0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 01.04.23 v 15:39 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

6 otázek při výběru mozaiky

Doba čtení: 8 min.
6 otázek při výběru mozaiky

Keramickou? Skleněnou? Kameninovou? Kovovou? Z přírodního kamene nebo snad mix všech materiálů? Řeč je o mozaikách, které se na výsluní vrátily s módou velkoformátových dlaždic. Nynější módní trendy potvrzují, že se především nové či modernizované interiéry bez mozaiky téměř neobejdou.

Co je to mozaika?

Malé geometrické útvary, pro které se vžil název mozaika, lidé skládají už více než 5 000 let. Dochovaly se exempláře z Indie, Řecka či Persie. V současnosti mozaika slouží jako ozdobná záležitost. Mozaikové, díky pestré nabídce rozměrů i variant, mohou být i celé bazény či luxusní vany.
Mozaika každopádně dokáže rozsvítit i poměrně "nudný“ obklad z velkoformátových obkladaček, kdy se mozaika aplikuje na menší plochy, jež se pak stávají doslova uměleckým dílem.

Vzhledem k tomu, že se mozaika vyrábí z nejrůznějších materiálů, včetně luxusních, dodává místnosti na výjimečnosti. Lze jí obložit jakýkoliv prostorový prvek, úzkými pruhy lze zase oživit zrcadlo. Není od věci vložit mozaikové prvky mezi obklad místo ozdobné dlaždice nebo jí použít místo tradičních listel na začištění plochy.

Existuje i tzv. mikromozaika o rozměrech 1 x 1 centimetr, z níž lze vytvořit originální, doslova umělecké dílo včetně portrétů. V koupelnových nebo kuchyňských sériích se nejčastěji ale setkáte s tradičními formáty mozaiky se čtvercem o rozměrech 2,3 x 2,3 cm nebo 4,9 x 4,9 cm až po 10 x 10 cm.

Jak vybrat mozaiku

Kde mozaiku použít?

Mozaikou lze obložit i oblé plochy a oživit jí jednoduché obklady a dlažby. Používají se na stěny, podlahy či dna, sluší interiéru i exteriéru, nevadí jim vlhké ani mokré prostředí. Mohou být glazované, lesklé i matné. Jak se komu líbí. Pro mozaiku platí osvědčené rčení, že v jednoduchosti je krása. Mozaika totiž doladí každý prostor.

Můžeme jí poklást velkou plochu nebo jejím prostřednictvím jen vypíchnout detail.
Nejběžnější jsou mozaiky keramické a skleněné. Jsou jich stovky druhů v kompletní barevné škále, takže neexistuje obklad, k němuž by se nenašla mozaika.

Kameninové mozaiky se používají nejen k obkládání stěn, ale i podlah. Mívají vzhled kamene, matný povrch a jsou vhodné pro chůzi naboso i pro podlahové vytápění. Typ z kameniny je mrazuvzdorný, takže s nimi můžeme i do exteriéru. Kamenná mozaika sluší i okolí krbů nebo větší ploše dominantní stěny obývacího pokoje.

Jak vybrat mozaiku

Z jakých dalších materiálů se mozaika vyrábí?

Halám, obchodním prostorám, ale i obývacím pokojům sluší mozaiky z přírodního kamene. Jsou zajímavé svým geometrickým řešením, kdy se využívá nejen klasický čtverec a obdélník, ale i trojúhelník či víceúhelník. Jejich cenu určuje použitý materiál, protože mozaika z přírodního kamene se vyrábí například i z mramoru či jiných dražších kamenů.
Vyšší pořizovací cena je ale spolehlivě vykoupena perfektním vzhledem s nádechem luxusu.

Kovové mozaiky zušlechtí každý interiér, který se stylizuje do futuristické podoby. Zpravidla se vyrábějí z nerezu, ale přesto se doporučuje aplikovat je mimo mokré či vlhké prostředí.
Kovové mozaiky se hodí na stěny, kde mohou vytvářet neuvěřitelné obrazce plné efektů. Jsou totiž dodávány nejen v tradičním a spořádaném čtverci, ale i ve tvaru pláství nebo úzkých elegantních obdélníků kladených vedle sebe v řetězícím se uspořádání.
Například hliníkové obklady s kartáčovaným povrchem stříbrné barvy jsou věčné a luxusně vyhlížející. Ještě větší efekt, je-li k tomu vhodný interiér, udělají mozaiky v kombinaci zlatá – černá, které patří ke špičce ve své kategorii.

A pokud se v nepřeberném množství nabízených typů, materiálů a vzorů nedokážete rozhodnout, volte mozaiku sestavenou do dlaždice z různých materiálů. Vhodné kombinace vytvářejí dokonalé efekty.

