0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 04.12.23 v 10:00 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

14 nejčastějších chyb v zahradě

14 nejčastějších chyb v zahradě

Lidé svou zahradu často neřeší koncepčně, z nadhledu. Při návštěvě zahradnictví koupí to, co zrovna kvete, jindy zase udělají kus cesty odněkud někam. Ani neví proč, ale v zahradě se necítí dobře, chybí pocit soukromí, kontakt s nebem, se zelení.

Léta už lidem naslouchám, vidím, které nejčastější chyby opakují. Stále častěji se také setkávám s lidmi, kteří mají rádoby hezkou, možná dokonce nejhezčí zahradu v ulici, ale oni sami cítí, že to pořád není ono. Že jim při pobytu v ní NĚCO chybí. Jaké jsou nejčastější nešvary českých zahrad?

Ferdinand Leffler

Nekoncepčnost

Zahradu můžete realizovat po částech, ale vždy podle předem připraveného konceptu. Jinak vznikne směska nesourodých koutů, které způsobí, že vám v zahradě není dobře a že se pobytu v ní podvědomě spíš bráníte.

Špatná volba rostlin

Zahradnictví nabízejí nevhodné druhy, navíc často přehnojené, aby krásně vypadaly, zrovna když si je kupujete. Na zahradě vám však už tak dobře prosperovat nebudou. Základem zahrady bývají trvalky, které ve výloze zahradnictví uvidíte málokdy, ale právě ony výraz zahrady podrží.

Trávník a živý plot z tújí

Takový koncept – trávník a túje – to není zahrada. Prostoru chybí stromy i trvalkové patro – a hlavně chybí důvod, proč se tu zdržovat.

Chybějící motiv

Ozeleníte si prostor kolem domu, ale nevytvoříte si v něm podněty, proč do něj vstupovat. V zahradě tak nakonec jenom plejete a pracujete. Zahrady jsou ale pro život, umějí dodat to, co potřebujeme – odpočinek i aktivitu.

Plachetky

Rostlinám škodí, půda pod nimi „nežije“ a kořeny rostlin zahnívají. Proti zaplevelení používejte kůru nebo štěrk.

Barvené mulčovací kůry

Kůru používejte na první dva roky jako prevenci proti zarůstání plevelem – ale jemnou a v přírodní barvě. Nehodí se k dekorování zahrady, pozornost má patřit rostlinám a prostoru jako takovému.

Stromy „podle pravítka“

Současná rodinná zahrada potřebuje strom v přirozeném tvaru, vícekmeny – žádné pečlivě zastřižené koule na kmínku.

Přílišná pestrost

Nenakupujte podle toho, co v zahradnictví zrovna kvete. Zahrada se vám za rozvážný výběr odmění harmonií a pohodou.

Umělé materiály

Na trhu je jich spousta. Plast, který se tváří jako dřevo. Beton, který se tváří jako kámen... Nepředstírejme. Když používáte beton, přiznejte jeho šedivou barvu a strukturu. Plast ať je plastem a kámen kamenem.

Jak postavit dřevěnou terasu

Dřevěná terasa je tím pravým místem, kde si užijete pohodu letních dnů. Dřevo navíc dodá terase přírodní a venkovský ráz a je příjemné na dotek. Vytvořte si útulné zákoutí nejen pro letní grilování. S video návodem z p ...více

Chybné oplocení

Člověk si leckdy myslí, že je skvělý architekt a plot používá jako příliš výrazný výtvarný prvek. Méně je více! Plot je součástí výrazu celé ulice.

Přehnaná symbolika

Japanizující a jiné výrazné symbolické prvky do české zahrady nepatří. Symboly české zahrady jsou ovocný sad, trvalková zahrádka a plaňkový plot.

Špatné osvětlení

V zahradě mnohdy bývá málo světel nebo ve špatném designu a barvě. Zkuste si reflektor v zahradě představit jak přes den, tak po setmění. Osvědčily se decentní nízké sloupky, které se skryjí do záhonů. Nerezu se raději vyhněte: jeho povrch je nápadný a poutá na sebe nežádoucí pozornost. Do zahrady se hodí světelný zdroj v teplých tónech: pozor na solární světla, která většinou mají studené spektrum.

Špatně umístěné vodní prvky

Představte si vířivku v zahradě s koženkovým krytem, který si k ní většina lidí kupuje – tak totiž opravdu bude po většinu roku vypadat. Také bazén mívá často výrazné (a rušivé) zastřešení. Takové prvky schovejte dál do zahrady a obklopte je zelení.

Nevhodný nábytek

Těžký pseudoratanový nábytek před okny obýváku brání výhledu do přirozeně krásné zahrady. Volte nábytek elegantní, subtilní a raději v přiznaných materiálech.

TIP:

„Toužíte po praktičtější a útulnější zahradě? Navrhněte si ji sami pod Ferdinandovým vedením v online kurzu Žijte ve své zahradě. Kurz je vhodný pro všechny zahradní situace, ať už si zakládáte zahradu novou nebo rekonstruujete tu stávající. Ukázky zdarma a další informace na www.zijtevesvezahrade.cz

před a po
nahoru