0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 01.12.23 v 3:23 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak a čím zavlažovat zahradu

Jak a čím zavlažovat zahradu

Zelené trávníky a kvetoucí záhony dokážou dělat velkou radost. Aby vaše zahrada vypadala v létě dobře, musíte ji řádně zalévat. Ukážeme vám, jak to jednoduše a spolehlivě funguje.

Jak a čím lze zahradu zavlažovat?

Jste-li zvyklí mít v jedné ruce konev a v druhé zahradní hadici a chodit od jedné rostliny ke druhé, tak vězte, že existuje i rychlejší a méně stresující způsob, jak zahradě dopřát tu správnou vláhu. Pomocí zavlažovačů, postřikovačů a kapkové závlahy dostane zahrada to, co si žádá a vy budete mít víc času pro sebe.

Zahradní zavlažovače

Zavlažovač je připojen k zahradní hadici nebo k nádrži s čerpadlem a jemně zavlažuje trávník shora. Můžete jej také nastavit tak, aby se při kropení trávníku střídavě otáčel na stranu.

Se zavlažovačem můžete zavlažovat velké trávníky - až 350 m2.
Jak zavlažovat zahradu
Drahý zavlažovači trávníku, ach, bylo to s tebou tak hezké. Stále cítím tvé kapky na svých žíznivých květech. Bylo tak příjemné být s někým, kdo přesně ví, co potřebuji. Chybíš mi jako slunce v noci.

Výsuvný zavlažovač

Výsuvný zavlažovač je dobrou alternativou, zejména pokud hledáte neviditelný, ale účinný způsob zavlažování. Za své jméno vděčí tomu, že když zrovna nestříká, mizí v zemi.
Trysky jsou tlakem vody vytlačovány nahoru. Po vypnutí vody se schovají do svého pouzdra a jsou téměř neviditelné.
Výsuvné postřikovače stříkají bez velkého tlaku, a proto jsou vhodné pro všechny rostliny. Mohou kropit trávník, ale také zalévat plodiny a okrasné rostliny.

Proud lze nastavit a stříkat buď po celém obvodu, nebo v určitých úsecích. Tímto způsobem můžete zavlažovač umístit také blízko stěny domu. Pokud vhodně nastavíte trysku, stěna domu zůstane vždy suchá. Pokud zvolíte správný úhel, můžete stříkat i za roh.

Jak zavlažovat zahradu

Kapková závlaha

Pokud chcete mít jistotu, že každá rostlinka dostane dostatek vody, ale nechcete zalévat každou zvlášť, pak jste připraveni na kapkovou závlahu.
Je vhodná pro všechny plochy mimo trávník a zalévá zejména v blízkosti kořenů, a tedy šetrně. Voda totiž přitéká přesně tam, kam má.

Systém začíná základní jednotkou, která snižuje tlak a zároveň filtruje vodu.
K němu je připojeno rozvodné potrubí, které dopravuje vodu do požadovaných míst. Systém je všestranný, např. pro balkonové truhlíky, rostliny na terase, živé ploty a keře nebo pro květinové a zeleninové záhony a skleníky.

Při instalaci kapkové závlahy dbejte na to, aby na listy nedopadaly žádné kapky vody, a chraňte je tak před spálením sluncem.

Kapková závlaha je k dispozici v různých verzích. Kapkovou závlahu proto můžete používat na různých místech zahrady. Ujistěte se, že zvolíte přesně to, co potřebujete:

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Pro květiny nebo zeleninové záhony

  • Jak dlouhá je celková vzdálenost výsadby?
  • Kolik rostlin je třeba celkem zalévat?

  Kapkovou závlahu pro květiny a zeleninové záhony, malé výsadbové plochy a řádkovou výsadbu můžete nastavit pomocí cisterny nebo připojit k vodovodnímu kohoutku. Mlhové trysky jsou ideální pro zalévání nových sazenic.

