0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 23.03.23 v 0:02 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

5 tipů, jak vybrat markýzu

Doba čtení: 5 min.
5 tipů, jak vybrat markýzu

V dnešní době představuje markýza nejen ochranu proti slunci, ale také ochranu proti nenechavým pohledům zvědavců, navíc častokrát celý objekt opticky zhodnocuje. Mimořádně oblíbené jsou modely pro terasy či balkóny. Abyste se ve světě markýz dobře orientovali a vybrali tu, která bude skvěle ladit s vaším domem a zahradou, připravili jsme pro vás ty nejdůležitější informace.

Jaký druh markýzy vybrat?

Výběr jednotlivých druhů barev, dekorů a velikostí je obrovský. Vyrábějí se nejen kazetové, kloubové, pouzdrové a balkónové markýzy, ale také markýzy upínací nebo s padacími rameny. Výhodou markýz je, že je lze bezproblémově připevnit k nosné stěně domu.

Hornbach
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Produkty z fotografie dostupné v e-shopu:
1
Klika

Pomocí kliky můžete vaši markýzu zasouvat a vysouvat. Komfortní markýzy mají namísto kliky motor s vypínačem nebo dálkovým ovládáním.

2
Nosná trubka

Pod navíjecím válcem je umístěna nosná trubka. Ta přenáší sílu, kterou působí potahová textilie na upevňovací kozole.

3
Navíjecí válec

Potahová textilie se v napnutém stavu navine na otočný navíjecí válec.

4
Upevňovací konzole

K dispozici jsou konzole pro upevnění markýzy na stěnu, strop a střešní krokev. Do těchto konzolí se zavěsí nosné trubky otevřené markýzy nebo celá kazetová markýza.

5
Ochrana markýzy

Potahová textilie by měla být chráněna proti vlivům počasí. U kazetových markýz chrání textilii a techniku speciální kazeta.

6
Kloubové rameno

Kloubová ramena zajišťují pevné napnutí potahu.

7
Potahová textilie

Potahová textilie chrání před slunečním zářením, UV paprsky a zároveň slouží také jako pohledová ochrana. Výběr barev a dekorů je obrovský.

8
Stabilizační tyč

Stabilizační tyč je předním ukončením markýzy.

9
Volán

Volán je dekorativní prvek z potahu, který markýzu hezky ukončuje a poskytuje navíc pohledovou a protisluneční ochranu. Některé markýzy mají nastavitelné volány.

Kazetová markýza

Potah markýzy chrání před větrem a působením počasí kazeta, do které se potah navinuje. Dobře se hodí na otevřenou stranu vašeho domu, která je vystavena působení povětrnostních vlivů. Nevýhodou může být její omezený výsuv.

Polokazetová markýza

Pohon, navíjecí válec a navinutá textilie jsou u polokazetové markýzy optimálně chráněny pouzdrem.

Otevřená markýza s kloubovými rameny

U markýzy s kloubovými rameny je potah upnut mezi alespoň dvě kloubová ramena. Na stěně domu může při větším vysunutí otevřené markýzy působit intenzivnější pnutí.

Speciální tvary

Ostatní markýzy jako jsou upínací markýzy, balkónové markýzy, markýzy s padacími rameny, pravoúhlé markýzy, fasádní markýzy nebo boční rolety jsou ideální variantou pro všechny, kteří požadují individuální řešení. U upínacích, balkónových markýz a markýz s padacími rameny nemusíte například vrtat do zdi.

Jaké rozměry potřebujete před nákupem znát?

Jak vybrat markýzu

Při výběru markýzy je tak důležité znát výšku a šířku zastíněné plochy. Markýzu pak umístěte tak, aby její podchodná výška byla 2,2 metrů i při celkovém vysunutí.

Vybrat si můžete z několika šířek a různě velkých výsuvů (k dostání také on-line) nebo si nechat markýzu zhotovit za příplatek na individuální rozměry. V takovém případě se prosím obraťte na naše odborné poradce ve vaší prodejně. Rozměry našich markýz se pohybují od 2 m až do 4 metrů šířky. S délkami výsuvu až 3 metry.

Jak lze markýzu ovládat?

Klikový pohon

U modelů s klikovým pohonem je vyžadována vaše fyzická aktivita. Markýza se zasouvá a vysouvá točením klikou. Toto ovládání je vhodné pro menší markýzy bez nosného profilu.

Motor

Naše modely s elektrickým motorem a vypínačem vám uleví od náročného točení klikou. Stačí jen vstát a stisknout vypínač.

Dálkové ovládání

Markýzy s dálkově ovládaným motorem a dálkovým ovládáním můžete obsluhovat z pohodlí lehátka.

Jak vybrat markýzu

Jak se o markýzu dobře starat?

Většina potahových látek na markýzy je vyrobena z materiálu odpuzující vodu a nečistoty, aby jejich čištění bylo co nejjednodušší. Pokud se budete řídit následujícími tipy, bude vám markýza sloužit hodně, hodně dlouho.

Tipy pro čištění a údržbu markýzy

  • Některé potahové látky jsou omyvatelné vodou, skvrny byste měli i tak odstraňovat za sucha a to tvrdým kartáčem. Látku u kazetových markýz chrání v zataženém stavu kryt, nad otevřené markýzy je kvůli rozmarům počasí a odolnosti látky dobré umístit nějakou stříšku.
  • Konstrukce by se měla pravidelně čistit mýdlovou vodou. Čas od času jí dopřejte několik kapek oleje, aby vše dobře fungovalo.
  • Ochranná pouzdra zajistí, že markýza je při extrémním počasí dobře chráněna. Nezapomeňte při silném dešti a větru markýzu vždy zasunout. Dodržujte předepsaný sklon. V případě deště tak zamezíte vodním kapsám. I tak je lepší, pokud na markýzu pršet nebude.
  • Plísním na látce zamezíte tím, že markýzu budete vždy zasouvat suchou.
  • Pevné elektrické instalace markýz musí provést podle VDE 100 certifikovaný elektrikář. Přitom je nutné dbát na přiložené pokyny k montáži.
  • Nejdůležitější je, abyste markýzu zabezpečili při silném větru, dešti, sněžení, námraze nebo bouřce. Markýzy splňují požadavky technické třídy 2 - odolnost proti větru, což představuje rychlost větru do 10 m/s, v každém případě by měla být v extrémním počasí zatažená.

obr jak vybrat markyzu 06

Jak markýzu namontovat?

Ještě než se pustíte do práce, dejte si prosím pozor na rozbalování markýzy. Nepoužívejte k tomu odlamovací nůž, ale pouze nůžky. Rozříznutí látky odlamovacím nožem je totiž nejčastějším důvodem reklamace.

Jak namontovat markýzu na stěnu, na krokve a jak nainstalovat markýzu na balkón vám poradíme v našich návodech. Pokus si ale na montáž sami netroufnete, využijte náš profesionální montážní servis. Neváhejte se zeptat přímo na prodejnách HORNBACH, kde dostanete detailní informace.

Jak namontovat markýzu na zeď

Pere vám slunce do oken? Potřebujete více stínu? Namontujte si markýzu. V našem video návodu z projektové dílny HORNBACH vám ukážeme, jak si můžete namontovat novou markýzu na zeď. Pojďme na to!

nahoru