0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 08.12.23 v 1:05 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

3 tipy pro správnou izolaci domu

3 tipy pro správnou izolaci domu

Kvalitní a trvalá izolace vám zajistí spokojený a ničím nerušený život. A nemusíte se kvůli tomu zamykat doma a nevycházet mezi lidi. My máme na mysli jinou izolaci. Izolaci proti ztrátě tepla přes střechu, podkroví, okna nebo sklep.

Proč izolovat?

Pokud není dům dostatečně izolován, ztrácí se mnoho energie na vytápění. A naopak, pokud je izolace špatná, místnosti v létě nezůstávají chladné, ale při silném slunečním záření se velmi rychle zahřívají.

Nezateplený dům spotřebuje na 1 m² obytné plochy 4 až 6krát více tepla než dům zateplený podle moderních norem EnEV (nařízení o úsporách energie).


Ve špatně izolovaném domě je to stále 2 až 3krát více. To se však jasně projevuje i finančně. Díky dobré izolaci můžete ušetřit energii a peníze a zároveň udělat něco pro životní prostředí.

Roční tepelné ztráty v rodinném domě bez tepelné izolace a s tepelnou izolací

Jak izolovat dům

1. Nenechte teplo unikat

Základním pravidlem k zateplení je, že tepelná izolace musí být provedena bez přerušení a bez tepelných mostů. Pokud je to možné, skrze zateplení by neměly vést prostupy a pokud ano, tak musejí být perfektně řešeny, bez tepelných úniků.

Je samozřejmostí, že ruku v ruce se zateplením jde i vzduchotěsnost, což je zrovna u prostupů a složitějších konstrukčních řešení velmi důležité.

Teplo může unikat nejen prostupem tepelnou izolací z důvodu nedostatečné tloušťky či kvality tepelné izolace. K úniku tepla dochází i z důvodu netěsnosti spojů mezi částmi zateplení či špatně utěsněných míst, kolem prostupů a v napojování tepelné izolace na ostatní konstrukce domu.

Tvrzení, že větší tloušťka zateplení je mnohem dražší, se nezakládá na pravdě. Pokud při stejné ploše navýším tloušťku, tak je to jediná položka, která stojí víc peněz. V celkovém rozpočtu to pak už neudělá markantní změnu v nákladech.

Neznamená to tedy, že jednou taková tloušťka zateplení přijde na jednou takové peníze. Ostatní komponenty zateplení totiž zůstanou ve stejném množství – to se týká kotvících prvků, lepidel, stěrek, perlinek a omítek.

V dnešní době je obzvlášť kladen důraz na ekologickou stránku tepelných izolací a jejich zdravotní nezávadnost. Tu deklarují certifikáty od výrobců, potvrzené státními zkušebními úřady.

Kvalita tepelné izolace

K posouzení kvality tepelné izolace domu je zapotřebí součinitel prostupu tepla stavebních prvků, nazývaný také U-hodnota (dříve K-hodnota).

Typ Velmi špatné Špatné Střední Dobré Velmi dobré
Střecha ≥ 1,00 0,60 0,30 0,22 ≤ 0,15
Pevná zeď ≥ 1,50 0,80 0,40 0,30 ≤ 0,20
Okno 5,20 3,50 1,80 1,40 ≤ 1,20
3 tipy pro správnou izolaci

Kompletní tepelná izolace

Obecným a základním pravidlem je kompletní tepelná izolace domu. Částečné zateplení jen některých konstrukcí je sice také znát, ale celková přináší markantně vyšší úspory. Jelikož je každý dům jiný z pohledu konstrukčních řešení, tak neexistuje jednoznačné pravidlo na tloušťku použitých tepelných izolací.

Pokud se budete ubírat nízkoenergetickým až pasivním směrem, tak se u obvodových stěn pohybují tloušťky tepelných izolací běžně kolem 300 mm a u střech kolem 400 mm v návaznosti na použitý druh tepelných izolací, které mají odlišné hodnoty prostupu tepla.

Investice do izolace domu znamená:

 • větší komfort bydlení v domě díky příjemnému teplu v zimě nebo chladu v létě,
 • nižší náklady na energii,
 • ochrana klimatu prostřednictvím zachování zdrojů,
 • zachování nebo dokonce zvýšení hodnoty domu.