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Pro hrnkové rostliny a balkonové truhlíky

  • Kolik květináčů chcete zalévat?
  • Jaký je průměr jednotlivých květináčů?
  • Jak dlouhá je celková zavlažovaná vzdálenost?
  • Je zde vodovodní kohoutek?

  Systém může být sestaven z různých komponent a mít několik větví. Je vybaven řadovými kapači a je ideální pro rostliny v květináčích a balkonové truhlíky.

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Kapková závlaha keřů, trvalek a živých plotů

  • Jak dlouhá je celková vzdálenost výsadby?
  • Kolik je celkem rostlin?

  Tento systém je ideální pro pokládku nad zemí pro malé až středně velké plochy. Pro zalévání živých plotů a keřů je nejlepší zvolit koncové kapače.

Klasický zahradní zavlažovací systém

Stará dobrá konev je obzvláště praktická, když chcete například rychle a jednoduše zalít jednotlivé květináče na terase. Od konve ke kvalitní zahradní hadici to ale máte už jen kousek. Zahradní hadice můžete kombinovat s různými nástavci - s postřikovači nebo zavlažovacími tyčemi.

U tohoto typu zavlažování je praktické, že máte plnou kontrolu nad tím, které oblasti zahrady dostanou kolik vody. Některé záhony tak můžete zalévat intenzivněji a jiné méně. Od určité velikosti zahrady má však i hadice své limity.

Jak zavlažovací systém naplánovat?

Abyste měli zavlažování zahrady dobře naplánované, měli byste si ho předem důkladně promyslet. Jinak vás to bude stát čas a peníze.

 • Nejprve si udělejte náčrtek, na kterém budou vyznačeny všechny plochy zahrady, ale také budovy a zejména vodovodní přípojky.
 • Všimněte si také míst, kde zavlažování není nutné.
 • Pak vypočítejte plochu v metrech čtverečních, kterou chcete zavlažovat.
 • Rozmyslete si, kolik zavlažovačů, postřikovačů a kapačů potřebujete pro svou oblast a kde.
 • Na plánu můžete zaznamenat různá zařízení a jejich polohu. Pak můžete také zjistit, kolik zařízení je k lince připojeno, a zabránit jejímu přetížení.

Kombinace různých zavlažovacích systémů

Různé způsoby zavlažování zahrady můžete samozřejmě kombinovat. Kapkovou závlahu můžete kombinovat s postřikovačem i výsuvným zavlažovačem. A i když se rozhodnete některé rostliny zalévat ručně, zbytek zahrady může být stále připojen k systému.

Automatické zavlažování zahrady

Pokud je váš trávník ve skvělé kondici i po vašem návratu z dovolené, a nemusíte každý den chodit sem a tam se zahradní hadicí a zachraňovat co se dá, tak jste pravděpodobně nastavili vše správně a automatický zavlažovací systém přináší jen samé výhody.

Automatické zavlažování pomocí zavlažovacího počítače

Řídicí jednotku pro zavlažování najdete mezi vodovodním kohoutkem a hadicí na vodu. Zavlažovací počítač je obvykle vybaven malým displejem, na kterém můžete naprogramovat zavlažování zahrady přesně podle toho, jak a kdy je to potřeba.

K dispozici jsou kabelové nebo bezdrátové řídicí jednotky pro plně automatické řízení libovolného počtu zavlažovacích linek. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač uložit několik různých nebo stejných zavlažovacích programů.

Bezdrátové zavlažovací systémy pracují s individuálně programovatelnými řídicími jednotkami, které jsou trvale připojeny k ventilům. Tímto způsobem lze na zahradě zavlažovat různé plochy.

Existují zavlažovací počítače, které jsou rádiově propojeny s měřičem půdní vlhkosti. Počítač vyhodnotí zaslané informace a samostatně nastaví potřebné zavlažování. Požadovanou dobu určíte sami.

