0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
29. 3. 2024 8:00 - 21:00 hod.
31. 3. 2024 8:00 - 21:00 hod.
1. 4. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.03.24 v 22:36 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak si zařídit bezbariérové bydlení

Jak si zařídit bezbariérové bydlení

V životě každého z nás mohou přijít chvíle, kdy tělo bude rádo za to, že si ušetří námahu. Už teď se lze připravit na bydlení bez zbytečných bariér. Vytvořte si domov bez překážek a místo, kde budete mít vše po ruce.

Připravte si domov bez překážek

Pomalu se vám hůře chodí, občas vám selže smysl pro rovnováhu a také vám slábne zrak. Schody se stanou téměř nepřekonatelnou překážkou, do vany se už nedostanete, kuchyň už není praktická. Nenechte to dojít tak daleko.

Připravte se na stáří a chvíle, kdy už to prostě tak jednoduše nepůjde.

Bezbariérové bydlení například znamená, že zárubně dveří jsou široké alespoň 80 cm. Pro vozíčkáře by měly být široké dokonce 90 cm. Schody by měly mít zábradlí na obou stranách. Cílem bezbariérové výstavby - neboli bezbariérové přestavby - je, abyste mohli svůj domov užívat bez omezení i ve stáří.

Bezbariérovost vs. bezbariérové bydlení

Pokud je byt bezbariérový, nemusí to nutně znamenat, že jej mohou bez omezení užívat vozíčkáři. Jako vozíčkář byste se měli vždy ujistit, že je váš byt opravdu bezbariérový.

Bezbariérový vstup

Bezbariérový vchod vám usnadní odchod z domu a opětovný vstup do něj, a to bez asistence.

Takto může vypadat bezbariérový vstup:

  • Ideální je samozřejmě bezprahový vstup.
  • Před vchodovými dveřmi i za nimi by měl být prostor 150 x 150 m, abyste mohli snadno manévrovat i s invalidním vozíkem.
  • Dveřní kliky, zvonky apod. by měly být ve výšce přibližně 85 cm.
  • Dbejte na protiskluzovou podlahu, dostatečné osvětlení a střechu, abyste mohli stát vždy v suchu.

Stavba rampy pro vozíčkáře

Musíte jako vozíčkář překonávat schody, abyste se dostali ke vstupním dveřím? Nájezdová rampa pro vozíčkáře vám pomůže překonat tuto překážku bez pomoci.

Existuje mnoho hliníkových nájezdových plošin pro invalidní vozíky, které si můžete zakoupit. Často však nesplňují všechny požadavky. Místo toho si můžete postavit vlastní rampu ze dřeva nebo betonu.

Při stavbě rampy pro vozíčkáře dbejte na to, aby její sklon nepřesáhl 6 %. V případě potřeby přidejte několik metrů, a pokud je rampa delší než 600 cm, postavte mezipodestu, kde si můžete odpočinout. Mezipodesta musí být dlouhá alespoň 150 cm, abyste měli dostatek prostoru pro manévrování.

Při plánování rampy pro vozíčkáře počítejte s minimální šířkou 120 cm - pro užitnou plochu.

Následující pravidla platí pro zábradlí rampy pro vozíčkáře vlevo a vpravo:

  • Průměr musí být mezi 3 a 4,5 cm a instalační výška 85 cm.
  • Kromě toho by zábradlí mělo přesahovat 30 cm na začátek a konec schodiště.

Na začátku i na konci rampy musí být dostatek místa pro vás i váš invalidní vozík. Tyto plochy pro pohyb a otáčení by měly mít rozměry 150 x 150 cm.
Rampa je kompletní, když jsou na obou stranách 10 cm vysoké deflektory kol. V ideálním případě by měly být v jedné linii se zábradlím.

Jak zařídit bezbariérové bydlení

Bezbariérová koupelna

Kluzké dlaždice, strmý vstup do vany, příliš nízké WC - v koupelně může hrozit mnoho nebezpečí, a to nejen pro osoby se zdravotním postižením. Také pro děti nebo pokud musíte například po úrazu nebo operaci krátkodobě používat berle.

Bezbariérová koupelna by měla být především pohodlná a orientovaná na budoucnost. Bez ohledu na to, zda budete později potřebovat kolečkové křeslo nebo invalidní vozík, je vše snadno dostupné a bezpečné.

Nejdůležitější body, které byste měli vzít v úvahu při plánování bezbariérové koupelny:

  • Potřebujete dostatek prostoru.
  • Před WC, umyvadlem a vanou počítejte s pohyblivými plochami 120 x 120 cm. Pokud plánujete pro vozíčkáře, zvětšete plochu na 150 x 150 cm.
  • Používejte sprchu v úrovni podlahy a umyvadlo přístupné zespodu.
  • Myslete na úchyty na strategicky důležitých místech.
  • Při nákupu se zaměřte na protiskluzové dlaždice.