Zejména v době rostoucích nákladů na energie roste význam energeticky úsporných budov. To se projeví zejména při pronájmu nebo prodeji nemovitosti. Tržní hodnota domu s relativně nízkými náklady na energie je vyšší než hodnota špatně izolovaného domu. I zde se tedy vyplatí investice do tepelné izolace domu.

Izolace domu zahrnuje mnoho různých oblastí, například:

 • Izolace střechy - zvenku nebo zevnitř - od izolace vlastní střechy až po izolaci stropu horního patra.
 • Zateplení fasády
 • Izolace roletových boxů
 • Izolace stropu sklepa

Na trhu existují tři základní druhy tepelných izolací:

 • polystyreny
 • skelné vaty
 • kamenné vlny

Z pohledu zateplení se však nejedná jen o obal domu, je třeba také perfektně izolovat dům zespodu, oddělit ho od terénu, aby teplo neunikalo právě tudy. K tomu to se dnes používají moderní podsypové materiály například v podobě keramzitu.

2. Vyberte správný izolační materiál

Jeden věří matce přírodě, druhý průmyslu, pokud jde o izolaci domů. Oba nabízejí různé materiály pro izolaci domu. Je důležité, aby zvolený materiál nebyl hořlavý nebo alespoň nehořlavý.

Musí být také prodyšný, aby se dům "nepotil", protože i v létě musí mít na sobě "zimní bundu".

Ne všechny izolační materiály, které lze použít v interiéru, jsou vhodné i pro venkovní izolaci. Při renovaci proto před výběrem izolačního materiálu věnujte pozornost doporučené oblasti použití.

Před výběrem byste si také měli položit následující otázky:

 • Měl by izolační materiál pouze udržovat teplo v domě, nebo také zajišťovat zvukovou izolaci a chránit před teplem v létě?
 • Máte v souvislosti s renovací zvláštní ekologické požadavky na materiál?
 • Kolik by měla stát tepelná izolace domu?
 • Kde by měl být izolační materiál použit a jsou na něj kladeny nějaké zvláštní požadavky?

Obzvláště rozšířené a oblíbené: pěna a minerální vlákna

Tuhé pěnové desky z EPS (známé jako polystyren) se používají v mnoha stavebních a renovačních projektech. Důvodů je několik. Tento materiál na bázi ropy je lehký, odolný, má vysokou izolační hodnotu a snadno se s ním pracuje - jinými slovy je ideální pro tepelnou izolaci domu.

Minerální vlna se také často používá jako izolační materiál při renovacích. Při izolaci střechy mezi krokvemi se s ním snadno pracuje. Používá se však také k izolaci fasád. Vyrábí se buď ze skla, nebo z kamene.

Jak izolovat dům

Přírodní izolační materiály jako alternativa

Jako tepelnou izolaci lze použít len, konopí, dřevo nebo celulózu, ovčí vlnu, a dokonce i rákos, aby se zlepšil energetický stav domu. Přírodní materiály mají obvykle o něco nižší izolační hodnotu než syntetické nebo minerální izolační materiály. Na druhou stranu jsou udržitelné. Přírodní izolační materiály zpravidla nemají dostatečnou odolnost proti vlhkosti ani proti ohni.

Izolace pro případy nouze

Jsou místa na domě, kde izolační materiály musí hodně vydržet: například stálou vlhkost, mikroorganismy, dokonce i tlak půdy, kterému musí některé izolační materiály odolat. Tyto materiály musí být vhodné pro tzv. kontaktní oblast se zemí. Musí mít nejen vysokou izolační hodnotu, ale také odolávat všem těmto dalším požadavkům. Pro takové případy nouze jsou vhodné například: Minerální izolační materiál pěnové sklo (Foam Glass) a syntetický izolační materiál extrudovaný polystyren (XPS).

Foukané izolační materiály - bezpečné vyplňování dutin

Zavřete to, je tam průvan! Zejména staré stropy nebo dvouplášťové zděné stěny starých domů mají dutiny, které je třeba vyplnit, aby se zlepšila tepelná izolace. Pro tento úkol v rámci renovace existuje celá řada foukaných izolačních materiálů - od sypkého polystyrenového granulátu přes minerální vlnu nebo SLS 20 až po celulózové vločky nebo přírodní vlákna. Foukaná izolace je vhodná pro izolaci střech, půdních prostor, podhledů, sklepů a zdiva s dvojitým pláštěm.

