Poradenství

6 tipů, jak vybrat zdivo a cihly na stavbu

6 tipů, jak vybrat zdivo a cihly na stavbu

Cihla je stále ještě tím nejobvyklejším stavebním zdivem. Jaké vůbec existují druhy stavebních cihel a jak se zpracovávají? Máme pro vás ucelený přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli při výběru správných cihel znát.

Pálená cihla je klasikou

Plná cihla pálená

Pálená cihla pálená, anebo krátce cihla, je nejstarším umělým stavebním kamenem. Základními materiály pro výrobu pálených cihel je hlína, částečně jíl, písek a šamot.

  • Děrované cihly slouží pro snížení hmotnosti a lepší tepelnou izolaci.
  • Příčně děrované cihly (děrování svisle ke styčné ploše) lze použít jako únosnou vrstvu.
  • Podélně děrované cihly (děrování vodorovně ke styčné ploše) nemají tak dobrou únosnost.
  • U lehkých příčně děrovaných cihel se pomocí příměsí vytvářejícími pórézní strukturu dosahuje zvýšené tepelné izolace při současném snížení hmotnosti. Ty představují typickou cihlu venkovních zdí při stavbě domu.

Jak vybrat zdivo a cihly na stavbu

S porobetonovou cihlou je radost pracovat

Tvárnice, tvarovky a deskyz pórobetou

Tento poměrné lehký, minerální stavební materiál nabízí snadné zpracování. Vyznačuje se vysokou pevností, což ho činí plně použitelným pro tvorbu zdiva. Rovněž se používá na stavbu venkovních i vnitřních stěn a také lehkých příček, stropů a střech. Porobetonové cihly jsou dokonce ideální na individuální výstavbu interiéru, jelikož tento materiál nabízí univerzální možnosti zpracování.

Jak vybrat zdivo a cihly na stavbu

Betonové cihly do každé zahrady

Stavební betonové cihly

Plné betonové cihly se používají při stavbě dekorativních zdí. Používají se např. při stavbě zahradních zdí nebo stavbě schodiště na zahradě.

Jak vybrat zdivo a cihly na stavbu

Lehké betonové cihly mají výborné vlastnosti

Pemzové cihly nebo keramzitové bloky

Lehké betonové cihly sestávají z cementu, příměsí jako pemza nebo keramzit a vody. Cihly mají vysoké tepelně izolační vlastnosti a jsou vhodné pro zdivo všeho druhu, stropy a také venkovní stěny. Jsou k dispozici jako duté tvárnice, plné cihly a plné tvárnice.

Jak vybrat zdivo a cihly na stavbu

Vápenopískové cihly na hrubou stavbu

Plné cihly, děrované cihly a tvárnice

Vápenopísková cihla se používá v hrubé stavbě na příčkové zdi či venkovní zdi, nabízí vysokou zvukovou izolaci, a je proto vhodná pro oddělení dvou části stavby. Vytváří dobré klima v místnosti, u venkovních stěn nicméně vyžaduje tepelnou izolaci.

V podstatě platí, že čím silnější je zeď, tím tenčí může být tepelná izolace. Díky systému péra a drážky lze cihly dobře zpracovat bez použití malty pomocí styčných spár.

Stavební cihly pro systémové stěny

Lehké pálené cihly nebo lehké betonové cihly

Velkoformátové lehké pálené cihly nebo lehké betonové cihly se zabudovanými přídavnými tepelně izolačními vrstvami se používají pro omítnuté venkovní stěny s vysokou tepelnou izolací.

Jak vybrat zdivo a cihly na stavbu