Existují mozaiky, jež ve finále vypadají i jako dřevo, byť jsou vyrobené ze skleněných a kamenných komponentů a jsou doplněné například o kovové akcenty. Mix mozaiky se rovněž vyrábějí v jiném než čtvercovém provedení, takže lze fantazii popustit naplno.

Jak vybrat mozaiku

Jak se mozaikové obklady prodávají?

Mozaiky se pro usnadnění obkládání prodávají na arších podlepených na rubové straně papírovou sítí. Papírová síť je neocenitelná hlavně u oblých tvarů. Jde o ideální řešení všude tam, kde se obkládají zakřivené plochy.

Výrobci obkladů našli také fintu na usnadnění práce s dlaždicemi, které se jen tváří jako mozaika. Fungují jako tabulka čokolády, i zde lze jednotlivé části snadno odlomit.
Vyspárováním po dokončení obkládání vzniká dojem celistvé mozaikové plochy, a přitom je cena takové „mozaiky“ výrazně nižší. Současné interiéry i exteriéry ale využívají ve valné většině strojově vytvářené mozaiky, které se staly evergreenem nejen našich koupelen a kuchyní.

Mozaiky jsou většinou dodávány v lepencích o velikosti formátu 30 x 30 cm, který usnadňuje práci svou optimální velikostí. Díky výrobcem vytvořené přesné struktuře spár tyto lepence eliminují i případnou nerovnost průběhu spár. Ta by nepříjemně vynikla, jak varují odborníci, zejména ve velké obkládané ploše.

Dělení lepence na menší díly je jednoduché a postačí k tomu hobby nůž nebo nůžky. Při přípravě podkladu je výhodné mít na paměti, že je možné pokládat pouze celé díly mozaiky. Řezání prvků (kostiček) je poměrně náročné a vyžaduje velkou trpělivost. V případě malých formátů 2,3 x 2,3 cm platí pravidlo, že nelze oddělit část menší než polovina kostičky.

Proplétaná mozaika kombinuje obdélníčky 2,3 x 7,3 cm s klasickým formátem drobné kostky 2,3 x 2,3 cm. Díky kontrastu metalických efektů a lesklých glazur mozaika dostává nový 3D efekt. V souvislosti s kombinováním podlouhlého formátu se čtvercovým vyžaduje práce s pletencem odlišný způsob kladení.

Pletencová mozaika je vhodná k použití zejména v rovných plochách, díky podlouhlým segmentům není vhodná pro zaoblení pod velkým úhlem.

Jak vybrat mozaiku

Je práce s mozaikou náročná?

Není se čeho bát. Pro lepení mozaiky je ideální použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty.

Spárování mozaiky hraje důležitou roli, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, ve kterém je mozaika umístěna.

Koupelny i kuchyně jsou místy, kde často pracujeme s různými agresivními čistícími prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit. Z tohoto důvodu je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Je třeba mít na zřeteli, že výrazné barvy spár zcela mění charakter celého keramického výrobku. Výrobci proto doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty.

Naplánujte si práci s mozaikovými obklady tak, aby se kladly až nakonec. Prostor vymezíme velkoplošnými obklady. Ideální je, pokud zvolíte šířku mezery podle velikosti mozaikového obkladu. Mozaikové obklady nejsou obvykle tak silné jako stěnové obklady, a proto musíte do vynechaného prostoru zabudovat podkladovou vrstvu, která vyrovná rozdíly ve výškách. Jako podkladová vrstva se hodí např. stavební deska.

Aby byl výčet materiálů, jež se prodávají ve formě mozaiky, úplný, že třeba dodat, že v takovém designu existují i vliesové tapety či samolepící fólie.
Tyto typy lze s úspěchem použít například za kuchyňskou linku či jako ozdobný prvek do vytapetovaných obytných místností. Tapeta s dekorem kamene a efektem mozaiky je vyrobena z vliesu, tedy vinylu. Vyznačuje se dobrou stálobarevností na světle, měkne ihned po aplikaci na stěnu a při tapetování jí lze otřít beze zbytku do sucha. Lepení vliesových tapet je méně náročné než práce s klasickými tapetami. Můžete je použít na veškeré povrchy v interiéru a platí pravidlo, že stěny musíte před tapetováním vliesovými tapetami natřít pigmentačním tapetovacím nátěrem.

Jak vybrat mozaiku

Jak lepit mozaikové obklady?

Jak lepit mozaiku z pevných materiálů ve třinácti krocích, vám ukážeme v našem video návodu. Platí, že dobře položená mozaika je základ úspěchu a klíč k nové podobě vašich vysněných obkladů.

Jak nalepit mozaiku

Práce s ním je jednoduchá, materiál se hodí do interiéru, do kuchyně, do koupelny a skvěle vypadá. Co je to? Obklad z mozaiky! Vyberte si mozaiky keramické, skleněné, kameninové, kovové nebo přírodní, nechte se inspirova ...více

nahoru