

Na trhu jsou dva typy samolepicích fólií, které se liší pouze způsobem aplikace na povrch.

 • Samolepicí – umisťujeme je na povrch pomocí lepidla, které je již na tapetě
 • Statické – drží na povrchu pomocí statické energie a řadí se tak také mezi samolepicí fólie

Oba typy můžete umístit na jakýkoliv hladký omyvatelný povrch.

Jak lepit samolepicí fólie

Jaký je mezi nimi hlavní rozdíl?

Statickou fólii můžete kdykoliv sundat a zase umístit a takto to dělat až do nekonečna. Jinak je tomu u samolepicí fólie. Tu jak jednou nalepíte, tak už ji můžete jen strhnout, vyčistit zbytky lepidla a hodit do koše. Proto je také statická samolepicí fólie přibližně 1,5 x dražší než samolepicí.

Můžete se setkat se třemi základními šířkami samolepicích fólií:

 • 45 cm,
 • 67,5 cm
 • a 90 cm.

Jak fólii aplikovat?

Než se pustíte do lepení samolepicí fólie, připravte si povrch a důležité pomocníky:

 • samolepicí fólii,
 • sadu na zpracování samolepicích fólií,
 • pravítko,
 • rozprašovač,
 • líh,
 • tužka a nůžky.

Pokud fólii plánujete aplikovat na okna, aplikujte jí vždy z vnitřní strany, tedy uvnitř v bytě. Na sklo sprchových koutů naopak nalepte fólii zvenku, tedy mimo přímý proud sprchy.

Jak lepit samolepicí fólie

Lepení fólie krok za krokem

1. Hladký a nesavý povrch musí být čistý – odmastěte jej lihem nebo jakýmkoliv čisticím prostředkem na lihové bázi.

2. Rozměřte si fólii a uřízněte ji zalamovacím nožem na požadovanou délku.

3. Samolepicí fólie mají ze zadní strany pomocné pravítko a vodící linky. Na statické fólii si musíte dělat body a linky sami.

4. Povrch před aplikací postříkejte vodou z rozprašovače. Pamatujte, že dokud je pod fólií voda, lze s ní snadno pohybovat.

5. Z obou typů fólie (samolepicí i statické) odlepte cca 2 cm zadní strany a táhněte.

6. Speciální stěrkou vyhlazujte postupně fólii od středu do stran tak, aby povrch fólie byl hladký a bez bublin.

Pozor

Pokud budete aplikovat samolepicí fólii na savý povrch, všechnu vodu vsákne povrch a fólie vám spadne.