Poradenství

9 tipů, jak vám automatizace domácnosti může usnadnit život

Doba čtení: 11 min.
9 tipů, jak vám automatizace domácnosti může usnadnit život

Automatizace domácnosti vám usnadní život a ušetří elektřinu. V tomto článku vám ukážeme, co je to domácí automatizace, jaké systémy jsou k dispozici a jaké jsou jejich výhody.

Co znamená domácí automatizace?

Pojem automatizace domácnosti mluví za vše. Znamená to, že jednotlivá zařízení propojíte do sítě a ovládáte je centrálně. Osvětlení, vytápění, stínění, multimédia nebo zabezpečení už tak nemusíte ovládat samostatně. Vaším cílem a cílem domácí automatizace je usnadnit si každodenní život a zároveň ušetřit energii a zvýšit bezpečnost vašeho domova.


Srdcem domácí automatizace je řídicí centrum - obvykle nazývané brána.

Pomocí této brány můžete propojit svá technická zařízení a centrálně je ovládat. Buď hlasovým ovládáním, nebo pomocí aplikace v chytrém telefonu. Můžete také zapojit senzory a například rozsvítit světla, když senzory zaznamenají pohyb na chodbě.

Pokud je technika ve vašem domě takto propojena, můžete své domácnosti začít říkat inteligentní dům nebo chytrá domácnost.

Automatizace domácnosti

Automatizace domácnosti: Co chcete chytře ovládat?

Než se ponoříte do tématu ovládání chytré domácnosti, položte si následující otázku: Co chci chytře ovládat?

Chcete ze začátku například jen pohodlně zapínat a vypínat světla pomocí aplikace nebo vytvářet časové plány? Nebo chcete díky domácí automatizaci rovnou začít šetřit elektřinu a ztlumovat radiátory při každém otevření okna?

Automatizací domácnosti můžete samozřejmě propojit i několik oblastí a nakonec chytře ovládat celý dům - od vstupních dveří přes osvětlení a vytápění až po zabezpečovací systém.

Automatizace domácnosti se neomezuje pouze na interiér. Můžete také chytře ovládat zahradní zařízení, jako je robotická sekačka, bazénová filtrace nebo venkovní osvětlení.

Takto to může vypadat:
Automatizace domácnosti

Chytré ovládání domu

Jako nováček v oblasti domácí automatizace můžete začít zlehka. Dobrým začátkem je pořízení brány a chytrých adaptérů. S jejich pomocí můžete ze zařízení, které funguje analogově - například stojací lampa v obývacím pokoji - snadno udělat chytré.

Dalším krokem k ovládání celé domácnosti je propojení několika zařízení se smart home bránou. Ať už se jedná o vchodové dveře, okna a další zařízení, máte mnoho možností, jak si usnadnit život.

Chytrou domácnost mohou tvořit:

 • Chytré přední dveře a garáž
 • Chytrá okna a ovládání žaluzií
 • Chytré zásuvky
 • Inteligentní vysavačové roboty
 • Chytré síťové příslušenství
 • Chytré produkty pro vaše domácí mazlíčky

Chytré ovládání světla

Chytré osvětlení je důležitou součástí řízení domácnosti. Kromě smart osvětlení lze do automatizace domácnosti zapojit také analogové, staré lampy, které pomocí adaptérů uděláte chytrými. Osvětlení pak můžete hravě ovládat pomocí aplikace a nastavit pravidlo, kdy má která lampa svítit.

Alternativou může být použití senzorů na chodbě nebo u vchodových dveří, které automaticky rozsvítí světlo při detekci pohybu.

Chytré ovládání vytápění

Topení se automaticky vypne, když opustíte dům. Zní vám to jako utopie? Není. Díky automatizaci domácnosti, bráně a termostatům, se vaše sny stanou realitou.

Pořízením chytrých okenních rámů se můžete posunout o krok dál směrem k domácí automatizaci. Jakmile se otevře okno, radiátor se vypne. Tím se šetří energie a chrání životní prostředí. Pokud chcete vytápět místnosti chytře a vždy najít správný čas pro větrání, jsou dalšími užitečnými pomocníky teplotní čidlo nebo čidlo kvality vzduchu.

Chytré zabezpečení domu

Nemusíte kopat vodní příkopy, abyste si víc zabezpečili dům. S automatizací domácnosti a smart home systémy můžete rozsvítit světlo, abyste simulovali svou přítomnost nebo se sledovat dění v domě a v případě nebezpečí spustit poplašný systém. S chytrou domácností se můžete chránit také před škodami způsobenými vodou, požárem nebo oxidem uhelnatým.