Protože se technologie izolací neustále vyvíjí, doporučujeme vám vždy sledovat nejnovější informace. Neváhejte se obrátit na naše pracovníky ve vaší prodejně.


V této tabulce najdete přehled nejběžnějších izolačních materiálů a jejich vlastností.
Jak izolovat dům
Izolační materiál Vlastnosti Skupina tepelné vodivosti
EPS Nehořlavé a nehořlavé kapání. Neobsahuje CFC, HCFC a HKFW, neobsahuje formaldehyd a je otevřený difúzi.
V případě požáru se mohou uvolnit toxické látky. Vhodné pro WDV.
032-040
Minerální vata Nehořlavý, snadno se nanáší. Difuzně otevřené a odolné proti plísním, hnilobě a škůdcům. Vhodné pro ETICS.
Skelná vata Nehořlavý, snadno se aplikuje. Difuzně otevřené a odolné proti plísním, hnilobě a škůdcům. Vhodné pro ETICS.
XPS Speciální desky z tuhé pěny. Nehořlavé, odolné proti hnilobě, nestárnoucí. Ideální pro základní izolaci díky své speciální odolnosti. 030-040
Základní izolační deska/obvodová deska Tyto speciální desky jsou nehořlavé, odolné proti hnilobě, stárnutí a díky své speciální odolnosti jsou ideální pro základní izolaci z tuhé pěny.
Polyuretanová pěna (PUR) Obsahuje především polyisokyanát. Univerzální materiál, odolný proti stárnutí, plísním a hnilobě, nehořlavý, nehnije. V případě požáru se uvolňují toxiny, není recyklovatelný, vhodný pro ETICS.
Konopná vlna Dobře izoluje proti teplu zvenčí, a to i v létě. Ošetřeno protipožárním prostředkem, který je zdravotně nezávadný. Přirozeně odolné proti napadení škůdci a plísněmi, běžně hořlavé, klimaticky neutrální výroba. Novější výrobky jsou vhodné pro ETICS. 040
Izolace z ovčí vlny Otevřený difúzi, reguluje vlhkost, přirozeně nehořlavý. Normální hořlavost, pohlcuje zvuk, vysoká paropropustnost, snadno zpracovatelný, šetrný k pokožce, do značné míry odolný proti hnilobě, nevhodný pro ETICS.
Pěnové sklo Pěnové sklo je vyrobeno ze 60 % z odpadního skla, zbytek je přírodní hornina; pěnové sklo je rozměrově stabilní, nehořlavé (třída stavebního materiálu A1), vysoce odolné proti tlaku, vodotěsné a parotěsné, tj. NEDÝCHÁ ("nedýchá"), odolné proti škůdcům a kyselinám, bez freonů, HCFC a HFC. Vysoká spotřeba energie při výrobě. Vhodné pro ETICS.
Celulóza Získávají se z odpadního papíru, pro zlepšení protipožární ochrany se přidává cca 12 % síranu hlinitého a soli bóru, běžně hořlavé (stavební materiál třídy B2). Není nosný, proto je použitelný pouze v interiéru.
Len Vyrábí se z vláken původního lnu, která jsou spojena bramborovým škrobem, a jako zpomalovač hoření je přidána přírodní boritá sůl. Difuzně otevřený, reguluje vlhkost, normálně hořlavý (stavební materiál třídy B2), pohlcuje zvuk, snadno se zpracovává. Odolnost proti napadení škůdci díky přírodním hořkým látkám. Nevhodné pro ETICS.
Izolační panely z rákosu Skládá se z rákosu ležícího těsně vedle sebe, bez dalších přísad, nosný, tuhý a běžně hořlavý (stavební materiál třídy B2), vhodný pro ETICS. 065
Vláknocementové desky V dnešní době jsou samozřejmě bez azbestu! Panely jsou nabízeny v mnoha barvách a strukturách. Mohou dát starým fasádám vzhled designového domu. Odolný proti hnilobě a korozi, vysoká odolnost proti nárazu a otřesům, povětrnostním vlivům a světlostálý nátěr, nenáročný na údržbu, odolný proti hnilobě a korozi, nehořlavý (stavební materiál třídy A2), vhodný pro ETICS. 050-060
Dřevovláknité izolační desky (HFDP)/měkké vláknité desky (WF) HFDP se skládá z dřevních vláken jehličnatých dřevin. Zdravotně nezávadné, protože další přísady jsou přísně omezeny. Dobré zvukově izolační vlastnosti, dobrá absorpce vlhkosti, normální hořlavost, vhodné pro ETICS. 040-050
Kokosové rohože Kokosová vlákna se získávají z kůry kokosových ořechů. Prvotřídní stavebně biologický izolační materiál: lze použít tam, kde se jinak používají pouze umělé izolační materiály, vysoce elastický, dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti, odolný proti hnilobě, difuzně otevřený, vyrovnává vlhkost, odolný proti vlhkosti, odolný proti opotřebení, rozměrově stálý a odolný proti hmyzu, trvanlivý a elektrostaticky nenabíjecí, běžně hořlavý (třída stavebního materiálu B2), vhodný pro ETICS.
Korek Šetrné k životnímu prostředí, odolné proti stárnutí, pohlcující zvuk a vysoce pružné, dobře akumulující teplo, prodyšné. Korek je odolný proti hnilobě a rozkladu, normálně hořlavý (stavební materiál třídy B2), vhodný pro ETICS. 045
Desky z křemičitanu vápenatého/minerální pěny Zcela bez vláken a nehořlavý, zároveň difuzně otevřený, odolný proti plísním, tlakově odolný, rozměrově stabilní. Skládá se z písku, hydratovaného vápna a cementu a lze ji bez problémů likvidovat společně se stavebním odpadem. Podobně snadno zpracovatelné jako pórobetonové panely, vhodné pro ETICS. 050
Jak izolovat dům

