0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 31.05.23 v 12:45 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

7 tipů, jak ušetřit, když plyn a elektřina zdražuje

Doba čtení: 8 min.
7 tipů, jak ušetřit, když plyn a elektřina zdražuje

Velkou část nákladů na energie tvoří náklady na vytápění. Správné vytápění tak nejenže přináší více peněz do rozpočtu vaší domácnosti, ale také snižuje emise CO2. Máme pro vás osvědčené tipy, jak správně topit a ušetřit nemalou část rozpočtu.

O jeden stupeň nižší teplota znamená úsporu energie přibližně 6 %. Zlaté pravidlo vytápění tedy zní: méně je více.

Nejoblíbenější produkt

Krbová kamna Panadero Onix Trivision
Krbová kamna Panadero Onix Trivision
(6)
27990,00 CZK / ks

Zdroje vytápění můžete kombinovat

Existuje už řada domácností, které pro vytápění a ohřev vody kombinují více druhů paliv. Dokáží tak reagovat na situaci na palivovém trhu a zvolením vhodné kombinace udržovat náklady na topení v rozumných mezích.

Zařízení na plynná (zemní plyn, bioplyn) či tekutá paliva (benzin, nafta, topný olej) se účinně kombinují se spotřebiči na paliva pevná, zpravidla dřevo a výrobky z něj. Pomocí krbových kamen, peletových kamen či krbu se dá teplo vytvořit jen pro určitou část domu a jako bonus umí vytvořit neopakovatelnou atmosféru.

Jak správně topit

Peletové kotle, peletová kamna a pelety

Dřevěné pelety patří do rodiny ekonomických a ekologických zdrojů vytápění. Abyste mohli dřevěnými peletami účinně topit, nevyhnete se investici do peletových kamen nebo automatického kotle na pelety. Prodej automatických kotlů na tento druh paliva rok od roku roste, což podporují i kotlíkové dotace nebo program Nová zelená úsporám.

Dřevěné pelety jsou vyráběné z odpadu, který vzniká při dřevovýrobě. Pro výrobu pelet jsou optimální především čisté smrkové piliny. Dřevěný odpad se drtí a za vysokého tlaku je pomocí speciálních lisů na pelety stlačován. Výsledkem jsou drobné stejnoměrné válečky s relativně vysokou výhřevností, která závisí na jejich kvalitě a vlhkosti. Průměrná výhřevnost dřevních pelet se pohybuje kolem 16,5 MJ/kg. Jen pro srovnání, suché dřevo z jehličnatých stromů má výhřevnost kolem 19 MJ/kg, dřevo z listnatých stromů 18 MJ/kg.

Radiátory a interiérové ohřívače

1. Radiátory jsou nestárnoucí klasikou. Při výběru radiátoru je třeba věnovat pozornost nejen tvaru a barvě, ale také typu přenosu tepla. To má rozhodující význam pro příjemné vnitřní klima v obytných prostorách. V zásadě platí, že čím vyšší je podíl sálavého tepla, tím vyšší je komfort vytápění obytných prostor. Na rozdíl od konvekčního tepla, které vzniká ohřevem studeného vzduchu u radiátoru a vede ke zvýšené cirkulaci vzduchu a prachu v místnosti, je sálavé teplo generováno paprsky v infračerveném pásmu, které ohřívají pouze pevné předměty, jako jsou stěny a nábytek, a tudíž nemíchají vzduch v místnosti. Modely, jako jsou deskové radiátory, vyzařují větší podíl konvekčního tepla, zatímco podlahová topidla nebo infračervená topidla vyzařují více sálavého tepla.

2. Teplovzdušné konvektory alias přímotopy využívají tepelné proudění. Ve spodní části je nasáván studený vzduch, který se ohřeje v topném tělese a přes vrchní mřížku se vypouští zpět do místnosti. Přímotopy zaujmou nízkou pořizovací cenou, jsou skladné a mají malou hmotnost. I když disponují velmi rychlým náběhem, tak delší dobu trvá, než se vytopí celá místnost.
Elektrické konvektory bohužel nejsou vhodné pro alergiky. Proudící teplý vzduch rozviřuje alergeny a topné těleso navíc přepaluje drobné částečky prachu, čímž dochází k vysušování vzduchu.

3. Olejové radiátory vypadají jako klasické radiátory ústředního vytápění jen s tím rozdílem, že jsou pojízdné a zapojují se do elektřiny. Uvnitř ocelových žeber radiátoru se nachází olej, který se v zapnutém stavu zahřeje pomocí topné spirály.
Tento druh topného zařízení ohřívá okolní vzduch, přičemž olej zůstává teplý ještě dlouho po vypnutí. Čím vyšší počet žeber radiátor má, tím vyšší je jeho výkon pro vytopení místnosti. Elektrické olejové radiátory se však nehodí pro nepřetržitý provoz, neboť mají velkou spotřebu elektrické energie.

