Návod

Jak vybrat plastovou střešní krytinu

Doba čtení: 7 min.
Jak vybrat plastovou střešní krytinu

Plastové pytlíky plastové nádobí, plastové židle… Tohle všechno už všichni známe. Ale co tak mít z plastu střechu? Kvalita a odolnost plastu roste stejně rychle jako možnosti jeho využití. Dnes už si jen stačí vybrat typ, tvar a barvu plastové střešní krytiny přesně podle vašich potřeb.

Plastových střešních krytin najdete na trhu obrovské množství. Udělejme si pro začátek pořádek v typech, jejich využití a materiálu, z něhož jsou vyrobené. Plastové krytiny se vyrábějí ve formě šablon, desek nebo rolí buď recyklací plastů nebo výrobou z nových nepoužitých materiálů. Vybrat si můžete světlopropustné nebo ty, které světlo nepropouštějí. Plastové krytiny jsou levné, lehké a díky tvarové rozličnosti mají prakticky neomezené využití.

Plastové břidlice, tašky, šindele

Tyto plastové krytiny jsou vyráběny recyklací plastů z automobilového průmyslu, kabelových izolací a PET lahví. Materiál je vysoce odolný povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a jeho vlastnosti znemožňují uchycení a růstu mechů.
Recyklované plasty, již jednou ošetřené pro venkovní použití, se znovu při výrobě zušlechťují barvivy, UV stabilizátory a plnivy. Navíc tyto krytiny tlumí hluk, odolávají slunci, větru, krupobití, mrazu a náhlým změnám teplot. Jejich podoba je takřka k nerozeznání od originálních materiálů. Nejznámějšími typy jsou imitace plastové břidlice, betonových tašek, plastového šindele nebo eternit.

NÁŠ TIP:

Ideální využití plastový šablon je při rekonstrukcích střech a při pokrývkách nových střech, které mají subtilnější krovy.

1. PLASTOVÁ BŘIDLICE A ETERNIT

Šablony z plastová břidlice a eternitu jsou bezúdržbové, tvárné, pochozí, dobře odolávají mechanickému poškození (kroupy apod.) a odolnosti vůči růstu mechů. Jejich pokládka je jednoduchá a navíc u vybraných typů můžete při pokládce použít měděné šrouby. Plastová krytina je tak ještě víc odolná vůči povětrnostním podmínkám např. v horských oblastech, kde se střechy vyrovnávají s prudkými poryvy větru.

2. PLASTOVÉ TAŠKY

Plastová imitace tašek vyniká především nízkou nasákavostí - jsou vyráběny ze směsi křemičitého písku a drcených PET lahví. Oceníte také jejich velkou pevnost a dlouhodobou odolnost vůči vlhkosti i mrazu. Ve srovnání s betonovými taškami mají trojnásobně vyšší únosnost při výrazně nižší hmotnosti. Klasické základní betonové tašky mají hmotnost mezi 4 – 4,5 kg, ovšem plastové pouhých 2,5 kg.

3. PLASTOVÝ ŠINDEL

Český patent, který se pyšní dlouhou životností a všestranným použitím - střešní krytina rodinných domů, chalup a chat, ale také obklad stěn a soklů. Pokud využijete plastové doplňky typu úžlabí a nároží, je možné s plastovým šindelem pokrývat a obkládat mnohem složitější tvary.

Plastová střešní krytina

Světlopropustné plastové krytiny

Díky těmto plastovým krytinám získáte střechu, přístřešek, stříšku, která propouští světlo. A přes všechny možné nevýhody, které plastové krytiny mohou mít, je toto dokonalá vlastnost. Můžete si prosvětlit interiér (nevytápěných prostor), využijete je jako doplněk k jiným krytinám, nebo jako krytinu na pergoly, altány, automobilová stání atd. Vyrábějí se z nových nepoužitých plastových materiálů jako jsou PVC, polykarbonát, polyester, polyetylen a akrylát. Jejich jedinečnými vlastnostmi jsou nízká cena, tvarová variabilita a poměrně vysoká odolnost.

NÁŠ TIP:

Při výběru plastové krytiny myslete na její využití – cena materiálu roste s jeho odolností a izolačními vlastnostmi.