Vlastnosti izolačních materiálů podrobně

Součinitel prostupu tepla/hodnota U

Součinitel prostupu tepla je dán tepelnou vodivostí a tloušťkou použitých materiálů. Rozhodující roli hraje tepelné vyzařování a konvekce na povrchu.
Hodnota U se udává ve W/(m²K). Udává množství tepla, které projde jedním metrem čtverečním stavebního prvku za jednu sekundu, když je rozdíl teplot mezi vnitřním a vnějším vzduchem 1 K (Kelvin). Čím menší je hodnota U, tím lépe, protože skrz stavební prvek prochází méně tepla.

Tepelná vodivost

Čím lépe stavební materiál vede teplo, tím více ho uniká ven. Tepelná vodivost (λ) udává tepelný tok ve wattech (W), který prochází stavebním prvkem o tloušťce 1 metr (m) při rozdílu teplot 1 Kelvin (K). Má jednotku WmK. Například pro stavbu nízkoenergetického domu se doporučuje použít izolační materiál se součinitelem tepelné vodivosti pouze 0,035 W/mK při tloušťce izolace větší než 16 cm.

Součinitel tepelné vodivosti

Skupina tepelné vodivosti (WLG) udává propustnost materiálu pro tepelný tok. Čím menší je hodnota, tím lepší je tepelná izolace. To znamená, že při stejné tloušťce lze dosáhnout lepší tepelné izolace. To je důležité u starých budov s malou tloušťkou krokví.

Příklad: WLG 032 dosahuje zlepšení tepelné izolace o cca 9 % ve srovnání s WLG 035 o stejné tloušťce. WLG 035 dosahuje oproti WLG 040 zlepšení tepelné izolace o přibližně 14 % při stejné tloušťce.

Mimochodem: Čísla skupiny se vztahují k desetinnému místu čísla tepelné vodivosti: Materiál s tepelnou vodivostí 0,020 je ve skupině WLG 020.

Tepelná odolnost

Tepelný odpor (R), dříve 1/Λ, se měří v m²K/W a vzniká vydělením tloušťky vrstvy materiálu (d) tepelnou vodivostí (λ) => R = d/λ.

Tento odpor vzniká, když homogenní součástka nebo vrstva součástky odporuje tepelnému toku při rozdílu teplot 1 Kelvin na ploše 1 m² mezi jejími povrchy. Jedná se tedy o reciprokou hodnotu součinitele prostupu tepla.

