0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 20.04.24 v 12:39 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat podlahové topení

Jak vybrat podlahové topení

Od nohou jde největší zima, praví jedna stará pravda. Jak tomu předejít? Pořiďte si do bytu podlahové vytápění. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak vybrat podlahové topení a jak ho instalovat.

Jak funguje podlahové vytápění?

Podlahové topení můžete zabudovat přímo do nové budovy nebo ho dodatečně instalovat v rámci projektu modernizace. Pokud jste zkušení kutilové, je tento projekt určen právě vám.

Podlahové vytápění se instaluje pod celou podlahovou krytinu, ohřívá celý povrch, a proto se označuje jako plošné vytápění. Podlahové vytápění je nejen moderní, ale má také některé výhody oproti běžným topným systémům.

Výhody podlahového vytápění

  • Rovnoměrné rozložení tepla: Jelikož je vyhříván celý povrch místnosti, teplo je rovnoměrně rozloženo po celém povrchu.
  • Prach zůstává na podlaze: U běžných ohřívačů stoupá teplý vzduch vzhůru a rozvíří prach. Při podlahovém vytápění zůstává teplo na podlaze, takže se nevíří prach.
  • Úspora místa: Na rozdíl od běžných radiátorů nezabírá podlahové vytápění místo na stěnách, protože je instalováno pod podlahovou krytinou.
  • Energetická účinnost: Díky velké ploše nevyžadují systémy podlahového vytápění s vodním vedením vysoké teploty proudění, a jsou proto energeticky účinnější než běžné topné systémy.

U podlahového vytápění je třeba mít na paměti, že opravy se obtížně provádějí svépomocí. V případě netěsnosti topného systému, ucpání nebo koroze topných trubek je nutná odborná pomoc. V případě většího poškození je nutné odstranit podlahovou krytinu a rozříznout potěr, aby bylo možné provést opravu.

Pokud to pro vás není překážkou, můžete si vybrat mezi elektrickým a vodním podlahovým vytápěním. Oba typy podlahového vytápění jsou vhodné pro různé podmínky v bytě nebo domě.

Elektrické podlahové vytápění

Jednou z možností je instalace elektrického podlahového vytápění. Provozujete jej pomocí elektřiny: Elektrická energie se u tohoto typu vytápění přeměňuje na teplo. Jednou z výhod tohoto typu podlahového vytápění je, že jej můžete instalovat nezávisle na ostatním topném systému. Elektrické podlahové vytápění se instaluje pomocí topných fólií nebo topných rohoží.

Elektrické podlahové vytápění funguje jako přímé vytápění a ve srovnání s vodním podlahovým vytápěním má kratší dobu realizace. Instalační výška elektrického podlahového vytápění je také nižší, protože je zapotřebí méně akumulace tepla. V porovnání s vodním podlahovým vytápěním je instalace elektrického podlahového vytápění spojena s nižšími náklady. Provozní náklady jsou však vyšší vzhledem k cenám elektrické energie pro elektrické podlahové vytápění. Pokud máte na střeše fotovoltaický systém, má smysl jej spojit s elektrickým podlahovým vytápěním.

Systémy elektrického podlahového vytápění jsou k dispozici nejen pro podlahy, ale také pro stěny a stropy. Tyto nové systémy vytápění se skládají například z vyhřívaného rouna na stěnu nebo vyhřívaných sádrokartonových desek na strop. Topný systém je instalován pod obkladem stěny, není tedy vidět a šetří místo v místnosti.

Teplovodní podlahové vytápění

U podlahového vytápění vedeného vodou jsou topné trubky položeny pod podlahovou krytinou. Podlahu pak ohřívají teplou vodou, která protéká topnými trubkami. Instaluje se také rozdělovač podlahového vytápění, kterým se teplo z vody rovnoměrně rozvádí do podlahy. Podlahové vytápění musí být připojeno k topnému systému v domě a nepracuje samostatně.

Na rozdíl od elektrického podlahového vytápění mají systémy vodního podlahového vytápění delší fázi zahřívání a ochlazování, která trvá přibližně tři hodiny.

Pořízení podlahového vytápění s vodním vedením je dražší než pořízení elektrického podlahového vytápění nebo dokonce konvenčního vytápění, ale provozní náklady jsou nižší.

