0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 26.03.23 v 0:44 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat plastová okna

Doba čtení: 5 min.
Jak vybrat plastová okna

Jestli vás čeká rekonstrukce, zateplování nebo stavba nového domova, tak se určitě chystáte vybírat plastová okna. Abyste se ve světě oken zorientovali a vybrali ta nejlepší, připravili jsme pro vás nejdůležitější informace.

Jaké typy oken jsou na trhu k dostání?

Okna rozdělujeme na ta standardní (ke kterým patří i balkónové dveře), střešní a sklepní. Kromě velmi žádaných plastových oken vám do oka mohou padnout také okna dřevěná jednoduchá, masivnější dřevěná eurookna nebo okna z hliníku. Pojďme se podívat na to, jaké mají tyto materiály vlastnosti a to ve srovnání s okny plastovými.

Plastová okna

Nejčastěji se v sortimentu setkáte s klasickými bílými okny, která patří mezi nejlevnější. I plast si na základě vašeho požadavku můžete nechat potáhnout fólií, která imituje dřevo. Skvěle vypadá, investice je to ale trochu vyšší. Výhodou oken z plastu je jejich nenáročná údržba, výborná tepelná izolace a odolnost vůči venkovním podmínkám. Plastová okna mají i dvě důležité certifikované vlastnosti - průvzdušnost (celková těsnost okna) a vodotěsnost. Nevýhodou je nutnost pravidelného větrání a častější seřizování, hlavně před zimní sezónou.


Dřevěná eurookna

Za dřevěná okna si připlatíte trochu více. V současnosti jsou vyráběna z tzv. eurohranolů, které jsou velmi stabilní a odolné. Velmi dobře tepelně izolují a při správné údržbě vydrží roky. Na rozdíl od plastových oken se dá snadno opravit povrch a v případě rozbitého skla i lehce zasklít. Protože dřevo je materiál, který stále pracuje, může pro někoho být nevýhodou nutná pravidelná údržba povrchu.


Hliníková okna

Na trhu jsou k dispozici i okna z hliníku. Na ta se zaměřte v případě, že potřebujete velká okna a dveře, např. na terasu. Tento materiál je tvarově stabilní a má nejdelší životnost z výše uvedených materiálů. V moderní stavbě bude lahodit oku i vzhledem k tomu, že si můžete určit barvu nebo dekor podle svých představ. Nevýhodou hliníkových oken je, že budete muset sáhnout hluboko do kapsy.

Jak vybrat plastová okna

Podle čeho plastové okno vybrat?

Prostupnost tepla (Uw)

Hlavním parametrem při výběru okna je jeho tepelná izolace. Výrobci proto udávají údaj „prostupnost tepla profilem" (rámem). Udává se ve Wattech na metr čtvereční a Kelvin (W/m2K). Dozvíte se z něj, kolik energie propustí metr čtvereční rámu při teplotním rozdílu. Čím menší je údaj, tím lepší. Doporučená výše je mezi 0,8 až maximálně 1,2.

Zasklení

Dvojsklo nebo trosklo? Tento údaj udává počet izolačních skel, která v oknech jsou. Mezi skly je pak velmi důležitý distanční rámeček, který snižuje rosení. Vybírat si můžete mezi klasickým transparentním sklem a skly se speciální úpravou. Termoizolační sklo vám zachytí více tepla a zároveň slouží jako sluneční ochrana a izolační sklo s reflexní vrstvou má navíc odrazivý efekt. Existují i protihluková skla, která dokáží výrazně omezit venkovní hluk.

Profil

Podrobněji se podívat na profil (rám) se vám vyplatí. Nejdůležitější částí rámu je totiž jeho těsnění.

  • Dorazové těsnění - patří do standardní výbavy plastových oken. Sice perfektně těsní, ale nezabraňuje vnitřnímu rosení. Je nutné často větrat.
  • Středové těsnění - je lepší než dorazové, protože zabraňuje zatékání do komor a zdiva, korozi kování nebo pocení rámů. Pokud chcete z plastového okna dostat to nejlepší, pak je to kombinace dorazového a středového těsnění.

Komory

Komora je výztuží rámu a udává statické vlastnosti okna. V dnešní době se nejčastěji setkáte s pětikomorovými plastovými okny. Větší počet komor než je 5 využijete v případě, že potřebujete silnější rám a lepší statiku.

Jak vybrat plastová okna

Jakými způsoby lze okna otevírat?

Typ kování určuje způsob, jakým lze okno otevírat. Podle toho, jak a kde chcete okno používat, můžete klikou okno ovládat, otevírat, sklápět do ventilačky nebo využívat obě dvě funkce.

Životnost okna prodlužují kvalitní panty, kliky a uzavírací mechanismy, zvedače a další prvky skryté v rámu. Pokud si okna necháváte vyrábět na míru, určitě si připlaťte a nechte si do kování zabudovat bezpečnostní prvky a body (speciální kliky a bezpečnostní čepy). Vyplatí se to.

Způsoby otevírání oken:

  • otevíravé křídlo
  • fixní křídlo
  • otevíravé sklopné
  • částečně otevíravé

Jak vybrat plastová okna

Protože plastová okna mají skvělé tepelně izolační vlastnosti, je velmi důležité místnosti dobře větrat. Krátce a intenzivně, abychom zajistili výměnu vzduchu a předešli tvorbě plísní, vyvětrali výpary z plynových spotřebičů nebo zamezili nadměrné výši CO2 v místnosti.

Některé typy oken mají navíc funkci provětrávání (mikroventilace) při které jsou na první pohled zavřená, ale okenní křídlo je jen těsně nedovřené.

Nezapomeňte na parapety

Nezapomeňte na parapety. Vnitřní nejspíš budete ladit s interiérem (dostupné materiály jsou plast nebo dřevotříska), ty vnější jsou vyráběny z ohýbané oceli (pozinkovaný je nejlevnější) nebo z ohýbaného hliníkového profilu, který je povrchově upraven.

Nejdražší variantou je tažený hliníkový parapet. K parapetovým deskám si dokupte i koncové bočnicové krytky a krytky šroubů.

Jak vybrat plastová okna

Příslušenství, které se vám bude hodit

V dnešní době už nemusíte mít na oknech jen záclony a závěsy, ale soukromí si uchráníte i různými typy rolet a žaluzií. V letních měsících určitě oceníte speciální sítě jako ochranu proti hmyzu.

Pokud máte malé děti a dbáte o jejich bezpečnost, pak se vám na okno bude hodit domácí alarm. Ten vás upozorní, že se okno otevřelo když u toho nejste.

Jak vybrat plastová okna
nahoru