0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 08.12.23 v 4:37 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

4 tipy, jak vybrat kuchyňský nábytek

4 tipy, jak vybrat kuchyňský nábytek

Je pro vás kuchyně takovým malým rájem na zemi? Ve spolupráci s odborníky z kuchyňského centra HORNBACH jsme pro vás připravili přehled toho, co vás při zařizování nejoblíbenější místnosti vašeho domova čeká a nemine.

Než začnete kuchyň zařizovat

Abyste si mohli svou novou kuchyň ušít sobě na míru, musíte vědět pár důležitých údajů. Tím nejdůležitějším je velikost prostoru. Když víte rozměry, můžete začít přemýšlet nad dispozičním řešením a pracovními zónami, tzn. kde budete připravovat jídlo a vařit, mýt nádobí a kam budete ukládat potraviny a zásoby.

S tím souvisí i to, kde máte rozmístěny odpady, zásuvky, do jakého materiálu budete upevňovat kuchyňské vybavení a jaké spotřebiče chcete používat.

Kuchyňské centrum HORNBACH

Celé plánování je o prostoru. V malé kuchyni budete chtít ušetřit každý centimetr, ve velké se omezovat nemusíte. Jestli si ale na zaměření netroufáte, určitě využijte služeb kuchyňského centra HORNBACH. Můžete si u našich odborníků objednat zaměření technikem a následnou vizualizaci vaší vysněné kuchyně.

Levnější nebo dražší kuchyň?

Položte si otázky. Chci si zařídit levnou kuchyň s tím, že materiály dlouho nevydrží, nebo raději investuji do dražších materiálů s dlouhou životností?

Pokud jste rozhodnuti pro levnější variantu, pak se poohlédněte po laminované dřevotřískové desce (LDT). Z ní jsou nejčastěji vyrobeny korpusy, doplněné o čela a dvířka s povrchovou úpravou, která nábytek chrání proti vhlku (fólie, lak). Výhodou je příznivá cena a odolnost proti vhlkosti. Mínusem je kratší životnost a rychlé opotřebení. Velmi levnou variantou je nákup tzv. sektorové kuchyně. Tyto kuchyně jsou dostupné pouze v daných kombinacích, nemůžete si tedy vybírat a kombinovat, a jsou osekané na to nejdůležitější.

Kvalitnější a dražší variantou jsou LDT korpusy s kvalitními dvířky a čely zásuvek z MDF desky. Tato dřevovláknitá deska se díky hustší struktuře dá frézovat. Můžete tedy vybírat z hladkého povrchu nebo vybroušeného dekoru. Materiál na první pohled připomíná dřevo. Chráněn je fólií, lakem, UV lakem. Výhodou tohoto materiálu je odolnost proti vlhku, oděru a tvarová stálost.

4 tipy, jak vybrat kuchyňský nábytek

Do kuchyně si můžete pořídit také linku z masivního dřeva. Počítejte ale s tím, že dřevo jako materiál reaguje na změny teplot, na vhlko atd.

Jednou z dalších variant je dýhovaná deska (DFD). Je to nosná dřevotřísková nebo MDF deska, na které je nalepena tenká vrstva dřeva. A v matném provedení vypadá skvěle.

Přední plochy můžete ladit do lesku i matu nebo spolu materiály kombinovat. Nábytek ve vysokém lesku, navíc v tmavých barvách, je docela nepraktický. Jsou na něm totiž vidět otisky a šmouhy. Praktičtější je matný vzhled.

Na skříňky použijte nábytkové hrany, které jsou vhodné k olepení všech částí nábytku. Nejen že tím doladíte kuchyňskou linku do detailu, ale zabráníte také pronikáním vlhkosti do okrajových částí a mechanickému opotřebení namáhaných částí.

Čím kuchyň zařídit?

Kombinovat a skládat skříňky, vybírat vzory, barvy čelních ploch a ladit k tomu úchytky je nedílnou součástí zařizování kuchyně. Pojďme se detailněji podívat , z čeho můžete vybírat.

U skříněk platí, že ve standardním provedení jsou připraveny s policemi ze stejného materiálu. Koupit si ale můžete i police skleněné nebo police osvětlené. Rozdíl je také v otevírání dvířek. Některá dvířka jsou vyrobena s tlumenými panty (tzn. v pantech je namontován tlumič, takže se pomalu zavírají) nebo bez tlumení jako klasické otevírání.

