0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 20.04.24 v 3:14 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

8 užitečných tipů pro začínající akvaristy

8 užitečných tipů pro začínající akvaristy

Rozhodnuto - pořídíte si akvárium s rybičkami. Ale co teď? Kde začít? Sepsali jsme pro vás návod, který vám se vším pomůže. Uvařte si kávu, vezměte si k ruce poznámkový blok a jde se na to.

1. Pořiďte si pořádné akvárium

Rybám musíte zajistit takové podmínky, aby se jim hezky žilo a to v malém akváriu moc nejde. Potřebují dostatek prostoru, stejně jako my. Jestli jste někde už zaslechli radu: „Čím větší, tím lepší" - vezměte si ji k srdci a sáhněte minimálně po 60 l akváriu. Velká akvária přináší kromě spokojeného života rybiček i velké možnosti ve výbavě interiéru.

2. Najděte vhodné místo

Už máte vybrané místo, kam si svou novou pýchu v podobě akvária umístíte? Pozorně zkontrolujte, zda splňuje následující body:

  • Nesvítí sem přímé slunce.
  • Panuje zde klid.
  • Pokud akvárium umístíte na stolek nebo skříňku, ujistěte se, zda ho dlouhodobě unese.

3. Zvolte si správný tvar

Tvar akvária záleží především na vašem vkusu. Máme pro vás jen jednu praktickou radu: Při výběru myslete i na údržbu. Pokud si zvolíte akvárium spíš delší než vyšší, váš život bude jednodušší.
V případě, že vaším hlavním rysem nejsou významně dlouhé ruce, mohli byste mít problém se sázením rostlinek i s celkovou údržbou.

4. Vyberte si správný písek

Na tom, čím své akvárium “vystelete” možná záleží více, než tušíte. V případě, že sáhnete po nevhodném materiálu, rostliny ani rybičky vám za to nepoděkují. Proč? Na vině bude s největší pravděpodobností vápník. Ten by kvalitní výstelka dna obsahovat neměla.

TIP:

Proveďte octový test, odhalí vápník ještě před tím, než ho vložíte do akvária. Jak na to? Je to jednoduché: písek nebo štěrk vložte do octové vody a pozorujte, zda začne šumět. Pokud začne, poohlédněte se po jiném produktu.

5. Nepodceňujte další vybavení

Mysleli jste si, že pořízením akvária vše končí? Omyl. Aby se vašemu v akváriu dobře dařilo, neobejdete se bez dalšího vybavení:

  • akvarijní osvětlení
    Dostatek světla potřebují nejen rybky, ale především rostliny. Myslete i na ně a pořiďte do akvária podlouhlé zářivky, které zaručí potěchu oka i zdravý růst rostlin.
  • topné těleso
    Další položka na vašem nákupním seznamu bude topné těleso s termostatem. Na něm si jednoduše nastavíte, jaké teploty v akváriu potřebujete dosáhnout. Při nákupu sledujte, jak velkou nádrž je schopné těleso vytopit. Na každém akvarijním topení by to mělo být uvedené.
  • teploměr
    Teploměr vám poslouží pro kontrolu, jaké teplota aktuálně v akváriu panuje. Nezapomeňte, že se musí jednat o teploměr určený speciálně pro akvária.
  • filtr
    Kvalitní filtr je naprostou nutností, zajistí vám čistou vodu v akváriu. Zaměřte se především na filtry venkovní, mnohem lépe se udržují a v akváriu nepřekáží. A jak velký by měl být? Platí zde jednoduché pravidlo: Objem filtru by měl obsahovat zhruba 5 % vody v nádrži.
  • ostatní
    A tím ještě nekončíme, hodit se vám bude také odkalovací zvon s hadičkou, stěrka na řasy a síťka.

8 užitečných tipů pro začínající akvaristy

6. Zvolte vhodné rostlinky

Rostliny jsou nezbytnou součástí akvária, vypadají hezky a prospívají rybám, které zde žijí. Před samotným nákupem potřebujete získat dostatek inspirace, abyste zjistili, co přesně se vám líbí. Projděte:

  • weby věnující se akvaristice,
  • časopisy,
  • sociální sítě (Facebook, Instagram, Pinterest).
Vypište si názvy všech rostlin, co vám padnou do oka. To je ta zábavnější část. Až budete mít seznam hotový, sedněte si opět k internetu a pátrejte po tom, jaké podmínky pro život tyto rostliny potřebují. Dokážete jim je zajistit? Pokud ne, rostlinu ze seznamu vyškrtněte.

TIP:

Většinu věcí pořídíte bez problémů v kamenných obchodech, ale speciálně u rostlin doporučujeme nákup na internetu. A to z prostého důvodu - máte dostatek času si vše pečlivě pročíst a nastudovat. V klasické prodejně hrozí, že tam nebudou mít to, co hledáte a vy si koupíte něco jiného. Přece nepůjdete domů s prázdnou. Co se stane pak, možná už tušíte. Doma zjistíte, že zakoupené rostliny jsou náročné a vy se o ně nedokážete postarat. Zbytečně jste vyhodili peníze.

7. Vyberte si dekorace podle svého gusta

Teď zajásá vaše tvořivé já. Jdeme na nákup dekorací. Možností existuje celá řada a záleží jen na vaší fantazii. Ať už si do svého akvária umístíte nejrůznější kořeny, kameny nebo různé větvičky - vždy je před použitím vyvařte.

8. Najděte ty správné obyvatele

Konečně přichází na řadu to hlavní - samotné osazenstvo akvária. Ve vašem akváriu mohou najít domov nejen ryby, ale také například šneci a krevety.

V první řadě dejte pozor na to, aby v akváriu nebylo “přerybněno”. Dodržujte známé pravidlo, že by se v akváriu nemělo nacházet více ryb než je 1 cm ryby v dospělé velikosti na 1 litr. A od obsahu akvária nezapomeňte odečíst dekorace. Pak už vás čeká jen výběr vhodných druhů, zde budete muset opět zasednout k internetu nebo odborným knihám a vše si pečlivě prostudovat. Pro začátečníky se doporučují například paví očka nebo tetry neonové.

nahoru