Při jiném typu řízení zavlažování systém pravidelně měří výpar z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek. Na základě toho určuje potřebu vody pro rostliny. Tato metoda je velmi přesná a šetří obrovské množství vody.
Většina zavlažovacích počítačů je vybavena solárním článkem, z něhož čerpá provozní energii.

Smart home aneb chytrá domácnost

Zahrada se dá zalévat chytře

Chcete svůj zavlažovací systém posunout na vyšší úroveň? Pak se snažte zahradu zavlažovat chytře. Díky aplikaci nebo hlasovému příkazu se stanete pánem deště - ať už jste kdekoli.

Jste přes den v práci a přesto nechcete, aby vaše papriky na jižní straně uschly?Zalévejte podle plánu, díky senzorům a programům, ať jste zrovna třeba na druhém konci světa.


Chytré zavlažování zahrady umožňuje tohle a ještě mnohem více. Přemýšleli jste někdy o zavlažování zeleniny přímo ze sudu na dešťovou vodu nebo cisterny pomocí kapkové závlahy? S venkovní zásuvkou a čerpadlem do sudu na dešťovou vodu to již nebude problém.

Chytré zavlažování a zavlažovací zóny

Další varianta chytrého zahradního zavlažovacího systému nabízí možnost definovat na zahradě až šest různých zavlažovacích zón. Můžete tak dokonale reagovat na individuální potřeby rostlin a mít vše pod kontrolou.
Díky senzoru si můžete ušetřit zbytečné plýtvání. K zalévání můžete používat vodu z vodovodu i například z nádrže nebo sudu na dešťovou vodu.

Jak zavlažovat zahradu

Výhody automatického zavlažování zahrady

Největší výhodou automatického zavlažovacího systému je určitě úspora času. Pro chytré zavlažování zahrady však hovoří i další výhody:

 • Zavlažovací systém můžete připojit klasicky k vodovodnímu kohoutku nebo také k sudu na dešťovou vodu či jiným zdrojům vody.
 • Chytré zavlažování zahrady je účinné a šetří vodu - potřebujete až o 70 % méně vody.
 • Chytrý zavlažovací systém můžete používat všude, ať už jde o zahradu, terasu nebo balkon.

Přes zimu nechte SMART systémy odpočívat

Nezapomeňte na podzim včas uložit zavlažovací počítač nebo chytrý zavlažovací systém dovnitř. Chlad a mráz se mohou na chytrých zařízeních podepsat a způsobit vážné poškození.

Chytrá domácnost

Jak správně zavlažovat zahradu?

Trénujte rostliny

Rostliny příliš nerozmazlujte - v horkých dnech pak budou mít zvýšenou potřebu vody, kterou je obtížné uspokojit. Zalévejte proto jen tehdy, když je to opravdu nutné, tj. od začátku léta. Mnoho druhů rostlin můžete vycvičit, aby lépe přežily horké léto.

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Správné rostliny

  Co zahrada, to jiné podmínky. Pokud se vaše zahrada nachází v suché oblasti, neměli byste nutně volit rostliny, které potřebují hodně vody. Pokud je vaše zahrada vystavena silným větrům, měli byste zvolit i vhodné rostliny.

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Správná voda

  V závislosti na místě, kde žijete, obsahuje voda z vodovodu více nebo méně vápníku. V každém případě je tvrdší než dešťová voda. Proto je dešťová voda obzvláště vhodná pro zalévání zahrady. Kromě toho dešťová voda nic nestojí. Proč nepřipojit zahradní zavlažovací systém k nádrži na dešťovou vodu?

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Správné množství

  Nejprve zkontrolujte půdu po zalití. Pokud rostliny rostou již delší dobu, měla by být hloubka asi 20 cm. Nově vysazené rostliny potřebují více vody.

  Tip: Čím blíže k zemi zaléváte, tím méně vody se ztrácí. Je to proto, že voda, která nepronikne do půdy, ale smáčí rostliny, se z ní přímo vypařuje.

