0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 13:04 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny

Doba čtení: 5 min.
6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny

Jak praví staré české přísloví – čistota půl zdraví. Čistá a funkční koupelna je základ každé domácnosti. Ať už bydlíte v klasickém paneláku či několikapodlažní cihlové zástavbě s původní koupelnou, neváhejte ani sekundu a pusťte se do její rekonstrukce. Poradíme vám, jak modernizace koupelny v panelovém bytě probíhá a na co si dát pozor.

Většina panelových domů byla postavena v 70. letech minulého století, a tak není divu, že jejich vybavení již neodpovídá dnešním standardům. Rekonstrukcí nebo renovací koupelny v panelovém domě získá byt okamžitě na atraktivitě i hodnotě a vy si navíc výrazně zlepšíte životní úroveň. I malá koupelna se může změnit k nepoznání a zároveň dobře sloužit svému účelu.

Stanovení rozpočtu na rekonstrukci koupelny

Než začnete, měli byste si rozmyslet, co od výsledku očekáváte a jakými finančními prostředky disponujete. Jednou ze zásadních položek rozpočtu je stanovení rozsahu modernizace koupelny, zda budete chtít částečnou či kompletní rekonstrukci. Jinak řečeno, co uděláte s bytovým jádrem.

Prostor mezi umakartovou stěnou a panelem totiž většinou ukrývá nevyužité místo. Vybouráním panelákového jádra získáte cenné centimetry navíc, díky čemuž můžete i ve stísněném prostoru úplně změnit dosavadní dispozici koupelny a WC.

6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny

Vybourat bytové jádro či nikoliv?

Likvidace jádra je prašný, časově náročný a finančně nákladný proces. Na druhou stranu jeho odstranění pomůže odhalit případné problémy, jako jsou například zatékání, plíseň, nevyhovující elektroinstalace anebo jiné skryté vady. Z tohoto důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav.

Pokud si na vybourání jádra netroufáte nebo chcete ušetřit, pro estetickou změnu si bohatě vystačíte s novým obkladem, voděodolným nástřikem, případně s kvalitní tapetou či fototapetou. Tento způsob se však z hygienického důvodu nedoporučuje.

Tip - co takhhle sádrokarton?

Jestliže je jádro v pořádku, nemusí se vybourat celé, stačí jej pouze „opláštit“ sádrokartonem. Pokud vám zatím tento materiál neříká pane, mrkněte na 8 způsobů, jak se sádrokartonem pracovat.

Ale pozor! Některé typy bytových jader nejsou ze statického hlediska na obití sádrokartonem přizpůsobené.

6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny

Co vše naplánovat a promyslet před renovací koupelny

Před samotnou renovací panelákové koupelny a toalety se vyplatí vybrat nové zařízení, obklady i dlažbu. Na některé produkty totiž může být až několikatýdenní čekací doba, takže by se vám přeměna koupelny mohla nepříjemně prodloužit.

Návrh se musí každopádně sladit se sanitárním zařízením a koupelnovým nábytkem i co se týče rozměrů, aby nenastala situace, že se vám do hotové koupelny nevejde vysněná vana nebo hydromasážní sprchový box.

Tipy na vybavení do koupelny

Nic nepodceňujte a raději si sepište veškeré změny, které byste chtěli ve vaší koupelně zrealizovat. Jestliže zatím nemáte konkrétní představu, projděte si třeba naše Tipy na vybavení do koupelny.

Konzultace s odborníky se vyplatí

Složitější rekonstrukce se vyplatí konzultovat s koupelnovým studiem či stavební firmou, která má zkušenosti s rekonstrukcemi panelákových bytů. Firma vám připraví projekt koupelny přesně na míru včetně nových rozvodů elektřiny a vody. U projektu většinou získáte zdarma také 3D vizualizaci, díky níž je možné přesně spočítat potřebné množství obkladů a dlažby.

Odborníci vám rovněž poradí, jaké náležitosti si musíte vyřídit. V prvé řadě musíte mít souhlas majitele domu s rekonstrukcí (tj. společenství vlastníků, družstva nebo obce).

Jestliže plánujete bourat bytové jádro bez zásahu do nosné konstrukce panelového domu, stačí vám stavební ohlášení. V opačném případě je nutné obstarat si stavební povolení.

6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny

Den D – realizace rekonstrukce

Nyní přichází na řadu nejdůležitější etapa. Kompletní přestavba koupelny vyžaduje demontáž bytového jádra, renovaci potrubí, různé stavební úpravy a natažení nového elektrického vedení.

Připravte se na to, že vás čeká i několik dní bez funkčního umyvadla a toalety. Hluk a prach je bohužel také součástí této fáze, stejně jako odvoz zastaralého vybavení a stavebního odpadu do sběrného dvora. Zanedlouho už vás ale bude vítat zbrusu nová a čistá koupelna, a to za tu chvíli nepohodlí stojí.

6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny

Elektrikáři se postarají o výměnu starých rozvodů za moderní, bezpečnou elektroinstalaci. Neváhejte využít možnosti posunutí nebo přidání nových elektrických zásuvek, vypínačů, osvětlení či ventilátoru. Nezapomeňte, že hotová elektroinstalace musí z důvodu bezpečnosti projít kontrolou kvalifikovaného revizního technika!

Pro vyzdění koupelny se v dnešní době nejčastěji používají lehčené tvárnice nebo sádrokartonové příčky. Následuje penetrační nátěr a obložení koupelny zvoleným obkladem a dlažbou.

Při výměně podlahy v panelovém domě se vyplatí investovat také do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, výmalbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnového nábytku a dalšího příslušenství, jako jsou například podpěrná madla či praktická sedátka.

Dokončení, úklid a hurá do nového!

Nakonec se provádí kontrola zapojení rozvodů, drobné úpravy a finální úklid. Pokud vám rekonstrukci koupelny a WC provádí najatá firma, kvalitu provedení doporučujeme kontrolovat průběžně.

Poslední třešničkou na dortu je doladění estetických detailů. Vystěhované věci a hygienické potřeby je třeba umístit zpátky, eventuálně nakoupit nové koupelnové doplňky, abyste mohli svou zmodernizovanou koupelnu uvést do provozu.

6 tipů pro rekonstrukci panelákové koupelny
nahoru