Díky domácí automatizaci můžete zůstat ve spojení s rodinou, i když jste v práci nebo na cestách. Existuje například chytré tlačítko, které lze umístit do domácnosti seniorů. V takzvaném nouzovém režimu tlačítko spustí nouzový scénář a informuje vás prostřednictvím oznámení.

Chytré zahradničení

Automatizace domácnosti nekončí u vchodových dveří. Spoustu času můžete ušetřit také na zahradě. Tomu se říká chytré zahradničení.

Zahradu můžete ovládat například pomocí časových plánů. Nebo můžete investovat do půdního senzoru, který měří vlhkost půdy, intenzitu světla a teplotu a podle potřeby řídí zavlažování zahrady.

Mimochodem, z analogových zařízení na zahradě můžete snadno udělat smart pomocí venkovních zásuvek.

Chytrou robotickou sekačku můžete poslat do práce i prostřednictvím aplikace. Tím však domácí automatizace na zahradě nekončí, ba naopak. Venkovní osvětlení ještě nikdy nebylo možné ovládat tak snadno jako nyní - stisknutím tlačítka v aplikaci, pomocí časového plánu nebo díky detektoru pohybu.

Systémy domácí automatizace

Existují různé systémy Smart Home, ze kterých si můžete vybrat. Aby pro vás bylo nastavení systému řízení domácnosti co nejméně stresující, ujistěte se, že je systém kompatibilní s několika výrobci. Pak je pro vás jednodušší automatizovat dům a zahradu a nainstalovat a naprogramovat všechny komponenty.

Výhody inteligentních systémových řešení:

 • Systém, který na sebe navazuje a je vzájemně kompatibilní.
 • Centrální stanice, pomocí které můžete ovládat svou chytrou domácnost.
 • Propojení různých tematických oblastí, jako je regulace vytápění, bezpečnost a komfort.

SMART HOME by hornbach

SMART HOME by hornbach umožňuje ovládání různých aplikací, produktů a systémů pro dům a zahradu napříč výrobci, a to prostřednictvím centrální aplikace.

Centrální řídicí jednotkou systému je brána. Funguje jako propojení mezi chytrým telefonem, tabletem nebo počítačem a zařízeními připojenými k systému. Brána může splňovat různé rádiové standardy, např. Z-Wave, Zigbee, Wi-Fi nebo Bluetooth. Pokud potřebujete další rádiové standardy, můžete je doinstalovat prostřednictvím rozhraní USB.

Vysoká kompatibilita

Gardena, Philips Hue, Gardena nebo Abus. Všechna zařízení kompatibilní s bránou SMART HOME by hornbach jsou označena v našem obchodě. Partnerská síť se neustále rozšiřuje.

GARDENA smart system

S chytrým systémem GARDENA můžete být kdykoli a odkudkoli v kontaktu se svou zahradou prostřednictvím aplikace. Brána jako srdce GARDENA smart systému zajišťuje komunikaci mezi smart senzorem, smart řízením zavlažováním a smart Sileno v zahradě.
Pokud chytrý snímač přijímá například aktuální informace o počasí, jsou vám sděleny přímo prostřednictvím brány. Bránu stačí připojit k síti prostřednictvím domácího směrovače.

Pomocí bezplatné aplikace Gardena smart pro iOS a Android můžete ovládat svou zahradu pouhým stisknutím tlačítka. Sami se rozhodnete zda chcete, aby GARDENA smart systém převzal plně automatické řízení, nebo zda chcete sami provádět zásahy.

Aplikace zobrazuje přehled všech měření chytrého snímače. Díky tomu budete vždy vědět, co se na vaší zahradě děje, a můžete přímo reagovat na nepředvídatelnou změnu počasí, i když jste na dovolené. Kromě toho lze pro každé zařízení GARDENA smart system naprogramovat individuální plány.

Smart Home Bosch

S chytrými bezpečnostními řešeními Bosch jste v bezpečí. Aplikace Bosch vás informuje o tom, co se děje ve vaší domácnosti, a v případě nouze vás upozorní. Vaše data jsou v bezpečí díky místnímu úložišti a šifrovanému přenosu příkazů a alarmů.

Kromě ovládání prostřednictvím chytrého telefonu lze systém Smart Home System od společnosti Bosch rychle a flexibilně ovládat také stisknutím tlačítka na univerzálním spínači nebo univerzálním spínači Flex. Chytrým přepínačům můžete přiřadit až 4 různé, libovolně volitelné funkce.