 • 
				Jak zavlažovat zahradu

  Správný čas

  Nejlépe je zalévat večer, v noci nebo brzy ráno. Voda se pak ihned neodpaří a může se vsáknout do hloubky.

  Hlavní doba zalévání: Od začátku května do poloviny září, v průměru každé 3 až 4 dny.

  Důležité: Nikdy nezalévejte na prudkém slunci! Kapky vody na listech mohou působit jako hořící sklo, takže rostlina utrpí popáleniny od slunečních paprsků.

Jak využít dešťovou vodu na zahradě

Pokud chcete pro zavlažování zahrady používat dešťovou vodu, máte v zásadě dvě možnosti.

1. Sbírejte dešťovou vodu do nadzemního sudu na dešťovou vodu.

2. Shromažďujte dešťovou vodu v podzemní nádrži.

Jak zavlažovat zahradu

Nadzemní sud na dešťovou vodu

Sudy na dešťovou vodu představují snadný způsob využití dešťové vody. Umístíte je vedle odtokové trubky žlabu a připojíte je k ní. Při každém dešti voda stéká do sudu přes lapač dešťové vody. Vodu do konve můžete snadno nalít pomocí zásuvkového kohoutku. Nebo můžete připojit čerpadlo a zavlažovací systém.


Podzemní instalační nádrž

Instalace podzemní nádrže nebo cisterny je o něco složitější, ale také účinnější. Dešťová voda se filtruje přes okapovou mřížku a shromažďuje se v plastové nádrži.

Na dně nádrže je u přívodního potrubí upevněno zařízení pro zklidnění přítoku. Voda přichází do nádrže bez průtoku. To znamená, že nedochází k promíchávání sedimentů ani jiných látek. Zařízení pro zklidnění přítoku navíc zajišťuje, že kyslík, který se do nádrže dostává s deštěm, se shromažďuje na dně. Voda tak zůstává stále čerstvá. K nádrži můžete připojit různé čerpací a zavlažovací systémy. Zalévání vás nebude stát ani korunu navíc.

Jak zavlažovat zahradu
Pokrytá plocha v m 2
(střecha, ze které stéká voda do nádrže)
100 m2 100-300 m2 100-500 m2 >500 m2 Velikost nádrže v litrech
<40 x 1000
60 x x 2000
60 x x 2000
60 x x 2100
80 x 3400
100 x x 4500
120 x x 4200
120 x x 4200
120 x 6000
160 x x 9000
>160 x 1200

Tip: Instalace vodní zásuvky

Pokud je vaše zahrada rozsáhlá a nechcete na ni pokládat dlouhou hadici, můžete instalovat zásuvku na vodu. Poté můžete vodu z nádrže do hadice přivádět potrubím. Je to praktické a téměř neviditelné.

Kruhový zavlažovač

Kruhové zavlažovače vypouštějí proudy vody z malých trysek a zároveň se otáčejí, takže zahrada je zavlažována rovnoměrně. U většiny kruhových zavlažovačů lze nastavit dosah. Pokud tomu tak není, můžete rozsah ovlivnit nastavením tlaku vody, tj. stupněm otevření vodovodního kohoutku.

Impulsní zavlažovač

Impulsní postřikovače stříkají vodu velmi daleko. Proud je neustále přerušován malou zátkou, aby nedopadal na zem příliš silně. Impulsní postřikovače mohou stříkat přes překážky, ale rostliny v bezprostřední blízkosti trpí silou proudu.

Výsuvný zavlažovač

Když se nepoužívají, téměř je nevidíte. Leží v podzemí. Jakmile se voda zapne, tlak vody vytlačí malé věže s tryskami z jejich skrytého pouzdra. Existují různé typy a velikosti postřikovačů v závislosti na požadovaném rozsahu postřiku.

