Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.09.23 v 20:34 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak opravit protékající záchod: tohle zvládne každý!

Jak opravit protékající záchod: tohle zvládne každý!

Působí na vás protékající záchod rušivě? Nedivíme se. A co teprve ty následky, které má na vaše svědomí vůči přírodě a na vaši peněženku. Oprava je přitom jednoduchá a poradí si s ní i ten méně zběhlý kutil. Pojďme se na to podívat.

O kolik vody přijdete?

Protékající záchod je dobré opravit pokud možno co nejdříve. V opačném případě dochází k výrazným finančním ztrátám, v důsledku toho, že voda bez využití zbytečně odchází. Ze zkušeností vyplývá, že slabě protékající WC může znamenat ztrátu až 1000 litrů vody denně. U silnějšího proudu se pak tato hodnota může zdvojnásobit.

Jak na klasickou toaletu?

Pokud máte klasické WC nezabudované do zdi, bude to o něco jednodušší. Vystačíte si s běžným nářadím a náhradními díly – potřebovat budete ventil a těsnění. A pak taky prostředky na čištění toalety. Abyste do obchodu nemuseli víckrát, radši si díly, které budete muset vyměnit, vyfoťte. Zkušení prodavači vám poradí.

1. krok

Nejdřív samozřejmě zavřete přívod vody buď do samotné toalety, nebo do celého bytu či domu. Potom spláchněte, abyste dokonale vyprázdnili nádržku na vodu. A pak už se podíváme do útrob.

2. krok

Otevřete kryt nádržky – u některých záchodů stačí jen odklopit víko, u jiných musíme odšroubovat kryt ovládání, díky němuž se dá záchod splachovat. Jinde zase musíme úplně odstranit splachování připevněné k tyčce, abychom mohli sundat kryt.

3. krok

Jakmile se dostanete do nádržky, zřejmě ohrnete nos. Čeká tam na vás vodní kámen a slizký povlak, celkově to netvoří úplně příjemný pohled. Vezměte nejdřív plovákový ventil, umyjte ho v horké vodě se saponátem a opláchněte. Omyjte taky nádržku zevnitř, a to všude, kam se dostanete. Čím poctivěji to uděláte, tím méně budete příště zaskočeni.

4. krok

Potom přijde čas na kontrolu těsnění. Pokud je staré a už poškozené, přijde vám vhod nové. To samé vás čeká s ventilem. Po výměně můžete dát toaletu zase dohromady a všechno by mělo být v pořádku.

S čištěním vám může pomoct soda, kyselina citrónová nebo ocet.

Jak opravit protékající záchod

U novějších toalet jde všechno snáz

Se staršími záchody je to komplikovanější, ale pokud máte moderní toaletu, ať už klasickou nebo vestavěnou, věřte, že oprava nebude problém. Výrobci vědí, jak snadno může k potížím s protékáním dojít, takže se snaží vyrábět své systémy tak, aby jim porozuměl i laik a aby je taky dokázal opravit.

Kdy a proč vůbec toaleta začne protékat?

Odpověď je jednoduchá – když už je těsnění nebo ventil v takovém stavu, že nedokáže dál sloužit. Víte, že zejména u starších systémů by se tyto součástky měly měnit 1x za 10-15 let? Vzpomeňte si, kdy jste je měnili vy. Třeba přijdete na to, že byste to měli co nejdřív udělat preventivně.

Dobrá zpráva je, že někdy k protékání dochází jen kvůli vodnímu kameni nebo zmíněnému povlaku. V takových případech stačí součásti záchodu vyčistit.

Špatná zpráva je, že během jedné minuty může toaletou protéct i litr vody. To by se vám za chvíli mohlo hodně nevyplatit! Proto s opravou neotálejte, ať už se do ní budete pouštět sami, nebo si na to přivoláte odborníka.

Co když máte opačný problém?

Kromě protékajícího záchodu se také můžete setkat s opačným problémem, kdy voda do nádržky vůbec nepřitéká. Většinou za to můžou moderní napouštěcí ventily opatřené sítkem, které má zabránit tomu, aby se větší nečistoty dostávaly do prostoru nádržky.

Nečistoty se sem mohou dostat z rezavějícího vodovodního řádu. Jestliže voda do nádržky stále nepřitéká, je potřeba vypnout přívod vody pomocí roháčku za klozetem a celý napouštěcí ventil vyjmout a vyčistit.

Pokud zjistíte, že je ventil příliš starý a opotřebovaný, nezoufejte, jeho výměna za nový vás vyjde asi na 200 korun. Celá výměna je navíc otázkou několika minut. Pokud si nejste jistí konkrétním typem ventilu, je dobré si ten starý přinést s sebou do obchodu nebo jej alespoň vyfotit.

nahoru