Bezbariérové WC

WC vhodné pro osoby se zdravotním postižením má především jednu věc: dostatek prostoru. Dostatečně velký prostor, abyste k němu mohli s vozíkem přijet z boku a aby sedadla vozíku a WC byla vedle sebe.

Pokud montujete WC na stěnu, ujistěte se, že výška sedátka je 46-48 cm. To zajišťuje, že osoby s obtížemi při chůzi mohou WC pohodlně používat.
Doporučuje se také opěrka zad a sklopné opěrné úchyty vedle toalety.

Přístupná sprcha a vana

Pro bezbariérovou sprchu je třeba počítat s pohybovou plochou 120 x 120 cm. Pokud má být sprcha dokonce bezbariérová, počítejte s rozměry 150 x 150 cm. Sprchový kout musí být samozřejmě v jedné rovině s podlahou, tj. bez nepříjemných hran. Nesmí být o více než 2 cm nižší než zbytek podlahy. Počítejte s madly a případně se sklopným sedátkem v bezbariérové sprše.

Protiskluzová podlahová krytina ve sprše je samozřejmě povinná

Při použití dlaždic dbejte na protiskluznost v mokrém prostředí. Pokud se rozhodnete pro vanu v úrovni podlahy místo dlaždic a zdá se vám, že je příliš kluzká, existují protiskluzové podložky, které můžete do vany umístit.

Po dokončení podlahy je čas na sprchový kout. Doporučujeme tzv. walk-in modely. Otevírají se do jedné strany a usnadňují přístup do bezbariérové sprchy.

Když už mluvíme o vchodech: Znáte už vany s dvířky? Tyto vany mají velmi nízký práh a často jsou jejich vstupy dokonce v jedné rovině s podlahou. To umožňuje koupání i ve vyšším věku. Strategicky umístěná madla vám pomohou vstát později.

Bezbariérové umyvadlo

Nejlepší je zvolit mělké umyvadlo se skrytým nebo mělkým povrchovým sifonem. Kohoutek musí být snadno dosažitelný i vsedě. Nezapomeňte zrcadlo namontovat tak, abyste se viděli ve stoje i vsedě. Obzvláště praktický pomocník u přístupného umyvadla je koupelnová stolička.

Jak namontovat sprchový kout a sprchový žlab bez vaničky

Bude vaší koupelně slušet sprchový kout? Inspirujte se a vyberte si ho v e-shopu. Pak už se jen stačí podívat na video návod z projektové dílny HORNBACH a váš projekt může začít.

Bezbariérová kuchyně

Bezbariérová kuchyně je především flexibilní. Výškově nastavitelné pracovní plochy, trouba a myčka ve výšce boků, dostatek míst k sezení - kuchyně musí být ergonomická a pohodlná.

Pro bezbariérovou kuchyni jsou mimo jiné stanoveny tyto požadavky:

  • Výška pracovních ploch musí být přizpůsobena vašim potřebám. Žijete s někým bez postižení? Pak použijte výškově nastavitelné pracovní desky.
  • S obyčejnými základními skříňkami se daleko nedostanete. Dřez, sporák a pracovní deska by měly být přístupné. Pro umyvadlo hledejte plochý model a zvolte pojízdné spodní skříňky. Kuchyni tak můžete kdykoli přizpůsobit svým potřebám.
  • Když už jsme u základních jednotek. Vyberte si plnovýsuvné pojezdy nebo skládací a posuvné dveře. Nikdy vám tak nebude nic stát v cestě.
  • Zavěste nástěnné skříňky co nejníže nebo si vyberte skříňky, které lze vertikálně posouvat.
  • Kuchyně potřebuje prostor: naplánujte prostor pro otáčení vozíku o rozměrech 150 x 150 cm.
  • Elektrické spotřebiče, jako jsou trouby a myčky nádobí, by měly být instalovány tak, abyste je mohli pohodlně obsluhovat. Pokud jde o varné desky, má indukční varná deska smysl. Teplo se vytváří v hrnci, takže se nemůžete popálit, pokud se omylem dotknete varné desky.

Kuchyňská armatura s dotykovou funkcí

Kuchyňská baterie, která reaguje na dotek, je praktické zejména v bezbariérové kuchyni. Stačí rychlý dotyk a voda začne téct. V kombinaci s odnímatelnou sprchovou hlavicí získáte maximální flexibilitu.

