Návod

Jak namontovat nová okna

Doba čtení: 4 min.
Jak namontovat nová okna

Správná montáž oken rozhodně není věda. Je ale potřeba vědět, jak na to a dodržovat některé základní zásady. Pokud si na výměnu starých oken za nová netroufáte, nebojte se obrátit na zkušené profesionály. Jestliže ale chcete tuhle aktivitu zvládnout svépomocí, máme pro vás jednoduchý návod.

Na tento projekt budete potřebovat

Krok za krokem

Příprava okenních otvorů

01

Prvním krokem je odstranění starého okna. Jakmile bude stávající okno odstraněno, přejděte k přípravě okenních otvorů. Ty musí mít správnou velikost a pravoúhlost, také povrch otvoru musí být rovný.

S kontrolou rozměrů vám pomůže náš Kontrolní seznam výměny oken (PDF, 2 058 KB).

Jak namontovat nová okna
Jak namontovat nová okna

Počítejte také s tím, že postranní část otvoru, tzv. ostění, je potřeba zbavit veškerých nečistot. Nesmírně důležité je také zajištění správné pevnosti podkladu, stejně jako minimalizování vlhkosti celého otvoru před jeho osázením.

Tip

Pevnost podkladu u parapetního zdiva musí být minimálně 80 kg na m².

Příprava nových oken

02

Stejně jako jsme připravili okenní otvory, musíme připravit také nová okna, která budeme chtít do okenních otvorů zabudovat. Jejich příprava spočívá v předvrtání otvorů pro ukotvení oken. Ideální je, pokud tento krok necháte přímo na výrobci oken, který profesionálním předvrtáním zajistí požadovanou kvalitu a optimální vzdálenost mezi jednotlivými otvory.

Jak namontovat nová okna
Jak namontovat nová okna

Usazení oken

03

Dalším krokem je usazení nových oken do okenních otvorů. V této části montáže oken jde především o přenesení váhy okna do nosné části otvoru a zajištění vodorovnosti okna ve všech směrech. Okno v otvoru dočasně ukotvíte a vypodložíte do správné vodorovné i svislé polohy. Až poté můžete okno do otvoru řádně a nastálo ukotvit.

Jak namontovat nová okna
Jak namontovat nová okna

Ukotvení oken

04

Počítejte s tím, že na okna budou v průběhu let působit nemalé síly, které mohou ohrozit jeho stabilitu v otvoru. Okna se budou otevírat a zavírat, bude se o ně opírat vítr a budou neustále vystavovány různým teplotním šokům. Proto není možné okna pouze usadit do otvoru a prostor kolem nich vypěnit polyuretanovou pěnou. Ke slovu se tak dostávají kotvící šrouby či ocelové kotvící pásky. Okna můžete také zasadit do rámů o tvaru průřezu „L“ nebo „U“.

Jak namontovat nová okna
Jak namontovat nová okna

Fixace okenních rámů

05

Jakmile je okno v okenním otvoru správně usazeno a ukotveno, je potřeba vyplnit připojovací spáru polyuretanovou montážní pěnou, která zafixuje okenní rám v otvoru a vytvoří tepelně izolační výplň kolem celého okna.

Utěsnění oken

06

Jedním z posledních kroků je utěsnění a finální úpravy okenního otvoru.

Jakmile odstraníte přebytečné části montážní pěny, čekají na vás dokončovací zednické práce. Ty zahrnují především úpravu zdiva a omítky kolem otvoru a utěsnění vnější připojovací spáry kolem celého obvodu rámu okna, které brání pronikání vlhkosti z vnějšku a kondenzaci vlhkosti uvnitř spáry.

Jak namontovat nová okna
Jak namontovat nová okna

Finální úpravy

07

Posledním krokem je usazení vnějších a vnitřních parapetů a následné důkladné a celkové očištění otvoru a oken. Chybět nesmí ani instalace okenní lišty a poté nastavení a seřízení oken.

A jaká rizika hrozí při špatné montáži oken?

  • Únik tepla, tzv. tepelné mosty,
  • vznik vlhkosti a rozvoj plísní,
  • snížená životnost u dřevěných oken,
  • nadměrný hluk.

Jak namontovat nová okna
Jak namontovat nová okna

TIP: Jak na okna a dveře namontovat uzamykatelnou kliku

Stačí vám šroubovák, asi tak 2 minuty času a podle videonávodu z projektové dílny HORNBACH si svépomocí namontujete uzamykatelnou kliku ke dveřím na terasu.

Jak na seřízení svěšeného okna

Svěšená okna si můžete nechat seřídit odbornou firmou, šikovný kutil to ale zvládne sám.

  • Jestliže okno dře ve spodní části, je zapotřebí ho výškově seřídit směrem nahoru. V tomto případě odejmeme krytku spodního pantu a vsuneme do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusu ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáme a naopak.
  • Jestliže dře okno v horní části, proveďte celé seřízení na vrchním pantu. V tomto případě opět vsuneme imbusový klíč do pantu a otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček a okno suneme dolů.
  • V případě, že okno nedoléhá, je potřeba zvýšit přítlak okna v horní části anebo okno posunout doprava či doleva pomocí spodního okenního pantu. Zvýšení přítlaku křídla docílíme pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě.
  • Špatná rovnováha okna je tím vůbec nejzávažnějším problémem. V takovém případě je potřeba okno demontovat a provést celou montáž od začátku.