Osvětlení skříněk, kuchyňské linky a vestavné spotřebiče ve většině případů nejsou zahrnuté do ceny. Ostrůvky v prostoru kuchyně se skládají z dostupných skříněk nebo z druhu skříněk k tomu přímo určených.


Zásuvkové spodní skříňky

V těchto skříňkách najdete několik typů zásuvek. Zásuvky s částečným výsuvem, s kovovými boky a vodícími lištami jsou ty nejlevnější. Dražší variantou jsou zásuvky s výsuvem do 3/4. Oba typy zásuvek mají nosnost 25 kg.

Nejdražším typem je zásuvka s plným výsuvem a s brzdou, která se při zasunutí sama dovře. Ta má nosnost 50 kg.

Nejprodávanějším typem jsou zásuvky s plným dnem a zábradlím, nejlevnější jsou jen zásuvky s postranními dráty a nejdražší jsou s boky z tvrzeného skla.

4 tipy, jak vybrat kuchyňský nábytek

Skříňky spodní rohové

Tyto rohové skříňky se vyrábí v mnoha variantách. Mají uvnitř klasické police, výsuvné koše, kolotoče s drátěným košem nebo výsuvný systém LeMans, ve kterém každá z polic vyjíždí z rohové skříně zvlášť.


Otvírací skříňky spodní a horní

U těchto skříněk si můžete vybrat z provedení bez dvířek, s dvířky nebo se dvěma dvířky. Případně kombinaci zásuvky a dvířek.


Závěsné skříňky pro digestoře

Do skříněk s klasickými dvířky, paralelně výklopnými nebo skládacími můžete bez obav schovat odsavač par. Ten je možné koupit také přímo zabudovaný do skříňky.


Potravinové skříňky

To je spousta úložného prostoru pro zásoby potravin, zavařeniny a výslužky. Koupíte je s výsuvnými koši, dvířky, zásuvkami nebo i v dalších kombinacích. Špajz se do domácnosti vždycky hodí.


Spodní skříňky pro vestavné spotřebiče

Do tohoto oddělení patří skříňka pod vestavnou troubu, která má většinou jednu zásuvku pro ukládání plechů. Vestavnou myčku můžete zabudovat tak, že bude vidět originální ovládací panel. Skříňka má také přípravu na dvířka ve stejné barvě jako ostatní nábytek a myčku, která je pod nimi schovaná, můžete ovládat na dvířkách. Podobně můžete dvířka a zásuvky kombinovat i u dalších spodních, středních, vysokých nebo závěsných skříněk pro vestavné spotřebiče, např. pro ledničku, troubu nebo mikrovlnku.

Pamatujte

Pokud chcete umístit kuchyňské spotřebiče přímo do kuchyňské linky, musí být spotřebič určen jako vestavný.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
1234567

Další kuchyňské vybavení

Varné desky, dřezy, baterie a vestavné spotřebiče patří mezi základní kuchyňské prvky. Nedílnou součástí každé kuchyně je pracovní deska. Ty mohou být vyrobené z MDF desky, kamene, kovu, dřeva nebo skla. Pracovní desku vybírejte podle toho, jak často ji budete zatěžovat. Vydrží hodně, ale nevydrží vše. Skvělou vychytávkou jsou do pracovní desky zapuštěné zásuvky.
Pokud vám to prostorové možnosti dovolí, pak neváhejte a zkuste do prostoru začlenit i jídelní pulty a přídavné stoly.

Co se hodí mít v kuchyni po ruce?

Právě jste si zařídili kuchyň svých snů se spoustou úložných prostor na všechny ty kořenky, zásobníky, příborníky a další důležité drobnosti. Nezapomeňte si také osvětlit kuchyňskou linku! Dobře poslouží LED světla, bodovky nebo zářivky. Spoustu místa vám ušetří závěsné systémy a moderní odpadkové koše na tříděný odpad.

A co ještě nesmí chybět ve vaší kuchyni? No přece spousta vůní, barev a báječná atmosféra!

4 tipy, jak vybrat kuchyňský nábytek
nahoru