Podlahové vytápění je obzvláště účinné v kombinaci s tepelným čerpadlem nebo solárními panely. Vzhledem k velkému objemu podlahového vytápění nevyžaduje vysoké teploty proudění a tepelné čerpadlo dosahuje největší účinnosti při nižších teplotách.

Které podlahové krytiny jsou na podlahové topení vhodné?

Měla by dobře odvádět teplo do místnosti. Správná podlahová krytina pro podlahové vytápění závisí na odporu při přenosu tepla.

Pro pokládku na podlahové vytápění je v zásadě vhodná řada podlahových krytin. Liší se však svou tepelnou vodivostí, takže některé podlahové krytiny jsou účinnější než jiné.

Důležitou hodnotou je tepelný odpor. Vypočítá se z tloušťky podlahové krytiny a součinitele tepelné vodivosti (lambda). Tloušťku podlahové krytiny vydělíte tepelnou vodivostí a získáte tepelný odpor. U podlahového vytápění nesmí tepelný odpor překročit 0,15 m 2 K/W (watty na metr čtvereční a kelviny).

Tato hodnota je ovlivněna dalšími faktory, například instalací. Pokud je podlahová krytina položena jako plovoucí podlaha, vzniká mezi potěrem a podlahovou krytinou vzduchová mezera, která zvyšuje tepelný odpor. Vliv na odpor při přestupu tepla mají i další vrstvy, jako je například dodatečná zvuková izolace. Velké koberce mají také vliv na odvod tepla z podlahového vytápění. Je také možné, že při nastavení vyšší teploty se různé místnosti ohřívají různou rychlostí.

Všechny tyto faktory byste měli vzít v úvahu při plánování podlahového vytápění. Bez ohledu na to, jaký systém podlahového vytápění a jakou podlahovou krytinu si vyberete, ujistěte se, že je podlahová krytina výrobcem označena jako vhodná pro podlahové vytápění. To je důležité zejména u elektrických podlahových topných systémů, protože mají vyšší provozní teplotu.

Jak vybrat podlahové topení

Dlažba

Dlaždice a přírodní kámen jsou optimální volbou ve spojení s podlahovým vytápěním. Velmi dobře vedou teplo a na rozdíl od jiných podlahových krytin mají velmi nízký tepelný odpor. Dlažba se navíc poměrně rychle zahřívá a akumuluje teplo, takže podlahové vytápění funguje velmi efektivně.

Dlaždice jsou vhodné zejména v případě, že chcete instalovat elektrické podlahové vytápění. Pokud se rozhodnete pro dlaždice, dbejte na to, aby spáry byly silné alespoň 3 mm, aby dlaždice měly dostatek prostoru pro roztažení.

PVC, koberce a korek

Jako podlahovou krytinu pro podlahové vytápění můžete použít také plastové (vinylové nebo PVC), kobercové nebo korkové podlahy.

Vinylové a PVC podlahy se rychle zahřívají, ale také rychle chladnou. U koberce byste se měli ujistit, že není příliš tlustý, nemá pěnový podklad a že materiál nepůsobí jako izolace.

Korek je vhodný pouze pro teplovodní podlahové vytápění, protože provozní teplota je pro elektrické podlahové vytápění příliš vysoká.

Bez ohledu na to, jakou podlahovou krytinu si vyberete, musí být materiál schválen výrobcem pro použití se systémy podlahového vytápění. Měli byste si také uvědomit, že některé podlahové krytiny mají maximální teplotu 26 nebo 27 stupňů. Podlaha se nesmí dále zahřívat. To znamená, že v závislosti na velikosti místnosti se může stát, že ji nebudete moci vytopit na požadovanou teplotu.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha a podlahové vytápění tvoří také dobrý tým. Přestože se dřevo nemůže vyrovnat účinnosti dlaždic kvůli většímu odporu při přenosu tepla, je tato kombinace s vhodným dřevem naprosto možná.

Čím je dřevo hustší a tenčí, tím lépe vede teplo. Vhodnými druhy dřeva jsou například dub, ořech, teak nebo třešeň. Měli byste si uvědomit, že maximální teplota dřeva je 26 až 27 stupňů Celsia; podlaha se nesmí zahřát více, než je tato hodnota.

Laminát můžete stejně jako parkety použít jako podlahovou krytinu pro podlahové vytápění. Obojí však musí být schváleno výrobcem. Zahrňte izolaci proti nárazovému zvuku do tepelného odporu.

