Návod

Jak nalepit mozaiku

Doba čtení: 5 min.

Práce s ním je jednoduchá, materiál se hodí do interiéru, do kuchyně, do koupelny a skvěle vypadá. Co je to? Obklad z mozaiky! Vyberte si mozaiky keramické, skleněné, kameninové, kovové nebo přírodní, nechte se inspirovat naším videonávodem z projektové dílny HORNBACH a pusťte se do práce.

Na tento projekt budete potřebovat

Krok za krokem

Pokud chcete nanést mezi stěnové obklady proužek mozaiky, postupujte následovně:

01

Naplánujte si mozaikové obklady tak, aby probíhaly např. symetricky za a pod sprchovou baterií. Můžete ale zvolit také jiné rozložení. Po utěsnění plochy naneste nejprve stěnové obklady, čímž si ušetříte prostor pro mozaikové obklady. Ideální je, pokud zvolíte šířku mezery podle velikosti mozaikového obkladu.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku

Mozaikové obklady nejsou obvykle tak silné jako stěnové obklady, a proto musíte do vynechaného prostoru zabudovat podkladovou vrstvu, která vyrovná rozdíly ve výškách. Jako podkladová vrstva se hodí např. stavební deska Jackoboard. Při výběru tloušťky desky zohledněte vrstvu lepidla pro stavební desku a drobnější ozubení hladicí lžíce na lepidlo pro mozaikové obklady.

Uřízněte stavební desky na šířku mezery. Položte ji na podložku a uřízněte desku podél rovné latě (rovnací lať) odlamovacím nožem. Pak ji stačí jen zlomit a kompletně rozříznout na dvě části pomocí nože.

Otvory na vodovodní přípojky vyvrtáte do desky pomocí vrtného věnce. Pak uložte desku do lepidla v mezeře.

02

Nalepte mozaikové obklady pomocí flexibilního lepidla na přírodní kámen. Rozmíchejte lepidlo podle údajů od výrobce v čisté nádobě. Použijte míchadlo na nízký počet otáček nebo spirálový míchač na vrtačce. Předem zabudovanou stavební desku Jackoboard nemusíte předem nijak ošetřovat, protože je už připravena. Naneste lepidlo ozubenou špachtlí se zubem o velikosti 3 mm v rovnoměrné vrstvě.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
03

Nyní uložte do lepidlového lože první mozaikový obklad. Pracujte zdola nahoru. Tkanina na zadní straně mozaikového obkladu přitom bude ležet v lepidlovém lůžku.

Rovnoměrně zatlačte obklad pomocí gumového hladítka do lepidla. Dbejte na to, aby povrch mozaikových obkladů lícoval v ukončení s okolními stěnovými obklady.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
04

U stavebních zátek vodovodních přípojek můžete nyní vyříznout potřebný prostor pro jednotlivé kameny z přebytečných mozaikových obkladů. Rozřízněte tkaninu na zadní straně pomocí odlamovacího nože. Mozaiku poté zasaďte do lepidlového lůžka.
V normálním případě postačí pro zakrytí prázdných míst u vodovodních přípojek zakrývací rozety baterie. Pokud by byly mezery příliš velké, můžete jednotlivé kamínky ještě naštípat na menší kousky pomocí štípacích kleští a zasadit je do mezer.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku

Pokud chcete obložit i oblast sprchového koutu, postupujte následovně:

05

Po utěsnění plochy nejprve naneste stěnové obklady, pak položte podlahovou dlažbu mimo prostor sprchy. V čisté nádobě rozmíchejte potřebné množství flexibilního lepidla na přírodní kámen.

Naneste lepidlo s vhodným ozubením na sprchový prvek.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku

Tip

Lepidlo ideálně naneste nejprve pouze na jednu část a poté na něj naneste mozaikové obklady. Takto budete moci po sprchovém prvku ještě chodit a pohodlně pracovat. Začněte nanesením mozaikových obkladů na jedné stěně a pracujte ve směru k odtoku.

06

Naneste první mozaikový obklad a vyrovnejte ho podle okraje. Podle druhu mozaiky můžete další obklady připojit beze spár. Uspořádání jednotlivých mozaikových kamínků je zvoleno tak, aby do sebe jeden do druhého zapadaly na ozub. Pomocí gumového hladítka můžete zatlačit obklad do lepidlového lůžka. Dbejte na to, aby nevyteklo lepidlo ze spár.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
07

Jednotlivé výplňové kamínky můžete upravit pomocí štípacích kleští. Nepravidelné hrany nepůsobí rušivým dojmem, ba naopak, dokonce se hodí do pokládkového vzoru.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
08

Nanášejte výplňové kameny do mezer tak dlouho, dokud nebude lepidlo ještě zcela zaschlé. Můžete také vyjmout jednotlivé kameny z přebytečných mozaikových obkladů a zasadit je do mezery.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
09

Mozaikové obklady jsou mimořádně vhodné na kulaté plochy. Pomocí flexibilních obkladů lze obložit téměř jakékoli zaoblení. Nejprve si změřte požadovanou šířku soklu sprchové vaničky. Vsuňte mozaikové obklady – pokud možno – až pod okraj vaničky.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
10

Uřízněte obklady pomocí odlamovacího nože na potřebnou šířku. Jednoduše rozřízněte tkaninu na zadní straně.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
11

U soklu sprchové vaničky z tvrdé pěny použijte disperzní lepidlo. To je již připraveno k použití. Lepidlo naneste na sokl sprchové vaničky ozubenou lžící. Použijte ozubení o velikosti vhodné pro mozaikové obklady - většinou se volí menší ozubení.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
12

Mozaikové obklady pak zatlačte jeden po druhém do lepidlového lůžka. Přitom nesmí vytéct ze spár ani kapka lepidla.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku
13

Počkejte s vyspárováním, dokud nebude lepidlo na dlažbu zaschlé. V čisté nádobě rozmíchejte spárovací maltu na přírodní kámen podle údajů od výrobce. Pro přesné a snadné dávkování můžete použít speciální dávkovací vědro. Na těch je uvedeno potřebné množství vody pro spárovací maltu nebo lepidlo na dlažbu.

Spárovací maltu naneste hladítkem na spárování na mozaikové obklady a vetřete ji do spár.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku

Až bude spárovací malta na povrchu světlá a matná, bude již zaschlá (ztuhlá) a bude možné ji omýt čistou vodou pomocí gumového hladítka. Po vyspárování odstraňte stavební ochranu nebo zakrytí ve středu odtoku sprchového prvku.

14

Přechod mezi stěnou a podlahou vyspárujete elastickým silikonem na přírodní kámen. Naneste silikon v rovnoměrné vrstvě a bez bublin pomocí vytlačovací pistole. Poté ho stáhněte hladítkem na spárování.

Jak nalepit mozaiku
Jak nalepit mozaiku

Jak obložit koupelnu

Zaslouží si vaše koupelna nové obklady? Víte, co všechno k tomu budete potřebovat a jak připravit místnost předtím, než začnete obkládat? S naším videonávodem z projektové dílny HORNBACH to zvládnete raz dva.