Návod

Jak vyměnit kuchyňskou pracovní desku

Jak vyměnit kuchyňskou pracovní desku

Není divu, že vaše kuchyňská pracovní deska vypadá tak, jak vypadá. Každý den je vystavena vysoké zátěži. Řešením je její výměna! Dejte své staré kuchyni nový lesk.

Na tento projekt budete potřebovat

Krok za krokem

01

Uvolněte šrouby a starou kuchyňskou pracovní desku odstraňte.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku

TIP

Výběr pracovních desek je opravdu velký. Nejjednodušší bude, když si necháte desku uříznout přímo v HORNBACHu.

02

Ve většině případů je však nutné desku na místě přizpůsobit např. šikmé stěně. Přeneste nepravidelný průběh stěny pomocí dřevěného špalíku a tužky na pracovní desku a podél vyznačené linky ji zařízněte. Nyní můžete desku přisunout přesně ke stěně.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
03

Nejprve musíte stanovit přesnou polohu výřezu. Před řezáním si ještě jednou ověřte rozměry. Pro správné nasazení pilového listu vyvrtejte v jednom rohu požadovaného výřezu otvor o velikosti 10 mm.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
04

Nyní mírně přitlačte na pilu a ostrým pilovým listem vyřízněte potřebný otvor. Dbejte při tom na to, aby horní okraje pracovní desky nepraskly.

Na kulaté výřezy použijte speciální zařízení na kruhové výřezy, které patří k příslušenství děrovky. Pilu pak můžete vést v požadovaném průměru jako kružítko.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
05

Máte-li všechny potřebné výřezy hotové, je třeba řezné hrany ošetřit proti vlhkosti. Naneste na řeznou plochu proužek silikonu a rozetřete ho japonskou stěrkou.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
06

Položte pracovní desku a upevněte ji kovovými úhelníky či ještě lépe speciálním spojkami (složenými z horního a dolního dílu) na spodní skříňky.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
07

Dolní část spojky připevněte na spodní stranu pracovní desky a horní část na boční stěnu spodní skříňky. Pak oba díly na sebe nasaďte a zašroubujte. Toto spojení lze kdykoliv opět povolit.

Pracovní deska se často montuje přes roh. Musíte tedy části desky spojit pod úhlem 90°. Toto spojení se provádí speciálním řezem obou částí desek (A a B). Tyto řezy vám zhotovíme v oddělení přířezu dřeva ve vaší nejbližší prodejně HORNBACH.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
08

Spojení se provádí také pomocí spojovacího profilu. Tím se spojovací místo přemostí. Desky lze na spojení připravit také pomocí šikmého řezu

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
09

Pracovní desku položte a přišroubujte k dřezu. Na přechody mezi pracovní deskou a dřezem použijte ukončovací profily. Nosné a krycí profily přiřízněte na přesnou délku. Na vnitřní i vnější rohy existují speciální profily. U této metody není třeba používat šikmý řez.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku
10

Nosný profil přiložte těsně ke stěně. Předem si vyvrtejte do pracovní desky otvory na šrouby (pro šrouby 3 x 20 mm použijte vrták 2 mm). Po přišroubování upevněte krycí profil a konce uzavřete tvarovanými profily.

 Jak vyměnit kuchyňskou desku

Jak namontovat kuchyňský dřez

Starý dřez dosloužil? Přivezli jste si do kuchyně nový? Tak to pro vás máme skvělý video návod z projektové dílny HORNBACH, ve kterém vám ukážeme, jak kuchyňský dřez namontovat.