Inteligentní podlahové vytápění

Jak správně větrat

Správně jste vybrali podlahové vytápění i podlahu, dům či byt má dobrou izolaci a tak můžete již efektivně vytápět. Stále zde však existuje potenciál.

Jděte ještě o krok dál a ovládejte své podlahové vytápění chytře.

Pomocí chytrého termostatu můžete podlahové vytápění ovládat na cestách nebo nastavit časový plán. Tímto způsobem zbytečně netopíte a s elektrickým podlahovým vytápěním můžete ušetřit náklady na elektřinu, protože topení běží jen tehdy, když ho opravdu potřebujete. Místo termostatu stačí nainstalovat chytrý termostat a připojit jej k příslušné bráně od společnosti SMART HOME by hornbach.

Podlahové vytápění můžete ještě více automatizovat instalací dalšího teplotního čidla do místnosti s podlahovým vytápěním. Pomocí brány pak můžete definovat pravidla, při jaké teplotě se má topení zapnout nebo vypnout.

Chytrý požární hlásič s teplotním čidlem můžete použít jako teplotní čidlo, protože nejen varuje před vznikem kouře, ale měří i teplotu. Existují také teplotní čidla, která můžete umístit na nábytek, nebo teplotní lišty na zeď.

Jak správně větrat

Jak vysoká je konstrukce systému podlahového vytápění?

Struktura systému podlahového vytápění se liší v závislosti na použitém instalačním systému. Rozlišuje se mezi suchým a mokrým systémem.

U suchého systému jsou topné trubky umístěny v blízkosti povrchu nebo přímo v izolační vrstvě s konstrukční výškou 50 mm. Suchý systém se často používá při renovacích a pro elektrické podlahové vytápění.

U elektrických podlahových topných systémů je instalační výška do 10 mm. Systémy podlahového vytápění s vodním vedením lze instalovat i v suchém systému.

U mokrého systému je instalační výška 90 mm, zde jsou topné trubky položeny přímo pod potěrem a potěr je obklopuje. Tento systém se používá hlavně pro systémy podlahového vytápění s vodním vedením.

Modernizace a instalace podlahového vytápění

Pokud rekonstruujete byt nebo dům, můžete dodatečně instalovat podlahové vytápění. Pro dodatečnou instalaci podlahového vytápění však existuje několik předpokladů:

  • Podlaha musí být vhodná pro instalaci podlahového vytápění.
  • Podlaha se instalací zvedá, takže může být nutné upravit dveře atd.
  • Při dodatečném vybavení podlahovým vytápěním musí být byt nebo dům také dobře izolován, aby vytápění mohlo fungovat efektivně.

Alternativně lze zvýšit teplotu proudění, což však zhorší energetickou bilanci. Na rozdíl od modernizace není instalace podlahového vytápění v novostavbě problematická; podlahové vytápění lze přímo naplánovat a instalovat v mokrém nebo suchém systému.

Při dodatečné montáži podlahového vytápění je elektrické podlahové vytápění vhodné zejména pro místnosti s malou plochou, jako je koupelna nebo kuchyně. Elektrické podlahové vytápění vyžaduje pouze malou instalační výšku, a proto může být instalováno přímo pod podlahovou krytinu, například pomocí samolepicích topných rohoží.

Pokud chcete podlahovým vytápěním vybavit větší místnost nebo celý byt, nabízí teplovodní podlahové vytápění více výhod. Pokud použijete k instalaci tenkovrstvý systém, vyžaduje teplovodní podlahové vytápění nejnižší instalační výšku přibližně 20 mm.

Instalace elektrického podlahového vytápění

1. Zvolte výkon

Elektrické podlahové vytápění a volba jeho výkonu závisí na příslušném podkladu a podlahové krytině. V závislosti na podlahové krytině nesmí být překročena stanovená maximální teplota. V tabulce je uvedeno, jaký výkon je vhodný pro vaši podlahovou krytinu:

Podlaha Maximální výkon Maximální povrchová teplota
podlahové krytiny
Podklad: Dřevo
Nová podlaha: parkety, vinyl, koberec nebo laminát.
100 W/qm 27 °C
Podklad: Dřevo
Nová podlaha: Dlažba
100 W/qm 27 °C
Podklad:
Potěr nebo dlaždice
Nová podlaha: parkety, vinyl, koberec nebo laminát.
100 W/qm 27 °C
Podklad:
Potěr nebo dlaždice
Nová podlahová krytina: Dlažba
150 W/qm není

2. Plánujte a měřte

Kontrola materiálu

Nejprve byste měli zkontrolovat pokyny výrobce krytin (potěr, vyrovnávací hmota atd.) a podlahové krytiny, která má elektrické podlahové vytápění po instalaci zakrýt. Použité materiály by měly být vhodné pro použití na podlahovém vytápění a měly by mít určitou flexibilitu.

