0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 01.12.23 v 5:28 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

5 tipů, jak vybrat zahradní hadici

5 tipů, jak vybrat zahradní hadici

Pokud si často a rádi vychutnáváte siesty na zahradě, měli byste znát pár základních tipů pro její udržování. Vůni, svěžest a barvy vaší zahrady ovlivňuje kvalita půdy a její zavlažování. Jak vybrat správnou zahradní hadici, v jakém množství a kdy je nejúčinnější dopřát vašemu kousku ráje na zemi potřebné doušky vody, se dozvíte v našem přehledu.

Jak poznat dobrou a špatnou zahradní hadici?

Hadice by měla být ohebná a stabilní. Neměla by se lámat ani trhat, měla by vydržet teplo i chlad a nebýt přitom příliš drahá.

Dobrá zahradní hadice má tyto kvalitativní vlastnosti:

 • Pohyblivost: Nejdůležitější vrstvou hadice pro pohyblivost a tvárnost je tkané armování. To zajišťuje, že hadice je tvárná, odolná vůči tlaku a tvarově stabilní, nepřetáčí se ani se neláme.
 • Stabilita a odolnost proti namáhání, např. při silném přetlaku: To, jak stabilní hadice je, závisí především na kvalitě materiálu a také jeho kombinaci.
 • Odolnost proti povětrnostním vlivům: Hadice, které jsou celý rok venku, musí odolat silným výkyvům počasí. A pokud to nedokáží, rychle se na nich vytvoří trhliny či póry.
 • Ekologický materiál

Jak vybrat zahradní hadici

Z jakých materiálů se zahradní hadice vyrábějí?

Vysoce kvalitní zahradní hadice jsou vyrobeny z několika vrstev. Díky tomu jsou pevné, do určité míry odolné proti mrazu a dobře ohebné. Hadice vyrobené z vláknem vyztuženého plastu jsou sice levnější, ale mají tendenci se lámat. Lehce ohýbat se začnou až když je venkovní teplota nad deseti stupni. Lepší je tak vybírat hadici z gumy i přesto, že je těžší a dražší. Výhodou je, že se neláme a je tvárná.

Hadice se odlišují také svou odolností vůči tlaku. Tato hodnota je uvedena na obalu a běžně se pohybuje kolem 20 barů při 20 °C.

Zahradní hadice se většinou skládají ze tří vrstev:

 • vnější plášť
 • tkaná vložka
 • alespoň jedna vnitřní vrstva

Vnější plášť a vnitřní vrstva jsou většinou vyrobeny z PVC. Tento materiál je buď nový či neobsahuje barium, kadmium ani olovo. Nebo se jedná o recyklovaný materiál, který je v maximálním možném smyslu osvobozený od cizích těles. Kvalita materiálu se může, zejména u recyklovatelného materiálu, velmi lišit.

Alternativním materiálem je syntetický kaučuk (EPDM). Tyto velmi pružné flexibilní gumové zahradní hadice jsou nicméně velmi drahé. Materiál lze vyztužit pěnou či různými příměsemi. Existují také zahradní hadice ze smíšeného materiálu.

Nejdůležitější vrstvou zahradní hadice je tkané armování. To zajišťuje, že hadice je flexibilní, tvárná, odolná proti tlaku, tvarově stabilní, nepřetáčí se a neláme. V závislosti na účelu a kvalitě existují nejrůznější druhy armování. Maximální nároky splňují příčné armování nebo spirálovité pletené tkaniny.

Jak vybrat zahradní hadici

Potřebujete kratší nebo extra dlouhou zahradní hadici?

V HORNBACHu si jednoduše uříznete vámi požadovanou délku zahradní hadice přímo v hadicovém centru.

 • 29 hadic, 9 druhů, různé velikosti.
 • Od termo hadice až po potravinové hadice.
 • Zahradní hadice, jezírkové hadice, čisticí hadice, sací hadice.
 • Potravinové hadice pro gastronomii neobsahující ftaláty.

Jaké příslušenství pro zahradní hadice pořídit?

Zahradní postřikovače a zalévací tyče

Konec zahradní hadice určuje, jaké dávky vody budou zahradu osvěžovat. Zahradní postřikovače a zalévací tyče mají různé funkce. Dá se s nimi zavlažovat, zalévat, jemně kropit a dostat se i na obtížně přístupná místa.