Rozprašovací hadice

Z jemných otvorů v hadici vychází rovnoměrný proud. Dosah není dlouhý, ale kapky jsou malé, půda a rostliny jsou jemně smáčeny a půda není odplavována.

Víceplošný zavlažovač

Zde můžete nastavit různé typy zavlažování, takže víceplošný zavlažovač splňuje několik požadavků. Optimální pro malé zahrady s úhly a rozmanitou vegetací.

Maloplošný postřikovač

Maloplošné zavlažovače jemně zavlažují zahradní plochu do poloměru 40 cm s jemným rozstřikem vody. Květy a listy se nenamočí.

Zavlažovač

Výšku zavlažovače můžete přizpůsobit výšce rostlin. Trysky stříkají plochu pod úhlem 90°, 180° nebo 360°, dosah je až 3 m. Variantou je rotorový postřikovač.

Čtvercový zavlažovač

Vodní trysky vycházejí z vedlejších trysek jako ventilátor. Tlak vody způsobuje, že se zavlažovač kýve dopředu a dozadu, čímž vytváří obdélníkovou zavlažovací plochu.

Zásuvka na vodu

Funguje stejně jako elektřina - položíte zahradní zavlažovací trubku a na požadovaném místě připojíte vodovodní zásuvku. Nyní zde můžete kdykoli připojit zahradní hadici a okamžitě mít vodu. Kryt zabraňuje vniknutí nečistot.

Přívod vody

Pomocí těchto adaptérů můžete k jednomu vodovodnímu kohoutku připojit několik hadic.

Snímač vlhkosti

Do oblasti kořenů se vkládají čidla vlhkosti vyrobená z hlíny a plexiskla, která měří vlhkost půdy. Pokud je půda příliš suchá, zavlažovací systém dostane signál a začne zavlažovat. Jakmile je dosaženo předem nastavené hodnoty vlhkosti, zavlažování se opět zastaví.

Zavlažovací počítač

Zavlažovací počítače jsou k dispozici v různých složitých provedeních. Ovládají zavlažovací systém, přijímají signály z měřiče vlhkosti atd.

Časovač vody

Časovač vody funguje jako kuchyňská minutka. Ručně nastavíte určitou dobu zavlažování. Po uplynutí času se zavlažování automaticky vypne.

Základní jednotka

Základní jednotka, která se zavěsí mezi kohoutek a potrubí, filtruje vodu a chrání jemné trysky před nečistotami. Snižuje také tlak vody.

Kapací trysky

Kapací trysky podle svého názvu dávkují vodu po kapkách. V závislosti na systému mohou být připojeny na konec hadice nebo vloženy někde uprostřed. Aby se trysky neucpávaly, je třeba do hadice dále dopředu nainstalovat filtrační kus. Voda se neodpařuje tak rychle, protože se dostává přímo do půdy. Půda není odplavována a listy a květy zůstávají suché. Vhodné také pro květinové truhlíky.

Připojení

Pro rozvětvení vedení jsou k dispozici přípojky ve tvaru kříže a ve tvaru písmene T. Za roh vede L-kus. Spojky se používají k jednoduchému prodloužení potrubí a uzavírací ventily lze použít k dočasnému uzavření potrubí, a tím i částí systému. Pro připojení hadic s různými průměry jsou k dispozici příslušné redukční spojky. Na koncích jsou umístěny těsnicí zátky.

Korálková hadice/kapací hadice

Materiál hadice je záměrně porézní, takže trvale vylučuje malé kapičky, které udržují okolní půdu neustále vlhkou. Voda se neodpařuje tak rychle, protože se uvolňuje přímo do půdy. Půda není odplavována a listy a květy zůstávají suché.

Korálkové nebo kapací hadice jsou k dispozici se speciálními samouzavíracími kapači pro neviditelnou instalaci pod zem nebo v jednodušší verzi pro pokládku nad zem. Mezi kohoutkem a odkapávací hadicí je připojena zahradní hadice. Vhodné i pro květinové truhlíky.

nahoru