Zvuková izolace

Zvukově izolační schopnost izolačního materiálu závisí především na jeho složení. Platí zde pravidlo: čím je struktura materiálu (např. minerální vlny) otevřenější a pružnější, tím lepší je zvuková izolace.

Protipožární ochrana

Chování stavebních materiálů při požáru se dělí na Eurotřídy A1 až F. Třídy požární ochrany A1 a A2 označují nehořlavé izolační materiály. Třída požární ochrany B označuje izolační materiály, které jsou v podstatě hořlavé (B1 = těžko hořlavé, B2 = normálně hořlavé, B3 = snadno hořlavé).

3. Pusťte se do zateplování

Izolace střechy

Pokud střecha není správně izolovaná, může se ztratit mnoho energie na vytápění. Vysvětlíme vám různé způsoby izolace střechy při renovaci, různé izolační materiály a poradíme vám, jak utěsnit střechu pomocí fólií a pásek.

Izolace střechy zevnitř

Z vnitřní strany můžete použít následující způsoby izolace střechy. To šetří energii a znamená to, že nemusíte nejprve odstraňovat střešní krytinu.

Izolace stropu horního podlaží

Rozlišuje se zde izolace nezastavěného a zastavěného podkroví. Je to proto, že izolační materiály musí splňovat zcela jiné požadavky.

Izolace nezastavěných podkroví

Pro všechny, kteří nevyužívají podkroví jako obytný prostor, je zateplení stropu horního patra finančně zajímavé. Je to proto, že jen stropem se ztrácí přibližně 25 % celkových nákladů na vytápění budovy.

Pokud se podkroví nevyužívá jako obytný prostor, je možné levně zaizolovat strop horního podlaží pomocí stropní plsti. Při izolaci stropu horního podlaží se izolační materiál pokládá na podlahu, přičemž je třeba zajistit, aby stropní konstrukce měla dostatečný difuzní odpor, který zabrání kondenzaci a vzniku plísní.
V případě dřevěných trámových stropů je často nutné instalovat parotěsnou fólii, která chrání dřevěnou konstrukci, zatímco masivní betonové stropy se obvykle obejdou bez dodatečné parotěsné vrstvy.

Izolační materiály by měly být buď neprošlapané, nebo na některých místech zakryté deskami, aby se po podkroví dalo občas chodit. Další rouno chrání izolační materiál před znečištěním a poškozením.

Izolace přestavěných podkroví

Izolační desky odolné proti stlačení jsou ideální pro izolaci horního patra přestavěných podkroví. Kombinují výhody pěší dostupnosti a izolace.
Kromě toho izolují zvuk a jsou také ideálním podkladem pro suché potěry ze sádrovláknitých desek nebo dřevěných desek. Díky tomu lze podkroví snadno využít jako úložný prostor. Pokládka tepelně izolačních desek při renovaci je jednoduchá a efektivní. Pokud chcete v podkroví bydlet trvale, měli byste se poohlédnout po izolačních deskách, které jsou vhodné pro trvalé zatížení.

Jak izolovat dům

Izolace mezilehlých krokví

Při izolaci mezi krokvemi se izolují pouze mezery mezi krokvemi. Jedná se o nejběžnější a nejjednodušší způsob izolace střechy. Často se volí pro následné přestavby střech. Upínací plsť je vyříznuta přesně na míru a jedna osoba ji může upnout přímo mezi krokve.
Vysoce kvalitní izolační materiály jsou lehké a pružné, přesto velmi stabilní a odolné proti sevření a pracuje se s nimi lépe než s běžnou skelnou vatou. Pokud je hloubka krokví příliš malá pro dosažení požadovaných izolačních vlastností, lze izolaci mezi krokvemi doplnit izolací pod krokvemi. Je nutné pamatovat na parotěsnou fólii, aby vlhkost a vlhkost nemohly způsobit škody.

Izolace pod krokvemi

Izolace pod krokvemi se obvykle používá jako dodatečná nebo dodatečná izolace. Je ideální pro dodatečné zesílení tloušťky izolace pod krokvemi, a to i při nízkých výškách krokví, a tím dosažení velkých izolačních účinků při renovaci.