Se systémovým řešením Bosch můžete propojit mimo jiné následující zařízení:

 • Venkovní kamera Eyes
 • 360° vnitřní kamera
 • Detektor pohybu
 • Detektory kouře a vloupání
 • Dveřní a okenní kontakty

Chytrá domácnost Bosch se potkává s Philips Hue

Spolupráce mezi společnostmi Bosch Smart Home a Philips Hue otevírá zcela nové možnosti využití. Partneři společně pracují na nových zkušenostech s osvětlením a na kombinaci regulace vytápění a světla.

Chytré ovládání osvětlení Philips Hue

Se systémem Philips Hue se můžete spolehnout na chytré osvětlení ve své domácnosti. Inteligentní systém se skládá ze 3 komponent:

 • Philips Hue Bridge: Philips Hue Bridge je srdcem chytrého systému. Můstek propojuje lampy se zařízeními, jako je chytrý telefon a tablet. Můžete připojit a ovládat až 50 svítidel a příslušenství.
 • Žárovky Hue: Existují chytré žárovky různých tvarů a velikostí, včetně energeticky úsporných.
 • Aplikace Hue: Pomocí aplikace Hue můžete snadno a rychle ovládat chytré žárovky Hue.

Kapitánský můstek Philips Hue Bridge podporuje hardwarové ověřování vyžadované pro Apple HomeKit. Díky propojení Apple HomeKit se systémem Philips Hue můžete ovládat osvětlení prostřednictvím Siri a zapojit dokonalé osvětlení do naprogramovaných scén. Využíváte tak výhod obou systémů, aniž byste museli vše nastavovat zvlášť. Stejně funguje i s Amazon Alexa a Bosch Smart Home.

Inteligentní ovládání topení tado °

Se systémem Smart Home System od tado ° ovládáte vytápění a klimatizaci ve svém domě. Snižíte spotřebu energie, ušetříte peníze a kdykoli vytvoříte perfektní pokojovou teplotu pomocí inteligentních dovedností, jako je řízení podle polohy, detekce otevřeného okna a ovládání podle předpovědi počasí.

Díky ovládání můžete kdykoli zjistit, jaká je teplota ve vaší domácnosti, kdy byla zapnutá klimatizace a kolik energie jste díky Climate Assistant každý den ušetřili.

S inteligentními termostaty pro radiátory můžete nejen ušetřit náklady na vytápění, ale aplikace tado ° vám také dá vědět, jaká je kvalita vzduchu ve vašem domě a jak ji můžete zlepšit.

Chytrý zámek vchodových dveří Nuki

Další systém chytré domácnosti nabízí společnost Nuki. Pomocí centrály Nuki Bridge získá váš chytrý zámek dveří přístup k internetu a můžete jej kdykoli ovládat prostřednictvím chytrého telefonu. Stav zámku dveří máte plně pod kontrolou, i když jste na cestách. Kdykoli se můžete podívat, kdo přišel a odešel.

Komunikace inteligentního zámku je šifrovaná od začátku do konce, což odpovídá bezpečnostním standardům, které platí například pro internetové bankovnictví. Třetí strany ani společnost Nuki nemají přístup k vašemu chytrému zámku dveří.

Možnosti financování

Výhody vás přesvědčily a vy jste se rozhodli, že do automatizace domácnosti půjdete.

Existuje řada programů financování a dotací, které vás mohou podpořit ve vašem projektu, ať už se jedná o novostavbu, rekonstrukci nebo menší projekty. Aktuální nabídku a informace najdete na internetu.

Dotaci lze například získat na:

 • Výstavbu,
 • zateplení,
 • zdroje energie,
 • zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah,
 • výměnu oken a dveří,
 • odborný posudek a technický dozor,
 • zelené střechy,
 • využití tepla z odpadních vod,
 • venkovní stínicí techniku,
 • solární termické a fotovoltaické systémy,
 • systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu (rekuperace),
 • výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem,
 • výměnu lokálních topidel na tuhá fosilní paliva (např. kamna využívaná jako hlavní zdroj tepla na vytápění).

Ušetřete peníze za pojištění

Některé pojišťovny nabízejí slevu na pojištění domácnosti, pokud jsou v domě nainstalovány systémy Smart Home. Mnohé pojišťovny upřednostňují zejména komponenty Smart Home odolné proti vloupání a trvale instalované komponenty, které zabraňují poškození např. vodou nebo požárem.

Někteří poskytovatelé pojištění poskytují zákazníkům možnost pojistit trvale nainstalované komponenty inteligentní domácnosti samostatně proti následným škodám, jako jsou provozní chyby nebo manipulace.