Velikost místnosti

Před nákupem podlahového vytápění byste si měli spočítat, kolik rolí budete pro svou místnost potřebovat. Za tímto účelem vypočítejte celkovou velikost místnosti, ve které má být podlahové vytápění instalováno, a odečtěte všechny pevné předměty v místnosti (např. skříně, toalety, odtoky, vany atd.).

Plánování rohoží

U elektrického podlahového vytápění můžete k termostatu připojit rohože různých délek. Termostaty pro elektrické topné rohože mohou regulovat výkon přibližně 3500 wattů. Pokud však máte více než tři rohože, je problematické připojit kabely k termostatu; proto byste měli v ideálním případě plánovat maximálně dvě rohože pro připojení k termostatu.

Vytvořte si náčrtek

Na základě svých výpočtů nakreslete náčrtek místnosti, která má být vybavena. Rozměry topných rohoží by měly být obecně menší než celá plocha podlahy. Vypočítáno? S doplňkovými rohožemi různých velikostí můžete podlahové vytápění kombinovat, v případě potřeby doplnit a optimálně tak pokrýt velikost jednotlivých místností.

Funkční test

Než začnete instalovat podlahové vytápění, měli byste zkontrolovat, zda správně funguje. Pro tento test vezměte vícenásobné měřicí zařízení a zkontrolujte, zda naměřená hodnota mezi černým a modrým kabelem souhlasí s hodnotou uvedenou na štítku. Naměřená hodnota se nesmí odchylovat od zadané hodnoty o více než -5 % až +10 %.
Poté změřte a upravte hodnotu izolace pomocí měřiče izolace podle pokynů. Naměřená hodnota musí být větší než 10 MΩ a musí být zapsána v záručním listu.

Instalace teplovodního podlahového vytápění

1. Vyberte si podlahové vytápění

Vodou řízené podlahové vytápění lze instalovat na téměř jakýkoli podklad (potěr, dlažba nebo dřevo) a kombinovat s téměř jakoukoli podlahovou krytinou (přírodní kámen, dlažba, dřevo, koberec nebo laminátová podlaha). Vzhledem k tomu, že tento typ podlahového vytápění je připojen ke stávajícímu topnému systému, závisí jeho výkon do značné míry na výkonu tzv. oběhového čerpadla. Zeptejte se odborníků na vytápění na výkon topného systému. Průtok a zpátečka jsou řízeny pomocí rozdělovacích čidel, která jsou připojena ke stávajícímu potrubí.

2. Plánujte a měřte

Kontrola materiálu

Nejprve byste měli zkontrolovat pokyny výrobce podlahové krytiny (potěr, vyrovnávací hmota atd.) a podlahové krytiny, která má po instalaci zakrýt vodní podlahové vytápění. Použité materiály by měly být vhodné pro použití na podlahovém vytápění a měly by mít určitou flexibilitu.

Tip: Energeticky dobře vybudovaný podklad podporuje účinek vodního podlahového vytápění, proto byste měli před případnou instalací podlahového vytápění provést vhodná opatření.

Velikost místnosti

Před nákupem podlahového vytápění byste si měli spočítat, kolik rolí pro svou místnost potřebujete. Za tímto účelem vypočítejte celkovou velikost místnosti, ve které má být podlahové vytápění instalováno, a odečtěte všechny pevné předměty v místnosti (např. skříně, toalety, odtoky, vany atd.).

Plánování rohoží

Při plánování nezapomeňte, že u vodního podlahového vytápění lze k jednomu termostatu připojit maximálně tři rohože stejné délky (max. 9 m²).

Důležité: Pokud plánujete vícenásobnou instalaci, ujistěte se, že jste zvolili správné rozdělovací prsty (jednoduché, dvojité nebo vícenásobné) a že všechny rohože mají stejnou velikost! Jedině tak lze po instalaci zajistit rovnoměrné rozložení tepla.

