Vážení zákazníci, upozorňujeme Vás na webové portály třetích stran, které nabízejí falešné slevové kódy pro nákup u naší společnosti HORNBACH. Naše společnost HORNBACH žádné takové slevové kódy neposkytuje a s těmito portály ani žádným způsobem nespolupracuje! Na odkazy na těchto portálech v zájmu vlastní bezpečnosti neklikejte, ani na těchto portálech nezadávejte žádné své údaje.

0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
27. 9. 2023 7:00 - 19:00 hod.
28. 9. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 24.09.23 v 0:02 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat okna

Jak vybrat okna

Ať už rekonstruujete stávající nemovitost anebo stavíte nový dům, vždy budete postaveni před jednu nelehkou volbu. Tou je výběr správných oken. Zvolit okna plastová s dlouhou životností? Esteticky dokonalá okna dřevěná anebo ta hliníková? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek budou součástí následujících řádků.

Čemu přizpůsobit výběr oken

Prvním krokem, od kterého se musíte odpíchnout, je prostředí, kde budou okna sloužit a parametry stavby. Pokud je dům v místě, kde jsou náročné povětrnostní podmínky nebo větší hluková či prachová zátěž, mělo by to být zohledněno i při výběru profilového systému.

Jistá specifika platí také pro pasivní domy. Tady musí být součinitel prostupu tepla celým oknem Uw menší než 0,8 W/m2K.

Co se týče tepelně izolačních vlastností oken, ty se odvíjí od použitého materiálu oken, ale závisí především na stavební hloubce okenního profilu a kvalitě zasklení.

Jak vybrat okna

Tři, dva, jedna a bezpečnost

Při výběru budete jistě přemýšlet také nad tím, zda k prosklení zvolit izolační dvojsklo anebo trojsklo. I tady je potřeba si uvědomit, že vhodná volba dokáže podstatně ovlivnit kvalitu života i náklady na vytápění.

Podstatným parametrem, který je potřeba při výběru oken zhodnotit, je také bezpečnost. Moderní okna nabízejí řadu ochranných prvků, které znesnadňují vloupání. Proto doporučujeme seznámit se s nabídkou doplňků a zejména s kvalitou a parametry kování, které zásadně ovlivňuje funkčnost oken.

Jak vybrat okna

Volba materiálu

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. A to je materiál, z něhož jsou okna vyrobena. Tady musíme zmínit několik zastaralých názorů a přesvědčení, která říkají, že izolační vlastnosti závisí především na kvalitě materiálu anebo to, že plastová okna oproti dřevěným eurooknům „nedýchají“.

Pokud jsou okna správně seřízena, chovají se naprosto totožně. Na místě je také zmínit, že každý z materiálů má své přednosti, ale také nedostatky. Finální volba samozřejmě závisí na koncovém zákazníkovi, který si může vybírat z široké nabídky barev a dekorů.

Plastová okna

Málokdo ví, že plastová okna mohou být na první pohled prakticky k nerozeznání od oken dřevěných. V současnosti patří mezi nejoblíbenější typ oken. A to zejména pro svou cenovou dostupnost a skutečnost, že není potřeba pečovat o jejich povrchovou úpravu, jako je tomu u oken dřevěných.


Dřevěná okna

Tento druh oken na trhu zdatně sekunduje oknům plastovým, a to jak v požadavcích na údržbu, tak v termoregulačních vlastnostech. Barvy, které se dnes pro nátěr oken používají, jsou flexibilní a pružné, „pohybují se“ společně se dřevem a jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům i UV záření.

Jistou nevýhodou dřevěných oken je jejich pravidelná údržba. Ta by měla spočívat v nátěrech speciální tinkturou dvakrát ročně, která udrží dřevěná okna v dobré kondici.


Dřevohliníková okna

Pokud chcete prostor oživit esteticky dokonalými okny, ale zároveň se nechcete zabývat péčí o ně, jsou ideální volbou dřevohliníková okna. Okna jsou doplněna o venkovní hliníkové opláštění, které je chrání.

Na výběr máte opět celou řadu různých tvarových variací hliníkového pláště, který velmi podstatně změní vzhled i charakter stavby, a to od klasického předsazeného či plošně zarovnaného designu, až po varianty se skrytým křídlem.


Hliníková okna

Tento typ oken patří do té nejvyšší cenové kategorie. Za své peníze ale získáte spolehlivého a odhodlaného společníka, který přinese do domu nádech moderny a bude sloužit po dlouhou dobu. Okna zaručují perfektní tvarovou stabilitu a dlouhodobou funkčnost.

Jak vybrat okna

Nepodceňujte volbu dodavatele

Závěrem musíme zmínit, že pořízení oken je nezanedbatelnou investicí. Velmi tak záleží na tom, jakého dodavatele zvolíte. Z vlastní zkušenosti doporučujeme oslovovat pouze známé a prověřené společnosti, které na našem trhu působí dlouhou dobu. Pamatujte, že kvalita oken se navíc pozná až po několika měsících používání za různých klimatických podmínek.

Jak vybrat okna
nahoru