4. Sálavé panely fungují na zcela odlišném principu než zmíněné konvektory a radiátory. Smyslem sálavých panelů je, že se nejprve ohřívají předměty a od nich až vzduch. Pocitově je tak možno dosáhnout teplotní pohody mnohem dříve už při nižší teplotě vzduchu.
Se sálavým vytápěním dokážete ušetřit nemalé náklady za energie, pořizovací cena je však o poznání vyšší.
Panely z oceli nebo hliníku vyzařují buď elektromagnetické, nebo infračervené záření. První druh vypadá jako klasický radiátor, druhá varianta má tvar desky připomínající infračervené zářiče, jež se používaly k ohřátí vzduchu v panelákových koupelnách. Infračervené panely lze variabilně umístit na stěnu či na strop, takže se hodí i do menších prostor. Navíc nevysouší, ani nevíří vzduch.

Správně nastavte termostat

Vyšší nastavení termostatu neznamená, že topení ohřívá místnost rychleji. Váš topný systém se jednoduše snaží dosáhnout vyšší teploty - a to často není nutné. Úrovně termostatu vašeho vytápění odpovídají zhruba následujícím teplotám:

Úroveň 1 přibližně 12 °C
Úroveň 2 přibližně 16 °C
Úroveň 3 přibližně 20 °C
Úroveň 4 přibližně 24 °C
Úroveň 5 přibližně 28 °C

Máte rádi teplo, když přijdete domů?

Pak vám pomůže programovatelný termostat. Ten může od určitého okamžiku regulovat teplotu nahoru nebo dolů. Nejenže vás dostatečně zahřeje, ale také šetří energii.

Udržujte optimální pokojovou teplotu

Jak správně topit

Optimální pokojová teplota pro obývací pokoje je zpravidla 20 °C. V koupelně může být tepleji, v ložnici chladněji. Jak moc se liší doporučené teploty v tabulce s těmi u vás doma?

Pokoj Teplota
Obývací pokoj 20 °C
Ložnice 16–18 °C
Dětský pokoj 19 °C
Kuchyň 18 °C
Koupelna 23 °C
Sklep 10–15 °C

Větrejte

  • Pravidelné větrání je pro vnitřní klima v zimě lepší.
  • Pokud sušíte prádlo v bytě, je lepší ho déle větrat. Zvýšená vlhkost zvyšuje riziko vzniku plísní.

Topení úplně nevypínejte

Nikdy byste neměli topení zcela vypínat přes noc nebo v době, kdy nejste doma. Tím se místnosti ochladí a k opětovnému zahřátí je zapotřebí velké množství energie. V nejhorším případě se v chlazených místnostech objeví plíseň.
V noci a když jste přes den venku, můžete topení snížit maximálně o 4-5 °C. Nespouštějte topení předčasně. Nezačínejte topnou sezónu příliš brzy. Začněte topit, až když se venkovní teploty pohybují mezi 10-14 °C.

Jak správně topit

Topení zkontrolujte a odvzdušněte

Nezapomeňte pravidelně odvzdušňovat topení. Odvzdušnění je nutné nejpozději tehdy, když topení začne vydávat bublavé zvuky. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda je třeba do topného okruhu doplnit vodu. Nechte svůj topný systém pravidelně servisovat odborníkem.

Snižte tepelné ztráty

Izolujte stěnu za radiátorem, abyste snížili tepelné ztráty a ušetřili náklady na vytápění. Od reflexní fólie za radiátorem se zpět do pokoje odrazí až 90 % tepla.
Okna a dveře dobře netěsní? Tímto způsobem se ztrácí velké množství tepla. Před začátkem topné sezóny se postarejte o okna a dveře.
Večer dříve stáhněte žaluzie a zatáhněte závěsy. Tak zajistíte, aby okny unikalo co nejméně tepla.

Jak správně topit

Vytápějte chytře

Ať už jste doma na pohovce, nebo venku, s inteligentním ovládáním vytápění máte teplotu ve svých rukou. Doslova. Díky aplikaci v chytrém telefonu můžete kdykoli regulovat vnitřní klima pouhým stisknutím tlačítka.

Jak správně topit

Přechod na inteligentní systém řízení vytápění je velmi jednoduchý

Vypněte staré termostaty, nainstalujte inteligentní termostaty, připojte se k bráně prostřednictvím aplikace - a můžete ovládat vytápění stisknutím jediného tlačítka.

Inteligentní pokojové klima

Další úrovně inteligentního řízení vytápění můžete dosáhnout přidáním inteligentního pokojového termostatu, okenního kontaktu nebo čidla kvality vzduchu. Můžete k tomu zahrnout předpověď počasí, preferované teploty nebo nechat ztlumit topení, když opouštíte dům.

Výhody inteligentního vytápění

  • Díky technologii inteligentní domácnosti lze každou místnost ovládat individuálně a energeticky úsporně.
  • Radiátorové termostaty lze snadno a rychle vyměnit.
  • Radiátorové termostaty jsou také ideální pro nájemní byty, protože nevyžadují přístup k ústřednímu topení.
  • Při otevření oken se díky okennímu kontaktu automaticky sníží teplota.
  • Mnoho systémů nabízí celosvětový přístup prostřednictvím mobilního zařízení.

*K ovládání vytápění Smart Home potřebujete pouze bránu SMART HOME by hornbach a kompatibilní termostaty.

nahoru