Izolace pod krokvemi také snižuje tepelné mosty na krokvích. Kvalitní podkrokevní izolační materiály jsou vhodné i pro zvýšené požadavky na tepelnou izolaci, např. pro pasivní a energeticky úsporné domy. Bodují také pevností povrchu, možností upnutí a jednostrannou laminací skelným rounem. I zde je třeba myslet na parotěsnou fólii!

Izolace střechy zvenčí

Následující způsob izolace střechy spočívá v izolaci střechy z vnější strany, aby se snížily energetické ztráty.

Izolace nad krokvemi

U nadkrokevní izolace se izolace aplikuje z vnější strany nad krokvemi. Vzhledem k tomu, že střecha musí být kvůli tomu zakryta, vyplatí se izolace nad krokvemi zejména v případě, že se střecha stejně musí znovu pokrýt. Výhoda nadkrokevní izolace: U již upravených střech zůstává interiér při renovaci zcela nedotčen.

Instalace podkladové vrstvy

U všech metod je třeba počítat s tím, že vlhkost, vlhkost a studený vzduch mohou proniknout do střešní konstrukce nebo izolace a způsobit škody. Aby se tomu zabránilo, aplikuje se na studenou stranu, tj. na vnější stranu střešní konstrukce, podkladová vrstva. Zabraňuje ochlazování a pronikání vlhkosti do izolace zvenčí.

Skelná nebo minerální vata?

Tyto stavební materiály mají některé společné rysy, ale také se v důležitých ohledech liší. Porovnáme minerální a skelnou vlnu a probereme jejich zvláštní vlastnosti. Představujeme vám také zajímavou alternativu.

Vlastnosti Skelná vata Minerální vata Minerální vata Ultimate Isover
Teplota tání podle DIN 4102-17 Není k dispozici ≥ 1.000° C ≥ 1.000° C
Teplota při použití Kolem 400 °C Kolem 700 °C Kolem 700 °C
Pevnost v tlaku Nízká Vysoká Vysoká
Pružnost Vysoká:
je dodáván stlačený
Nízká Vysoká:
je dodáván stlačený
Hmotnost Lehký Těžký Lehký

Hydroizolace střechy pomocí fólií a pásů

Při izolaci střechy hrají důležitou roli fólie a pásky. Fólie ve formě parotěsných zábran a podkladních fólií zabraňují pronikání vlhkosti do střešní konstrukce. Správná lepicí páska je nezbytná k tomu, aby byla fólie vzduchotěsná i v místech překrytí.

Těsnost proti větru a ochrana proti vlhkosti

Vlhkost a studený vzduch mohou proniknout do střešní konstrukce nebo izolace zvenčí a způsobit škody. Aby se tomu zabránilo, aplikuje se na vnější stranu střešní konstrukce podkladová fólie. Zabraňuje ochlazování izolace a jejímu vlhnutí zvenčí.

Pokud nechcete střechu předělávat, je možné mezi krokve instalovat izolaci. Je důležité, aby bylo zajištěno zadní větrání. To znamená, že mezi dlaždicemi a izolací mezi krokvemi musí být 4 cm vzduchu. Při hloubce krokví 16 cm byste proto měli instalovat mezikrokevní izolaci o maximální tloušťce 12 cm.

V případě, že střešní krytina není podbitá, měla by být také neporušená a měl by být dodržen standardní sklon střechy, aby bylo riziko vniknutí vody (např. z ujetého sněhu nebo přívalových dešťů) poměrně nízké.
Střechu pravidelně kontrolujte.

Vzduchotěsnost díky parozábraně

Prodyšnost je pojem známý spíše z obuvi a oblečení než ze stavebních materiálů. Prodyšná klimatická membrána v šikmé střeše je obzvláště důležitá pro cennou stavební konstrukci vašeho domu.

Teplý a vlhký vzduch se může difuzí a konvekcí dostat z interiéru do střešní konstrukce a způsobit zde poškození konstrukce. Aby se tomu zabránilo, instaluje se na straně místnosti parozábrana.

Tím se zabrání pronikání vlhkosti z interiéru do střechy a izolace v zimě. V létě se membrána chová opačně: umožňuje, aby vlhkost, která uniká vlivem tepla, unikala z trámů.

