0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 29.03.23 v 5:39 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat solární ohřev bazénu

Doba čtení: 3 min.
Jak vybrat solární ohřev bazénu

Chcete si prodloužit koupací sezónu? Pak není nic jednoduššího, než si k vašemu bazénu pořídit solární ohřev vody. Sluneční paprsky zachytí solární panel a teplou vodu budete mít v bazénu bez zbytečných nákladů na energie.

Na jakém principu solární ohřev vody funguje?

Solární panely jsou ve většině případů desky, které jsou zapojeny do okruhu s filtrací. Voda, kterou pohání čerpadlo pískové filtrace, projde filtračním zařízením, potom horkým solárním panelem a vrací se zpět do bazénu.

Jaké jsou mezi solárními panely rozdíly?

  • V použití pro nadzemní nebo zapuštěné bazény,
  • ve schopnosti ohřát vodu v bazénech s různými objemy,
  • v umístění a velikosti.
Solární panely pro ohřev bazénové vody můžete použít jak pro nafukovací a nadzemní bazény, tak i pro bazény zapuštěné. Při jejich výběru zohledněte výkon bazénové filtrace, tj. kolik je za hodinu schopna přefiltrovat vody. Liší se také ve velikosti a rozměrech, podle kterých snadno určíte, kolik vody je schopný ohřát.

Například solární ohřev Pyramida Sun, jejíž plocha pro ohřev je 59 x 59 cm, bude dobře pracovat s filtrací o výkonu 4 m3/hod a maximálním objemem vyhřívané vody 6 m3.
Solární panely jsou nejčastěji umístěny v blízkosti bazénu, na plotě a ty největší např. na střeše.

Kam solární panel umístit?

Jak vybrat solární ohřev bazénu

Solární ohřev umístěte mimo bazén a na místo, kam dopadá nejvíc slunce. Nejlépe uděláte, když panel nakloníte ke slunci v úhlu 51 stupňů (některé solární ohřevy zakoupíte už se stojánkem).

V závislosti na počasí a objemu vody vám panel dokáže vodu v bazénu ohřát o 3 - 5 stupňů Celsia. Solární panel na noc odpojte ze systému, resp. uzavřete regulační ventil. Panel je v noci studený a zbytečně byste tak vodu ochlazovali.

Vodu v bazénu ohřeje i solární plachta a tepelné čerpadlo

Solární plachta ohřívá vodu a udržuje její teplotu. Je vyrobena z bublinkové polyetylénové plachty, takže bublinky působí při slunečním záření jako čočky. Solární plachta přes noc zamezuje teplotním ztrátám a zabraňuje odpařování použité bazénové chemie.

Kromě solárního ohřevu vám k ohřevu vody dobře poslouží i tepelné čerpadlo. S tepelnými čerpadly můžete až 80 % vydávané energie získávat z okolního vzduchu.

Vodu dokáže ohřát také bezpečnostní posuvná střecha, a to v průměru až o 6°C.

nahoru