Příklad:
5 m² = 2 x 2,5 m² odpovídá 2 x 3 m² = rohože se musí zkrátit.
6 m² = 2 x 3 m² odpovídá 2 X 3 m² = obvykle běžná balicí jednotka.
7 m² = 3 X 2,33 m² odpovídá 3 x 3 m² = rohože se musí zkrátit.

Nakreslete si plánek

Nyní si na základě svých výpočtů vytvořte náčrtek místnosti, podle kterého vypočítáte množství potřebných topných rohoží. Je výhodné, když si předem určíte, kde bude umístěna řídicí jednotka a příslušenství (např. rozvodné prsty), protože i ty by měly být po instalaci v případě potřeby snadno přístupné.

3. Příprava a čištění

Vyčistěte povrch

Povrch, na který budete instalovat vodní podlahové vytápění, by měl být pevný, rovný a zbavený mastnoty, prachu a volných předmětů. Pro lepší přilnavost podlahového vytápění se doporučuje ošetřit jej přípravkem na podporu přilnavosti (v závislosti na podkladu).

Příprava na instalaci

Nejlépe je začít pokládat v blízkosti přípojek, protože ty by měly být obecně snadno přístupné. Nyní připojte ventil RTL na konec cívky (= průtok) - NE na začátek! Pokud má být použit regulační ventil RTL s funkcí TH, měl by být nejprve nainstalován ventil RTL (postupujte podle pokynů výrobce!).

4. Instalace podlahového vytápění

Rozbalte to

Odstraňte z podložek ochrannou fólii a začněte rozbalovat. Postupujte podle půdorysu a začněte u síťové přípojky termostatu. Nakonec rohože rozviňte kus po kuse samolepicí stranou dolů. Při pokládání několika rohoží nelze rohože vzájemně spojovat. Vždy se musíte vrátit k termostatu s připojovacími hadicemi.

Řezání na míru

Překážka při pokládání? V takovém případě jednoduše prořízněte tkaninu ze skleněných vláken pod trubkou a položte rohož v novém směru. Pokud je kus potrubí poškozen, máte možnost jej nahradit vhodnými spojkami a úhlovými spojkami nebo jej použít k prodloužení krátkého kusu potrubí.

Upozornění: Pokud potrubí prodlužujete sami, vždy se poraďte s odborníkem!

Připojení

Všechno položeno? Pak byste měli opět dotáhnout rozdělovače s koncovkami připojení. To je nezbytné pro zajištění bezpečného používání spojovacích dílů. Zasuňte konce přípojek do rozdělovače tak hluboko, jak to jen půjde. Pevné trubky lze opět uvolnit zvednutím pojistného kroužku, k čemuž obvykle není zapotřebí nářadí.

5. Kontrola a závěrečná práce

Po instalaci zkontrolujte, zda byly provedeny všechny kroky instalace a zda byly všechny díly správně nainstalovány nebo připojeny. Za tímto účelem uveďte topný systém opět do provozu se zavřeným ventilem RTL.

Poté proveďte zkoušku těsnosti pomalým přidáváním vody do systému a zkontrolujte všechny spoje a spoje. Je vše v pořádku? Voda se ohřívá? Velmi dobře. Poté ventil RTL opět zavřete. Nyní lze podlahové vytápění zakrýt vyrovnávací hmotou nebo potěrem.

Náplň

Po návratu k rozdělovači s připojovacími koncovkami po montáži se podlahové vytápění vyplní pružnou vyrovnávací hmotou, vyrovnávacím plnivem nebo podobným materiálem. Předtím rohože znovu pevně přitlačte k podlaze, abyste zajistili optimální přilnavost.

Dokončovací práce

Nakonec nechte podlahu před uvedením podlahového vytápění do provozu zcela vytvrdnout (doba trvání: cca 8 - 10 dní). Dodržujte pokyny výrobce plniče nožů!

6. Instalace podlahového vytápění: Tipy

  • Při práci na stávajícím topném systému se vždy poraďte s kvalifikovaným personálem.
  • Dávejte pozor na dilatační spáry.
  • V oddělovacím prostoru mezi vytápěnými a nevytápěnými prostory naplánujte dilatační spáry.

Jak položit laminátovou podlahu

Laminátová podlaha se nejčastěji pokládá jako plovoucí podlaha a patří mezi nejpoužívanější podlahové krytiny v domácnostech. Její montáž je velmi snadná. A s naším video návodem z projektové dílny HORNBACH budete mít pr ...více

nahoru