0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 12:12 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Vana, sprchový box nebo kout? Poradíme s výběrem

Doba čtení: 4 min.
Vana, sprchový box nebo kout? Poradíme s výběrem

Koupelna je místem odpočinku a relaxace. Aby plnila svou funkci, je potřeba ji vybavit odpovídajícím zařízením. Zvolit při nákupu sprchový kout, vanu anebo praktický box? Pokud tápete a nevíte si rady s výběrem, jsou tyhle řádky určeny právě vám. Prozradíme, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými typy koupelnového vybavení, a jak postupovat při jejich nákupu.

Kam se hodí sprchový kout?

Sprchové kouty jsou praktické rovnou z několika důvodů. Nejen, že je jejich pořízení poměrně dostupné, také zaberou v místnosti minimum místa. Jsou proto vhodné do menších (třeba panelákových) koupelen, kde bojujete s každičkým centimetrem místa.
Když si navíc vyberete dobře, bude sprchový kout působit elegantním dojmem a vaší koupelně vtiskne luxusní ráz.

A jak na samotný výběr?

 • Typ konstrukce sprchového koutu:
  Pokud upřednostňujete odlehčený moderní design, vyberte si bezrámovou konstrukci složenou pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo ustavovacích profilů, kterými jsou skla přichycena ke zdi. Zajímavou alternativou jsou i půlrámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější variantou jsou ale sprchové kouty s rámy, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost.
 • Tvar a velikost sprchovacího prostoru:
  S ohledem na dispozici místnosti vybírejte také velikost sprchovacího koutu. Volit můžete mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem ve velikosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Pokud bojujete s místem, zaměřte se na kouty s posuvnými dveřmi.
 • Způsob otevírání dveří:
  Tady si můžete vybírat z posuvných dveří, které nezasahují do prostoru koupelny a tím šetří místo, zalamovacích posuvných dveří disponujících velkou šířkou vchodu, otočných pivotových, které se z velké části otevírají do prostoru a pantových. Ty se otevírají do prostoru, případně u otočných profilů dovnitř i ven.

Jak vybrat sprchový kout

Kam se hodí sprchový box?

Na rozdíl od sprchového koutu je sprchový box kompletním sprchovým koutem se vším všudy a stačí ho jen napojit na rozvody a odpad. U sprchového koutu se často nevyhnete stavebním úpravám. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára. Počítejte ale s vyšší investicí.

Co zohlednit při výběru?

 • Správný rozměr a tvar:
  I zde můžete zvolit posuvný systém otevírání dveří nebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky se různí stejně jako typ konstrukce a zasklení. I v tomto případě může velikost sprchového boxu začínat na rozměrech 75 x 75 cm a propracovat se až k obřímu provedení 90 x 200 cm. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili.
 • Design a typ konstrukce:
  Celkový design sprchového boxu ovlivňuje z nemalé části typ konstrukce. I zde můžeme doporučit odlehčenou bezrámovou konstrukci, konstrukci pyrámovou anebo klasickou. Důležité je také rozhodnutí týkající se sprchové vaničky. Volit můžete mezi tou mělkou, z níž se lépe vstává a je tak určen zejména pro starší jedince, nebo vaničkou hlubokou, která může částečně nahrazovat klasickou vanu.

 • 
			Jak vybrat sprchový kout
 • 
			Jak vybrat sprchový kout
 • 
			Jak vybrat sprchový kout
 • 
			Jak vybrat sprchový kout
 • 
			Jak vybrat sprchový kout
 • 
			Jak vybrat sprchový kout

Kam se hodí vana?

Vany obecně umisťujeme do větších koupelen (zejména těch v rodinných domech), které disponují dostatkem prostoru. Kromě klasických van samozřejmě existují i ty s atypickou konstrukcí, které dokážou perfektně bojovat s nedostatkem místa.

A jak takovou vanu vlastně vybírat?

 • Dispozice koupelny:
  Před zahájením výběru vany se ujistěte, že po jejím umístění v koupelně zůstane dostatek místa pro pohyb a zároveň nedojde ke zbytečnému zabrání prostoru pro umyvadlo, koupelnový nábytek a jiné doplňky.
 • Materiál:
  Neméně důležitým aspektem je také materiál, z něhož je vana vyrobena. Trh dnes nabízí nespočet vanových materiálů, od akrylátu, přes smaltovanou ocel, až po kámen či dokonce sklo. Dnes patří ke standardu akrylát, vynikající svou dlouhou životností a praktickou odolností. Zároveň je také tvarově flexibilnější a má výborné vlastnosti, které moderní spotřebitelé žádají.
 • Tvar vany:
  Dnes se setkáte s nepřeberným množstvím van nejrůznějších tvarů a velikostí, včetně mnoha způsobů umístění odtoku a vodovodní baterie. Samotný výběr by měl podléhat vašim preferencím, ale také možnostem koupelny. Na výběr máte vany obdélníkové, oválné, rohové a asymetrické. Ty nejnáročnější uživatele jistě zaujmou vany hydromasážní.

Jak vybrat sprchový kout

Jak namontovat sprchový kout s vaničkou

Někdo se rád "naloží" do vany, někdo si rád ve sprchovém koutě užívá hlasitého zpěvu. Nejen pro příznivce sprchového koutu tu máme video návod z projektové dílny HORNBACH, jak si sprchový kout do koupelny instalovat a ...více

nahoru