0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
Hornbach Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
193 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 12.08.22 v 14:21 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak utěsnit okna a dveře

Doba čtení: 4 min.
Jak utěsnit okna a dveře

Táhne vám kolem oken? Cítíte studený závan vzduchu, kdykoliv projdete kolem dveří? Měli byste zpozornět, protože právě přes neviditelné otvory a prahy vám z domácnosti utíká teplo a dostává se dovnitř chlad.

Připravte okna a dveře na zimu včas, než se objeví první mrazíky. Poradíme vám, jak snadno a efektivně ušetřit tím, že utěsníte okna a dveře.

Proč utěsnit okna a dveře?

  • Za drobný peníz můžete v rodinném rozpočtu ušetřit nemalou částku za vytápění.
  • Do rodinného domu nebo bytové jednotky vám nebude profukovat studený vzduch.
  • Významně utlumíte venkovní hluk a částečně také snížíte hlučnost při otevírání a zavírání.
  • Zbavíte se rosení zevnitř oken a dveří, což často vede k výskytu plísní.

Zkontrolujte těsnění všech oken a také vstupních, vnitřních i balkónových dveří. U křídla, které nedoléhá k okennímu rámu, můžete zpozorovat nepříjemné profukování. Co za to může? Problém je nejčastěji způsoben špatným seřízením, poškozeným kováním nebo opotřebovaným těsněním.

Jak utěsnit okna a dveře

Tip

Rychlá pomoc proti proudění studeného vzduchu – zatáhněte závěsy, žaluzie nebo venkovní rolety.

Postup seřízení plastových oken a dveří

Máte-li plastová okna nebo dveře ještě v záruce, není nic jednoduššího, než je reklamovat. Servisní technik zkontroluje rámy a seřídí okna i dveře tak, aby všechny části včetně kování a těsnění přesně doléhaly.

Pokud už okna či dveře nemáte v záruce, můžete si u dodavatelské společnosti nebo jiné okenářské firmy objednat pozáruční servis. Stávající kování si můžete zkusit seřídit i svépomocí, stačí vám k tomu imbusový klíč a návod k obsluze konkrétního typu oken či dveří, v němž najdete přehledné pokyny pro jejich údržbu.

Když ani seřízení nepomůže, přichází v úvahu výměna kování nebo těsnění, které je možné zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Jak utěsnit okna a dveře

Jak utěsnit dřevěná okna a dveře?

Poněkud složitější situace nastává u starých dřevěných oken a dveří, které se bohužel mnohem více opotřebují a jsou tak náchylnější na tepelné ztráty. Jejich izolační vlastnosti můžete vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla.

Jsou-li okna dvojitá, těsnění se nalepuje na vnitřní křídlo. Na zdvojená okna se těsnění zase umisťuje mezi dva sešroubované rámy, aby bylo dosaženo maximálního efektu. Ochranu před průvanem zpoza dveří pomůže zajistit vyšší práh nebo těsnící lišty s odolným kartáčem.
Správným utěsněním oken a dveří můžete uspořit až 30 % nákladů za energie na vytápění, takže částka vynaložená na opravu se vám vrátí už po jedné topné sezóně!

Montáž samolepicího těsnění je velmi snadná, takže ji zvládne i úplný začátečník. Pokročilejší technikou pro zaplnění mezer dřevěných oken a dveří je vyfrézování drážek do okenního rámu a umístění silikonového profilu. K tomu však už člověk musí mít nějaké znalosti a zkušenosti.

Fouká vám mezi sklem a křídlem dřevěného okna či dveří? Budete potřebovat přesklení. Odborník vám vymění jednoduché tabulky za izolační dvojsklo se zachováním původního dřevěného rámu. Výhodou je, že se nic nemusí frézovat.

Jak utěsnit okna a dveře

Zásady správného topení

1. Teplota místností

Velkých úspor za vytápění můžete docílit, pokud budete topit pouze v pokojích, které skutečně využíváte. Pro každou místnost je navíc doporučena jiná optimální teplota. Například v předsíni vystačí topit na 15 °C, v ložnici na 16-18 °C a v obývacích místnostech na 20 °C. Nejtepleji by mělo být v koupelně a to 24 °C. Jestliže chcete ušetřit, snižte teplotu v kuchyni na 18-19 °C. Místnost se zahřeje přirozeně, když budete vařit.

2. Topení v nepřítomnosti

Když jste mimo domov, interiér zbytečně nepřetápějte. Má to neblahý vliv i na lidské zdraví. Při odchodu z bytu nebo rodinného domu byste měli teplotu snížit na celou dobu, co jste pryč. Topení ale není vhodné zcela vypínat. Teplota by neměla výrazně kolísat, aby nedošlo k vychladnutí okenních rámů a stěn. Radiátor stačí nastavit na 16 °C a po vašem příchodu teplotu znovu zvýšit. Totéž platí i v případě, když odjedete na dovolenou.

3. Využití termostatu

Termostatické hlavice a ventily k ústřednímu topení vám ulehčí práci s regulací teploty v jednotlivých místnostech. Radiátorový ventil je zpravidla opatřen čísly od jedné do pěti, což odpovídá rozsahu od 14 °C do 28 °C. V pokojích se doporučuje nastavit stupeň tři a dle potřeby regulovat. Chystáte se ve své domácnosti modernizovat topení? Přečtěte si náš návod na výměnu radiátorů.

Jak utěsnit okna a dveře

TIP

Naučte se snižovat teplotu na noc. Snížením o jeden stupeň spotřebujete o 4 až 6 % tepelné energie méně.

Jak namontovat interiérové dveře

Teď přichází ta chvíle, kdy se precizně vybrané interiérové dveře chystáte zabudovat do prozatím prázdných děr ve zdi. Není to nic těžkého. Spolu s našimi odborníky jsme pro vás vytvořili podrobný video návod z projekt ...více

nahoru
HORNBACH