0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 29.11.23 v 16:57 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

4 otázky při výběru vodovodní baterie do koupelny

4 otázky při výběru vodovodní baterie do koupelny

Než si začnete vybírat koupelnovou vodovodní baterii, položte si následující 4 otázky. Pokud si na všechny odpovíte, vaše koupelna bude dokonalá. Jestliže u některé z otázek zaváháte, nevadí, my vám všechno rádi vysvětlíme.

Než půjdete nakupovat

  • Před nákupem si zjistěte velikost umyvadla či vany. Při koupi nevhodně zvolené baterie by, mimo jiné, voda mohla špatně stékat, např. mimo umyvadlo.
  • Kupte si nejlépe set umyvadlo + baterie, předejdete komplikacím, či vícenákladům např. za umyvadlovou výpusť.
  • Připlaťte si za kvalitu, protože nevýhodou levnějších modelů je jejich životnost. Srdcem baterie je kartuše, kde se mísí teplá a studená voda. Kartuše může být plastová nebo keramická. Levné modely baterií v ceně do cca 1 000 Kč mají obvykle plastovou kartuši, která se snadno opotřebuje. Začne se na ní usazovat vodní kámen, baterie začne prokapávat a její chod se začne zadrhávat. Opotřebení keramických kartuší je téměř vyloučeno, a proto je vždy lepší koupit kvalitní baterii s keramickou kartuší.
  • České unikáty ocení především majitelé starších nemovitostí či domácnosti v panelových domech.
  • České baterie100 mm rozteč (rozteč je vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně). Před rokem 1989 byla tato rozteč ve všech domácnostech ČR.
  • Dejte si pozor, všichni zahraniční výrobci dodávají pouze 150 mm rozteč. 100 mm rozteč koupíte výhradně od českých výrobců baterií.
  • Paneláková baterie, to je geniální spojení umyvadlové, vanové a sprchové baterie. Jedná se o jednu nástěnnou baterii s dlouhým ramínkem, které si podle potřeby otočíte buď nad umyvadlo, nebo nad vanu a obsahuje také přepínač na sprchu. Ale pozor, vyrábí se pouze se 100 mm roztečí.

4 otázky při výběru vodovodní baterie do koupelny

K čemu koupelnovou baterii potřebujete?

Budete baterii umisťovat na vanu, umyvadlo, bidet nebo sprchu? To je první krok, který vám příjemně zúží výběr.

Na trhu máme k dispozici 4 typy koupelnových baterií:

Kde koupelnovou baterii budete mít?

Je důležité vědět, zda budete vodovodní baterii instalovat na stěnu, přímo na vanu/umyvadlo/bidet nebo ji budete zabudovávat pod omítku či obklad. Záleží také na dispozicích vaší koupelny.

Vybrat si můžete ze tří typů baterií:

  • Nástěnná: umisťuje se na omítku, či obklad a nejčastěji se používá na vany, sprchy, případně umyvadla ke koupelně
  • Stojánková: instaluje se přímo na umyvadlo či bidet, kde se také nejčastěji využívá
  • Podomítková: technika baterie se schová za obklad, takže např. v sprchovém koutu získáte více místa a máte snazší údržbu baterie

4 otázky při výběru vodovodní baterie do koupelny

Jak chcete koupelnovou baterii ovládat?

Záleží na vás, jak chcete míchat teplou a studenou vodu a jaké jsou vaše požadavky na úspory. Zvolte si ze tří možných typů:

Termostatická

Díky zabudovanému termostatu si sami přednastavíte teplotu vytékající vody - doporučuje se 39 °C. Teplota vody je neměnná i v případě kolísání tlaku či teploty vody. Což oceníte např. v panelových domech, kde klesá teploty vody, jakmile si ji pustí více domácností. Pokud máte termostatickou baterii, je teploty vody stále stejná.

Její vlastnosti ocení také rodiny s dětmi - přednastavená teplota a pojistka, kterou je potřeba pro zvýšení teploty vody zamáčknout, snižují riziko opaření na minimum.

Nevýhodou je nevhodnost použití s průtokovým ohřívačem. V takovém případě hrozí riziko, že bude teplota vody nadměrně kolísat, zvlášť pokud pustíte vodu na více místech zároveň.
Díky úspoře vody i energie až 50 % se investice do termostatické baterie vyplatí po 1-2 letech užívání.

Pozor - prodává se pouze s roztečí 150 mm.

Páková

Tato vodovodní baterie plynule a snadno mísí vodu na požadovanou teplotu. Rychle jednou rukou navolíte teplotu i sílu proudu vody a tím snížíte spotřebu vody - zajistí vám úsporu 30-40 % stočného.

Velkou výhodou oproti dalším typům je její univerzálnost. Pákovou baterii můžete použít všude, tedy u kuchyňského dřezu, umyvadla, vany i sprchy.


Kohoutková

Vodu si mícháte sami otáčení kohoutků. Sáhnou po ní milovníci retro designu.

4 otázky při výběru vodovodní baterie do koupelny

Jak má koupelnová baterie vypadat?

Výběr koupelnové vodovodní baterie záleží výhradně na vás a vašem vkusu.


Základní pravidlo zní: zachovávejte oblé nebo naopak hranaté tvary v celé koupelně.


Pokud si vybíráte k umyvadlové baterii i sprchovou a další baterii, tak není třeba experimentovat – zůstaňte u stejné série od stejného výrobce.

4 otázky při výběru vodovodní baterie do koupelny
nahoru