Membrána tak zabraňuje zatékání z interiéru do exteriéru, udržuje střechu stále vzduchotěsnou a zajišťuje příjemné vnitřní klima. Vlhké konstrukce stále bezpečně vysychají - takže nejen vaše střecha může "dýchat".

Vzduchotěsnost díky těsnicím manžetám

Průniky v plášti budovy, např. kabely, trubkami, kanály a větracími průřezy, představují zvláštní výzvu pro tepelnou izolaci i ochranu proti vlhkosti. Vysoce kvalitní vzduchotěsnicí manžety jsou ideální pro trvalé a rychlé utěsnění těchto míst v plášti budovy.

Jsou odolné proti roztržení, voděodpudivé, odolné proti stárnutí, trvale pružné a lze je bez problémů používat i při vysokých teplotách. Lepicí límec má také mimořádně vysokou lepicí sílu, průchodka je odlehčená. Kromě toho lze těsnicí manžety instalovat bez použití nářadí.

Izolace fasády

Vnější stěny domu tvoří velkou plochu. Možné tepelné ztráty jsou proto velmi vysoké. Izolace fasády udržuje energii v domě, a tím šetří náklady na energii. Izolace domu je jedním z nejúčinnějších energeticky úsporných opatření při renovaci.
Dobře izolovaná fasáda má další pozitivní účinky:

 • příjemné vnitřní klima díky ochraně před horkem,
 • průvan se snižuje,
 • tržní hodnota domu se zvyšuje,
 • vizuální vylepšení domu pomocí různých omítek, textur a barev.

Zejména ve starých budovách je potenciál obrovský. Kvůli energetickým ztrátám potřebují některé budovy na vytápění přibližně třikrát více energie než nové budovy.

Výhody zateplené fasády

Instalací kompozitního tepelně izolačního systému (ETICS) můžete ušetřit až 18 % energie. Další výhodou tepelné izolace jsou "teplé" stěny. Čím vyšší je povrchová teplota stěny, tím příjemnější je vnitřní klima. Pokud jsou stěny teplé, může být teplota v místnosti i o něco nižší - stále se cítíte příjemně, ušetříte další energii na vytápění a dlouhodobě snížíte znečištění CO2.

Stručné vysvětlení systému ETICS

ETICS je složený tepelněizolační systém pro izolaci vnějších stěn vrstvením různých, vzájemně sladěných komponentů:

 • Tepelně izolační vrstva z izolačních materiálů
 • Vyztužující vrstva
 • Dokončovací nátěr pro tvarování povrchu

Jako konstrukce vnější stěny musí tepelný plášť splňovat určité požadavky podle stavebních předpisů. Musí být samonosná, odolávat silám větru a snadno se vyrovnávat s velkými teplotními rozdíly. Vnější vrstva nesmí být náchylná k růstu plísní. Déšť ani rosa mu neublíží.

Dodržujte specifikace pro ETICS

Materiál použitý pro obytné budovy musí splňovat alespoň třídu požární ochrany B1 (nehořlavý). Kromě toho musí obklad dlouho vydržet, vypadat vhodně pro okolí (možné požadavky!) a mít také zvukově izolační vlastnosti.

Výměna oken

Zateplujete fasádu a máte stále stará okna? Okna se špatnými izolačními vlastnostmi také způsobují velké ztráty energie na vytápění. Zvažte, zda byste v rámci zateplení domu neměli investovat také do nových oken.

Roletové boxy jsou často velkou mezerou v izolaci fasády, která vede k tepelným ztrátám a vzniku plísní. Proto byste je měli také zateplit a případně renovovat.

Zateplení a izolace sklepa

3 tipy pro správnou izolaci

Proč izolovat strop suterénu?

Nevytápěné suterénní místnosti, které nejsou izolované, přenášejí chlad do místností nad nimi. Podlaha v přízemí je proto nepříjemně chladná. Teplo z vytápění se z přízemních místností doslova uvolňuje do chladného suterénu. Řešením je izolační vrstva pod stropem suterénu.

Příjemnou teplotu podlahy v přízemí zajišťují izolační desky z minerální vlny, tuhé pěny, dřevovlákna nebo celulózy. Pro kutily jsou ideální izolační desky, které se lepí na strop. Jednodušší už to být nemůže. V případě klenutých stropů a velmi nerovných stropů suterénu nebo v případě použití nelepených izolačních desek je nutné instalovat podkladní laťování. Izolační desky se jednoduše upnou mezi latě a poté se zakryjí sádrokartonem nebo dřevěnými deskami.