1. PVC DESKY

PVC desky jsou tou nejekonomičtější variantou zastřešení. Jejich hlavní předností je nízká hmotnost a dobrá světelná propustnost. Nevýhodou PVC desek je nižší odolnost proti povětrnostním vlivům – vlivem UV záření plast křehne a stává se zranitelnější - především v případě krupobití. Při velmi nízkých teplotách si PVC světlopropustné desky uchovávají svou vysokou odolnost vůči nárazům, jak v interiéru, tak v exteriéru. Díky nevláknité struktuře desek získáte hladký povrch, který zabraňuje zachycování prachu a nečistot a zvyšuje odolnost vůči námraze. Vlnité PVC desky si můžete vybrat v různých velikostech a profilech (trapéz, sinus). Výběr záleží jen na požadovaných rozměrech a vašem estetickém cítění. Při pokládce dodržujte minimální sklon střechy 7 stupňů.

Použití: stěnové obklady, přístřešky, pergoly, stříšky nad vchodové dveře, okna, terasy a výlohy

Doporučujeme: PVC desky řezejte vždy přímočarou nebo kotoučovou pilou, jinak bude řez křivý a okraje se budou štěpit.


2. POLYESTEROVÉ DESKY A VLNITÉ ROLE

Polyester je mimořádně odolný materiál z tepelně vytvrzené polyesterové pryskyřice a nosné výztuže ze skelných vláken. Díky použitým materiálům získávají střešní krytina z polyesteru výborné vlastnosti - vysokou odolnost vůči UV záření a dlouhodobou životnost. U průsvitných desek nedochází ke snížení světelné propustnosti vlivem stárnutí. Dodává se jak v deskách, tak vlnitých rolích různých velikostí. Při pokládce dodržujte minimální sklon střechy 7 stupňů.

Použití: sklady a přístřešky, zemědělství, stěnové obklady, střechy

Doporučujeme: Nepokládejte polyesterové vlnité role ve více vrstvách.

Plastová střešní krytina


3. POLYKARBONÁTOVÉ DESKY A VLNITÉ ROLE

Plastové krytiny vyrobené z polykarbonátu vynikají vysokou pevností a pružností, jsou UV stabilizované a teplotně stálé. Polykarbonátové plastové krytiny mají velmi vysokou životnost (nežloutnou ani nekřehnou). Odolávají působení zásad i kyselin, ale pozor na působení rozpouštědel. Polykarbonátové desky mají dobrou tepelnou odolnost, odolnost proti nárazu a dobré optické vlastnosti. Dodávají se v deskách i vlnitých rolích různých velikostí a profilech (vlnka, trapéz). Při pokládce dodržujte minimální sklon střechy 7 stupňů. Polykarbonátové desky se vyrábějí jako plné nebo jako komůrkové desky.

Komůrkové/dutinkové polykarbonátové desky - vynikají vysokou odolností proti rozbití a povětrnostním vlivům, nízkou hmotností, vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi a propustností světla. Dutinkové polykarbonátové desky se vyznačují velice dobrými izolačními vlastnostmi, což využijete při stavbě zimních zahrad, zasklených altánů, průmyslových hal a samozřejmě skleníků.

Použití komůrkových desek: zastřešení teras, pergol, domovních vchodů, bazénů, zimních zahrad, zastřešení skleníků, střešních světlíků a dalších míst kde je potřeba zachovat tepelnou pohodu a prosvětlit interiér.

NÁŠ TIP:

Při instalaci dutinkových plastových desek je nutné zakrýt dutinky paropropustnou ukončovací páskou. Jinak se vám do dutinek budou dostávat nečistoty, brouci, mech atp.

4. AKRYLÁTOVÉ DESKY

Plastové krytiny vyrobené z akrylátu vynikají vysokou trvanlivostí a tuhostí. Akrylát je maximálně čirý materiál, který díky své odolnosti proti nárazu a lomu často využívá ve stavebnictví a zahradním průmyslu. Při pokládce dodržujte minimální sklon střechy 7 stupňů.

Použití: zastřešení balkónů a terasy, garážového stání, pergol, domovních vchodů, přístaveb, zimních zahrad (pouze nosné desky)


Čištění plastových střešních krytin

Ideálním pomocníkem pro čištění plastových střešních krytin je vysokotlaký čistič nebo klasická hadice. Silný proud vody si snadno poradí s nečistotami na všech plastových materiálech. Rozhodně nepoužívejte na čištění chemické látky a rozpouštědla.

Nevýhody plastové střechy

  • vysoká hořlavost
  • změna původní barevnosti zejména vlivem UV záření
  • obecně se plastová krytina využívá spíše na pergoly než na rodinné domy
  • podle některých prý střechy z plastu nikdy nebudou vypadat jako střechy s jinou střešní krytinou

Plastová střešní krytina