0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 01.12.23 v 4:24 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat kabely a vodiče

Jak vybrat kabely a vodiče

Kabely sem a kabely tam. Víte, kolik existuje typů kabelů? Provedeme vás světem vodičů a kabelů, ať máte výběr o něco jednodušší.

Výběr kabelů a jejich zapojování musí vždy provádět odborník elektrikář!

Klíč k rozlišení kabelů

Použití kabelů s odpovídající izolací a dobře zvoleným prořezem je důležité. Druh a kvalitu kabelů určujeme podle normovaného označení. V něm je zakódován materiál kabelu a druh, počet vodičů i způsob a materiál izolace.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
123

I vy můžete přispět k bezpečnosti své a svého okolí. Ochranný žlutozelený (zemnicí) vodič je zakázáno přeznačovat a používat k jiným účelům zapojení. Kabely nenechávejte ležet volně, nezaizolované. Nikdy nepoužívejte stará nebo poškozená zařízení a instalační materiál.

Kabely pro pevné instalace

Plochý kabel CYKYLo a kruhový kabel CYKY se používají např. pro podomítkové, drážkové i lištové instalace zásuvkových a světelných domovních rozvodů. Televizní signál zprovozníte pomocí koaxiálního kabelu a k internetu se připojíte datovým kabelem. Další podrobnosti si přečtěte po kliknutí na obrázek.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
12345

Tabulka značení kabelů

Kvalitu a použití kabelu poznáte podle kódu kabelu. Označuje konstrukci (např. materiál izolačních pouzder a pláště, počet drátů a průřez vodičů). Výběr vhodných kabelů a jejich připojení k elektrické instalaci provádí odborník - elektrikář. Pro svůj projekt vždy používejte správný produkt.

1. znak 2. znak 3. znak 4. znak 5. znak 6. znak 7. znak 8. znak 9. znak
H 05 V V H F Počet žil G Průřez mm2
harmonizovaný předpis, A - uznávaný národní předpis Jmenovité napětí (proti sobě/proti zemi) Izolace jádra Izolace pláště Upřesnění provedení Druh vodiče Číslo, počet žil Provedení s ochranným vodičem Druh vodiče

Kabely pro pohyblivé instalace

S výběrem kabelů by vám rozhodně měl pomoci elektrikář a vyškolený odborník. Zatím si můžete udělat představu o tom, jak se tento typ kabelů rozděluje na další druhy a způsoby použití.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
6789101112

Upozornění

Při realizaci nebo úpravách elektroinstalace pamatujte na to, že je třeba dodržovat požadavky na elektroinstalaci dle platných právních předpisů a technických norem ČSN.

nahoru