Nejenže budete mít nohy v teple, ale také ušetříte spoustu energie. S příkladnou tloušťkou izolace 8-10 cm ušetříte až 10 % energie na vytápění. To znamená, že investice by se vrátila za pouhé 3 až 4 roky.

Existují různé způsoby, jak bezpečně připevnit izolační desky stropu suterénu ke stropu:

Polystyrenové desky s lepicí pěnou: Polystyrenové desky s perem a drážkou lze snadno, čistě a úsporně připevnit ke stropu a pomocí lepicí pěny. Lepicí pěna se nanáší po celém obvodu a uprostřed izolační desky v pruhu o tloušťce asi 6 cm. Desku pak lehce přitiskněte ke stropu - ale silně na ni neklepejte.

Polystyrenové desky s minerálním lepidlem: Polystyrenové desky s tupou hranou nebo s perem a drážkou se ke stropu připevňují minerálním lepidlem. Malta se na desky nanáší metodou okrajových perliček - to odpovídá 40 % částečného lepení. Poté dlaždice vyrovnejte se stropem. K vyrovnání nerovností lze použít další lepicí body. Dlaždice s perem a drážkou lze k sobě ukotvit mírným zatlačením.

Minerální vata s minerálním lepidlem: Izolační desky z minerální vlny jsou vyrobeny z přírodní suroviny a jsou obzvláště odolné proti roztržení. Ke stropu se připevňují pomocí minerálního lepidla. Za tímto účelem se lepidlo nejprve nanese v tenké vrstvě a zapracuje se do povrchu (tzv. press-filling). Poté se lepidlo nanáší mokré za mokra a dlaždice se tlakem poklepou na strop sklepa.

Zateplení vnější stěny suterénu nebo sklepa

Pokud má být sklep vytápěn, je nutné izolovat stěny suterénu. Při izolaci vnějších stěn sklepa směrem k zemi je třeba použít speciální izolační materiály, které nehnijí, jsou odolné proti vodě, a tak zadržují zemní vlhkost a odolávají zemnímu tlaku. Aby půdní vlhkost nepronikala do stěn sklepa, měl by být kolem domu vždy položen drenážní systém.

Izolace vnitřní stěny sklepa

Pokud není možné izolovat vnější stěny sklepa, lze izolovat vnitřní stěny sklepa. Předpokladem je zcela suchá zeď. I malé množství vlhkosti nebo malá netěsnost může způsobit poškození konstrukce.
Požadavky na izolaci suterénu

Suchou nohou

Při rekonstrukci zejména starších domů bývá často problém s vlhkostí a plísněmi. Příčiny jsou v zásadě dvě: buď chybí izolace úplně, nebo je porušená. A jistě víte, že vlhké zdi přináší další potíže. Nepříznivě působí na stavební konstrukce, mohou poškodit stabilitu domu a také značně zhoršují mikroklima v interiéru.

Vlhkost je doslova živnou půdou pro vznik plísní a sní jdou ruku v ruce zdravotní potíže. Proto neotálejte a rychle se pusťte do práce.

Je potřeba řešit příčinu nikoliv následek. Otlučení vlhkých zdí a nanesení sanační omítky málokdy řeší problém. Účinným řešením je celková hydroizolace, neboli sanační omítka, která vytvoří nepropustnou bariéru. Mnoho lidí se tomuto kroku brání, protože se jedná o velmi výrazný stavební zásah.

3 tipy pro správnou izolaci

Hydroizolace zdiva je obvykle spojena také s izolací podlah. V současné době lze použít takzvané krystalizační stěrky. Ty fungují jako hydroizolační pláty, které se nanášejí na zeď stěrkou. Dokážou vodu úspěšně odizolovat.

Existuje ještě jeden poměrně neinvazivní postup – infuzní clona. Oba tyto způsoby jsou poměrně šetrné, ekonomické a také spolehlivé.

Někdy naopak pouze stačí opravit střechu. V případě, že se voda sráží ve stěnách domu, pomůže časté větrání a nátěr chemickým prostředkem. Velmi vhodné je například Savo, které působí proti plísním.

nahoru