0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 12:07 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

9 tipů, jak a čím zateplit fasádu

Doba čtení: 4 min.
9 tipů, jak a čím zateplit fasádu

Stavíte rodinný dům nebo chystáte rekonstrukci toho stávajícího? Pak jistě plánujete také zateplení fasády. Správně zvolený materiál přinese úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak s klimatizováním. Vhodným zateplením dokážete uspořit až 30 % nákladů.

Dva způsoby zateplení

Zateplení fasády můžete provést dvěma základními způsoby. Prvním z nich je kontaktní zateplení fasády a druhým zateplení provětrávané fasády.

Častěji používanou metodou zateplení je první zmíněná, protože je jednodušší na provedení a časově i finančně méně náročná. Pokud byste se rozhodli pro druhý zmíněný způsob zateplení, pak mějte na paměti, že provětrávaná fasáda oproti kontaktnímu zateplení dovolí domu "lépe dýchat" a také má o něco lepší zvukovou izolaci.

Kontaktní zateplení fasády

Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Vata vs. polystyren

Výhodou minerální vaty před fasádním polystyrenem je větší protipožární odolnost. Zajímavostí je, že dříve se jako přednost minerální vaty uváděla také její lepší tepelně izolační účinnost v porovnání s fasádním polystyrenem. Dnes ale tento rozdíl umazává tzv. šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, který má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty.

9 tipů, jak a čím zateplit fasádu

Než začnete zateplovat

Předtím, než se vrhnete na samotné zateplení fasády, připravte si odpovídající kvalitu podkladu. Podklad musí být suchý a čistý, zbavený všech (byť i nepatrných) částí staré fasády. To proto, aby na podklad izolace lépe přilnula.

Jakmile podklad očistíte, proveďte penetraci povrchu. Důvodem je lepší přilnutí podkladní a lepící vrstvy. Poté již následuje samotná montáž fasádního polystyrenu či minerální vaty.

Montáž zakládacích soklových lišt

Prvním krokem k zateplení fasády je montáž zakládacích soklových lišt, do kterých vložíte izolační desky. Izolační desky lepte na terče pomocí stěrkového tmelu a postupujte vždy odspodu, nahoru. Izolační fasádní desky byste měli dávat na vazbu, stejně jako třeba cihly.

Desky následně ukotvěte pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem. Na jeden metr čtvereční použijte alespoň 4 hmoždinky (ideálně více). Na rohy fasády použijte rohové lišty s perlinkou, která rohy zpevní a ochrání je před případným poškozením.

9 tipů, jak a čím zateplit fasádu

Přestěrkování

Přestěrkování provedete stěrkovým tmelem. Stěrkování provádějte odshora dolů v několika vrstvách. Pamatujte, že celková tloušťka stěrky musí dosahovat alespoň 3-5 mm.

Do stěrkového tmelu vložte perlinku a tmelem ji překryjte (ideálně o tloušťce 10 cm). Jakmile vyschne stěrková vrstva, můžete zahájit aplikaci omítky.

Aplikace omítky

Prvním krokem je nanesení penetrace pod omítku na stěrkovou vrstvu. Díky tomuto se zvýší přilnavost a zároveň sníží savost podkladu. Po penetraci zatmelte spáry kolem stavebních výplní (například okna, dveře). To provedete pružným akrylátovým tmelem. Posledním krokem je nanesení finální omítky.

Provětrávaná fasáda

Jestliže jste se rozhodli pro provětrávanou fasádu, pak vkládejte tepelně izolační materiál do připravených roštů. Rošt bude v tomto případě předsazen oproti zdi domu, čímž vznikne mezera, která zamezí pomocí proudění vzduchu vlhnutí stěn. Systém provětrávané fasády se skládá z nosného roštu, vzduchové odvětrávané mezery, samotného izolantu a obložení.

9 tipů, jak a čím zateplit fasádu

Obložení

Jako obložení se často používají OSB desky nebo různé fasádní desky z betonu, keramiky, ale třeba i kovu.

Protože jde o suchý proces, provětrávané zateplení fasády můžete aplikovat i v zimním období. Izolačním materiálem pro provětrávané zateplení fasády je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními i akustickými parametry a vysokou požární odolností.

nahoru