Interiér bez bariér

V domě nebo bytě se překážkou mohou stát například dveře do místnosti. Bezbariérové dveře do místností jsou široké nejméně 80 cm.
Dveře přístupné pro vozíčkáře musí splňovat ještě více požadavků:

  • Dveře musí být dostatečně široké (alespoň 90 cm).
  • Musí být bez spodních zarážek dveří.
  • Mezi klikou dveří a stěnou musí být vzdálenost nejméně 50 cm. Tato vzdálenost je potřebná jako jízdní plocha.

V ideálním případě by vaše dveře měly mít také pohon a měly by se otevírat a zavírat stisknutím tlačítka. Dveřní pohony můžete snadno nainstalovat později. Pokud se stěhujete, můžete pohony vyjmout a vzít si je s sebou do dalšího domu.

Vytvořte si prostor

Uspořádejte si nábytek tak, abyste měli k dispozici prostor o rozměrech alespoň 120 x 120 cm, zejména na důležitých místech, jako jsou schody, skříně nebo police, abyste se mohli s vozíkem pohodlně otáčet. Vozíčkáři potřebují 150 x 150 cm.

Podlahy

Využijte renovační práce k instalaci vhodných podlahových krytin. Vše, co sklouzne nebo není pevně položeno, musí být odstraněno. Podlaha by neměla být elektrostaticky nabitá.

Naše doporučení: Vyberte si dlaždice nebo vinyl.

Protiskluzové dlaždice jsou vhodné do koupelen a vinyl click, který hřeje nohy, je ideální do obývacích pokojů. Při nákupu obkladů do koupelny se zaměřte na protiskluznost v mokrých prostorách. Tyto informace najdete na obalu dlaždic - nebo samozřejmě v našem e-shopu.

Zabezpečení schodů pro seniory

Schodům se nelze vždy vyhnout. Můžete je však navrhnout chytře. Důležitým bodem jsou madla. Při plánování se řiďte radami pro rampy a dbejte na to, aby vnitřní zábradlí nebylo nikdy přerušeno.

Podle normy DIN 18040 se stupně nesmí křížit. To znamená, že horní okraj nesmí přesahovat konec následujícího stupně.

Pro jednotlivé kroky platí následující: Protiskluzové materiály jsou základem všeho.

Nalepovací nášlapné rohože jsou vhodné pro dodatečnou montáž. Pokud máte více než 15 schodů, měli byste naplánovat mezipodestu - ideálně se sedátkem - abyste se mohli na dlouhých schodech nadechnout. Nezapomeňte si označit přední hrany schodů a vyhněte se točitým schodům. Pokud již není možné chodit po schodech, máte možnost instalovat schodišťový výtah.

Jak zařídit bezbariérové bydlení

Myslete na způsob vytápění

Ujistěte se, že můžete vytápět všechny místnosti 365 dní v roce. To lze bez problémů provést pomocí různých elektrických ohřívačů. Dobrou volbou jsou infračervené panely. Můžete si být jisti úsporným provozem a příjemným teplem.

Jak správně větrat

Chytří každodenní pomocníci

Chytrá domácnost vám usnadní život. Ať už chcete rozsvítit světlo, spustit žaluzie nebo zapnout topení, díky chytrým řešením to vše zvládnete pouhým stisknutím tlačítka na svém chytrém telefonu.

A to není všechno. Chytrý zámek dveří vám otevře vstupní dveře, když se k nim přiblížíte pomocí chytrého telefonu. Pomocí chytrého tlačítka si můžete rychle přivolat pomoc.

Jak vidíte, chytré technologie vám mohou usnadnit každodenní život mnoha způsoby. Potřebujete bránu - takříkajíc srdce systému.

Chytrá tlačítka pro přivolání pomoci

Chytré tlačítko může spustit nouzový scénář v tzv. panickém režimu. Stisknutím tlačítka můžete například informovat člena rodiny o mimořádné události prostřednictvím push notifikace.

Chytré tlačítko toho ale umí mnohem víc: může provádět až 6 různých akcí. Jedním kliknutím můžete například vypnout světlo a dvěma kliknutími aktivovat klimatizaci.
Chytré tlačítko lze umístit prakticky kamkoli, protože nepotřebuje kabelové připojení - je napájeno z baterie.

Chytré ovládání světla

Důležitou roli v bezbariérovém bydlení hraje také osvětlení. Ideální jsou chytré LED žárovky. Díky vhodné bráně od společnosti SMART HOME by hornbach je můžete ovládat nejen chytrým telefonem, ale také hlasovým asistentem.

Máte velmi pravidelný denní režim? Díky časovému plánu se již nemusíte starat o zapínání a vypínání. Nebo můžete použít detektory pohybu, které automaticky zapnou LED žárovky při pohybu.

Jak správně větrat
nahoru