Vozíky na hadici

Vozíky na hadici umožňují úsporné skladování zahradní hadice. Na vozík se hadice navíjí pomocí kliky. Hadice je na bubnu vozíku navinutá mrknutím oka. Vozíky na hadice můžou být opatřeny i takovými vychytávkami, jako je přípojka proti ohnutí hadice, rám zaručující vysokou stabilitu nebo stopku proti odkapávání vody.

Držáky na hadici

Držáky na hadici jsou jednoduchým řešením, jak uskladnit zahradní hadici. Pomocí nástěnného držáku na hadici můžete hadici navinout a zavěsit na zeď. Držáky na hadici se vyrábějí z kovu nebo plastu. Kovový držák je robustní a má oproti plastové variantě delší životnost.

Vedení hadice

Dalším praktickým pomocníkem pro zavlažování je vodicí prvek. Ten zabraňuje tomu, abyste hadici při pohybu po zahradě vláčeli skrze záhony.

Zavlažování a hnojení v jednom

Praktickou věcí je automatický přimíchávač hnojiva do zavlažovacího systému. Má velký plnící otvor s indikátorem stavu naplnění, ventil pro vyprázdnění před příchodem mrazů resp. před naplněním tekutého hnojiva.

Jak vybrat zahradní hadici

Kde a jak skladovat zahradní hadici?

Zahradní hadici byste měli skladovat nejlépe ve svinutém stavu tak, aby se nemohla zlomit. Existuje několik variant držáků na stěnu a hadicových bubnů, na které lze hadici navinout.

Jak vybrat zahradní hadici

Zahradní hadice se vám zlomila?

Nevyhazujte ji. Opravíte jí lusknutím prstu. Poškozené místo odřízněte a nové konce jednoduše spojte opravkou, tedy hadicovou spojkou. Hotovo, trávník můžete kropit dál.

Správný tlak vody

Před připojením hadice s několika zadešťovači k vodovodnímu kohoutu musíte vědět, jak vysoká je průtoková hodnota (hodnota spotřeby) vodovodního kohoutku.
Dá se to lehce zjistit.
Postavte pod kohoutek desetilitrovou nádobu a pusťte vodu naplno. Jak dlouho trvalo než se nádoba naplnila? Tak získáte hodnotu počtu litrů za sekundu.

Na 25 metrů připojeného vedení je nutné ještě připočíst sekundu navíc. Tuto hodnotu musíte přepočítat podle výrobce (někteří uvádějí průtokovou hodnotu zadešťovačů v litrech za sekundu). Důležité je, aby všechny zadešťovače, které jsou připojeny k jednomu vedení, dohromady nepřekročily průtokovou hodnotu vodovodního kohoutu.

Jak vybrat zahradní hadici

TIP

Nerozmazlujte své rostliny víc, než je zdrávo. Zavlažujte je až v okamžiku, kdy to bude nutné, přibližně na začátku léta. Jinak by pak měly v horkých dnech zvýšenou spotřebu vody. Velmi mnoho druhů rostlin tímto můžete trénovat, aby horká léta lépe ustály.

Tipy, jak zavlažovat zahradu

Osázejte zahradu správnými rostlinami

Vaši zahradu byste měli osázet rostlinami podle toho, kde žijete. Například v suchých oblastech se nedoporučuje vysazovat rostliny s velkou spotřebou vody.

Správná voda

Co takhle promyslet připojení zavlažovacího zařízení na nádrž s dešťovou vodou? Oproti vodě kohoutkové totiž neobsahuje chlor a při používání nedochází k zasolování půdy. Tato varianta je nejen levná, ale hlavně šetrná k přírodě.

Jak uchovat dešťovou vodu

Na skladování zachycené dešťové vody se používají speciální barely a sudy na dešťovou vodu. Dešťová voda by měla být uskladněna na chladném místě a neměla by být vystavena přímému slunečnímu záření. V nabídce najdete sudy na dešťovou vodu plastové s víkem i bez víka nebo sudy s kohoutem.

Správná doba

Zavlažujte ve večerních hodinách, v noci a brzo ráno. Voda se tak hned nevypaří a pronikne do hloubky. Hlavním obdobím zavlažování je začátek května až polovina září a zavlažovat by se mělo každé tři až čtyři dny.

Správné množství

Po zavlažení byste měli půdu nejprve prozkoušet. Měla by být nasáklá vodou do hloubky cca 20 cm. A nezapomeňte, že nově vysazené rostliny potřebují více vody.

Jak vybrat zahradní hadici
nahoru